A skoro wybór jest duży, czym się kierować? Nie ma jednej idealnej recepty. Wszystko zależy choćby od wieku czy zainteresowań dziecka. Ale jest kilka rzeczy, na które zawsze warto zwrócić uwagę.

Wychodź poza kanon

Klasyczne bajki Andersena bądź braci Grimm czy opowieść „O Sierotce Marysi i siedmiu krasnoludkach” warto znać, jednak sięgaj po nowości, które nierzadko znacznie lepiej niż klasyka trafiają do wyobraźni młodego czytelnika. Przykłady? Zupełnie nowa i bardzo współczesna interpretacja warszawskich legend, jaką serwuje Marcin Szczygielski w „Klątwie dziewiątych urodzin”, czy posługująca się pięknymi metaforami książka „Przed twoim urodzeniem” Rascala, która w niespotykany dotąd sposób ukazuje ojcowskie uczucia.

Zwróć uwagę na sposób wydania książki

To, w jaki sposób książka została wydana, ma duży wpływ na jej odbiór przez czytelnika. Ten mały, dla którego jest ona przede wszystkim przedmiotem z kolorowymi obrazkami (a głównie jego rodzice) – docenią twarde wydania z grubymi, tekturowymi stronicami, odpornymi na małe rączki i zęby. Ale starsze dziecko też oczekuje, że ktoś przed wydaniem pomyśli o nim: duże litery, przejrzyste ułożenie tekstu, specjalna, łatwa w odczytywaniu czcionka – to wszystko ułatwia pierwsze kroki w literackim świecie. Ważną rolę pełnią też ilustrację. Pozwalają dziecku uczącemu się czytać odetchnąć chwilę od liter i przenieść się w prosty sposób do innego świata, sportretowanego przez ilustratora. I choć ilustracje w książce „Praktyczny pan” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, przedstawiają świat znany rodzicom i dziadkom, dla dziecka będą prawdziwym odkryciem.

Nie bój się elementów edukacyjnych

Jeśli „edukacyjne”, to od razu nudne? Absolutnie nie! Zwłaszcza że wydania popularnonaukowe dla najmłodszych obfitują w ciekawostki, podane lekko i przystępnie. Wystarczy sprawdzić takie tytuły, jak: „Dlaczego hipopotam jest gruby?” Doroty Sumińskiej. To książka, która nauczy szacunku do przyrody, a przy okazji – naprawdę rozbawi. Mali fani motoryzacji chętnie dowiedzą się czegoś więcej o tym, jak powstały samochody, sięgając po „Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji”. Zwłaszcza dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym takie lektury to prawdziwa skarbnica informacji!

Pozytywne recenzje i konkursowe laury to dobry znak

Jeśli nie do końca masz pewność, czy książka, którą planujesz kupić z myślą o dziecku to wartościowa lektura, podeprzyj się autorytetem ekspertów. Bez trudu znajdziesz recenzję niemal każdego tytułu, który trafia do czytelników. Warto też zwracać uwagę na nagrody i wyróżnienia, przyznane książce, a także nominacje w konkursach., na przykład na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka, wręczaną już od siedmiu lat.

Laureata tegorocznej edycji poznamy już 8 kwietnia w czasie Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka w Warszawie. Więcej informacji na temat nominowanych tytułów i laureatów poprzedniej edycji na: www.przecinekikropka.pl.