Ewa Świerżewska: Patrzę i oczom nie wierzę, w jakim tempie wydawnictwo Adamada podbija rynek książki dziecięcej i serca małych i nieco starszych czytelników. Jak to się stało, że w ciągu tak krótkiego czasu nakładem wydawnictwa ukazało się tyle wspaniałych tytułów?

Piotr Szwocha: Do lutego 2018 roku pod szyldem Adamady ukazało się 169 tytułów (książek, kolorowanek, łamigłówek). Do tego maskotki, atlas magnetyczny z puzzlami i aplikacja mobilna „ADAMADA czyta dzieciom”. Dodam, że wydawnictwo rozpoczęło działalność pod koniec 2014 roku, a pierwsze książki trafiły do czytelników w październiku 2015 roku. Naszym celem od samego początku było wejście na rynek z różnorodną ofertą (książki dla maluchów, picturebooki dla przedszkolaków, książki do samodzielnego czytania, a nawet literatura młodzieżowa). Ten zestaw uzupełniliśmy ciekawymi kolorowankami i łamigłówkami.
Tak duża liczba tytułów była możliwa dzięki pracy doświadczonego zespołu Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego (obecnego na rynku od 27 lat), którego marką jest Adamada. Stąd mocno edukacyjny rys naszej oferty i zwracanie uwagi na aspekty rozwoju dziecka.

EŚ: Autorzy polscy, zagraniczni, książki dla młodszych i starszych – jaki jest klucz doboru tytułów?

PSz: Klucz jest jeden – książka musi być wartościowa. Dbamy, by nasze publikacje miały pozytywny wpływ na rozwój poznawczy i estetyczny dzieci, pomagały kształtować właściwe postawy społeczne oraz uwrażliwiały etycznie. Lubimy też trudne tematy (odmienność, śmierć, niepełnosprawność), ponieważ są ważne społecznie i interesujące dla dzieci. Coraz mocniej stawiamy na polskich autorów oraz planujemy własne projekty, ale o tym więcej w 2019 roku.

EŚ: Wśród Waszych książek są takie, które zyskują szczególne uznanie czytelników, a także jurorów w konkursach literackich, jak na przykład „Różowa walizka” Susie Morgenstern i Serge’a Blocha. Czyżby znaleźli Państwo przepis na świetną książkę?

PSz: Myślę, że takich przepisów istnieje bardzo dużo. Nasz to przede wszystkim podejmowanie wspólnych decyzji w zróżnicowanym zespole oraz przekonanie, że książka to coś więcej niż towar na półce. Dodałbym też: wiedza i doświadczenie, ale właśnie one uczą, że wybory czytelników potrafią zaskoczyć.

EŚ: „Różowa walizka” to książka niewątpliwie wyjątkowa. Obala stereotypy, pokazuje, że nie wszyscy muszą myśleć tak samo i być tacy sami.

PSz: Tytułowa różowa walizka należy do chłopca. Mimo dezaprobaty otoczenia właściciel ani myśli o rozstaniu z ulubionym przedmiotem, wręcz przeciwnie – walizka towarzyszy mu, pełniąc najrozmaitsze funkcje. Ta niewielka książeczka walczy z krzywdzącymi stereotypami i mocą narzuconych ról społecznych. Uczy odwagi bycia sobą nawet mimo przeciwnościom i dezaprobacie najbliższych. Mówi o wielkim znaczeniu wsparcia, jakie daje rodzina. I przekonuje do trudnej sztuki kompromisu.

EŚ: Rolą literatury, również, a może szczególnie tej dla najmłodszego czytelnika, jest uwrażliwianie na różnorodność, odmienność. Czy wybierając książki do wydania, zwracacie Państwo na to uwagę?

PSz: Oczywiście, to przecież jeden z naszych znaków rozpoznawczych, wystarczy przyjrzeć się bohaterom publikowanych przez nas książek: królik Rikuś z opadającym uszkiem, lękliwy Wilk, rogaty chłopiec, niewidomy Kamil. Literatura ma ogromne znaczenie terapeutyczne, pozwala radzić sobie z problemami, uczy wrażliwości. Stąd w naszej ofercie tytuły dotyczące nadmiernych emocji (lęk, gniew, depresja), niepełnosprawności, braku tolerancji itp. Wspólna lektura bywa wstępem do rozmowy: podczas czytania dzieci zadają mnóstwo pytań, a literatura ułatwia rodzicom odpowiedzi. Czasem jest i tak, że książka zastępuje rozmowę. Tym bardziej taka tematyka powinna być obecna w bibliotekach i księgarniach. A my staramy się o to zadbać.

EŚ: Dziękuję za rozmowę.

Z Piotrem Szwochą rozmawiała Ewa Świerżewska.

Wydawnictwo ADAMADA publikuje starannie wybraną, piękną i wartościową literaturę dla dzieci, polską i zagraniczną, a także pomysłowe łamigłówki oraz kreatywne kolorowanki.
Każdy z wydanych tytułów wyróżnia się zarówno treścią, jak i szatą graficzną. Wydawnictwo dba, by książki miały pozytywny wpływ na rozwój poznawczy i estetyczny dzieci, pomagały kształtować właściwe postawy społeczne oraz uwrażliwiały etycznie.
Wśród tytułów znajdują się pozycje, które zdobyły międzynarodową popularność i prestiżowe nagrody literackie. Dwadzieścia książek wydawnictwa ADAMADA otrzymało wyróżnienie Komitetu Ochrony Praw Dziecka w konkursie Świat Przyjazny Dziecku.