Najwyraźniej doskonale zdawał sobie z tego sprawę Munro Leaf, amerykański autor i ilustrator, twórca około czterdziestu książek dla dzieci, którego najbardziej znanym dziełem – przynajmniej w Polsce – jest „Byczek Fernando”.

A teraz seria trzech książek: „Mycie zębów jest super oraz mnóstwo wspaniałych pomysłów, jak zadziwić swoim zdrowiem, siłą i błyskotliwością”, „Dobre maniery są super” i „Czytanie jest super” zwróciła uwagę wydawnictwa Esteri, które postanowiło – po wielu latach od powstania – przybliżyć je polskim czytelnikom.

Z prostotą i humorem – w słowach i obrazach – autor oswaja najmłodszych z zasadami, które nie zawsze sami potrafimy im przekazać. Co robić, gdy spotykamy kogoś po raz pierwszy, jak zachować się w zabawie, dlaczego mycie się powinno wejść w nawyk i dlaczego czytanie sprawia tyle radości – tego właśnie dowiedzą się dzieci, sięgając po te książki.

Od chwili, gdy powstały te książki, minęło już ponad pół wieku. W niektórych miejscach da się zauważyć, że realia nieco się zmieniły, a przedstawiane zasady trącą myszką. Jeśli jednak tu i ówdzie pozwolimy sobie – i dzieciom – na przymrużenie oka, opowiemy, że świat pędzi do przodu, a reguły, choć ważne, ulegają pewnym modyfikacjom, seria Munro Leafa okaże się bardzo przydatną i wesołą, rodzinną lekturą.

Ewa Świerżewska