Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to zwyczajna książka. Zdominowana przez cztery barwy: biel, czerwień, błękit i żółć, zawiera znacznie więcej ilustracji, niż tekstu. A w specjalnej kieszeni po wewnętrznej stronie okładki, na małych odkrywców czekają trzy lupy, umieszczone na jednym kartoniku: czerwona, zielona i niebieska. Jest też na wstępie instrukcja, dzięki której dziecko dowie się, jaki efekt otrzyma, patrząc przez które szkiełko (a w zasadzie – folię): gdy spojrzy przez zielone, zobaczy śpiący las; przez niebieskie zobaczy dostrzeże pierwsze oznaki wiosny, a patrząc przez czerwone, odkryje wiele sekretów.

Umieszczone na dole każdej strony zdania, oznaczone jedną z lup, są z zarówno elementem narracji, towarzyszącej wędrówce przez las, jak i pełnią niekiedy funkcję wskazówek; poprzez stawianie pytań, zachęcają do odkrywania coraz to nowych elementów.

Ciekawa jest technika wykonania ilustracji – można je oglądać bez użycia kolorowej folii, jednak za każdym razem, gdy dziecko spojrzy na stronicę przez wybraną lupę, odkrywać będzie kolejne tajemnice lasu. Zobaczy, jak mieszkają osy, jakie zwierzęta żyją pod ziemią, a które kryją się w wysokich trawach.

A po długich chwilach spędzonych z lupą nad książką, warto spakować plecak i z całą rodziną osobiście sprawdzić, co kryje las.