Autorka – Katarzyna Piętka – sięgnęła do pamięci – swojej i nie tylko – i wydobyła stamtąd rozliczne pomysły zabaw. Mamy więc „Zośkę”, „Sekrety lub widoczki” czy „Króla Lula”. Aby poruszanie się wśród propozycji było proste, zostały one pogrupowane, a w danym zestawie umieszczono takie, które coś łączy. I tak, są między innymi: „Zabawy z piłką”, „Zabawy zręcznościowe” i „Zabawy na niepogodę”.

Prócz nazw poszczególnych zabaw, czytelnik znajdzie w tej książce szczegółowe, czytelne opisy. Dowie się, co jest potrzebne, ile osób może się bawić, jakie są zasady. Jednak słowa to nie wszystko. Za sprawą ilustratorki – Agaty Raczyńskiej, i dzieci, i rodzice przenoszą się w nieco odległe czasy, gdy podwórka tętniły życiem, a trzepak był centrum świata. Jej ilustracje – nie dość, że w sposób klarowny objaśniają poszczególne propozycje gier, to jeszcze oddają klimat towarzyszący beztroskim harcom.

„Gry i zabawy z dawnych lat” to książka niezwykła, zarówno pod względem treści, jak i formy. Jest z pewnością dobrym przykładem tytułu, który ma szansę połączyć pokolenia – dziadków, rodziców i dzieci – wokół ważnego tematu, jakim jest zabawa.