Przygotowywanie potraw na grillu to świetny sposób na połączenie gotowania ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Przyrządzone tą metodą dania wyróżniają się niepowtarzalnym aromatem, którego nie sposób podrobić za pomocą innych metod. Są także zdrowsze, niż np. tradycyjnie przyrządzane, smażone posiłki.

Osoby dbające o to, aby przyrządzane przez nie dania były zdrowe, często w sezonie letnim pieką jedzenie właśnie na grillu. Jeśli jesteś jedną z nich, z pewnością zależy ci na najwyższej jakości sprzęcie, które umożliwi przygotowywanie soczystych, przypieczonych, ale niezwęglonych kiełbasek czy steków. Aby osiągnąć taki efekt, możesz posłużyć się nie tylko grillem, ale również paleniskiem. Czym różnią się od siebie te dwa urządzenia, jakie są ich charakterystyczne cechy oraz dla kogo są one polecane? W naszym zestawieniu przyglądamy się wadom i zaletom obu rozwiązań.

 

Paleniska i kociołki

 

Grill – zalety i wady 

Korzystanie ze zwyczajnych grilli węglowych – czy to z otwartych modeli, czy też bardziej rozbudowanych, z pokrywą i dużym rusztem – jest w Polsce bardzo popularnym rozwiązaniem. Do grilli gazowych i elektrycznych, mimo licznych zalet, zdarza się nam podchodzić niechętnie ze względu na brak charakterystycznego aromatu, jaki powstaje podczas obróbki tradycyjnej z użyciem węgla lub brykietu jako źródła ciepła.

Ponadto, grill węglowy jest całkowicie niezależnym rozwiązaniem – wystarczy węgiel i rozpałka. W przypadku tych gazowych i elektrycznych potrzebny jest natomiast zapas butli z gazem lub dostęp do sieci elektrycznej. Grille węglowe są mobilnymi urządzeniami – wiele dostępnych na rynku modeli wyposażonych jest w kółka, co korzystnie wpływa na wygodę ich użytkowania. Dzięki temu możesz bez trudu rozpalić grilla podczas biwaku na polu namiotowym lub w czasie rekreacyjnego wyjazdu na działkę.

 

Grill węglowy ACTIVA Angular 11245A (ruszt chromowany), 57,5x42,0 cm

 

Grille tradycyjne mają jednak kilka słabszych stron. Jeśli wybierzesz korzystanie z takiego urządzenia, możesz przygotować potrawy wyłącznie na ruszcie. Przykładowo, palenisko z trójnogiem oferuje większy wachlarz możliwości. Wystarczy, że zamiast rusztu, zamontujesz na trójnogu garnek żeliwny. Przygotowywane nad ogniem potrawy jednogarnkowe smakują wyśmienicie, długo utrzymują ciepło i dzięki nim w szybki sposób możesz nakarmić całą rodzinę i znajomych!

 

Grill wahadłowy na trójnogu ACTIVA 19432, czarny, 46x46 cm

 

Kolejną istotną wadą grilli jest ich stosunkowo niewielka trwałość. Część modeli już po kilku sezonach wymaga wymiany. Ponadto, jest to sprzęt, który może okazać się awaryjny. W przypadku, gdy konstrukcja nie jest zbyt trwała, niektóre elementy mogą odpadać. W zależności od tego, z jakiego materiału został wykonany grill, możliwe jest jego rdzewienie, co negatywnie wpływa na jego estetykę, a także na wytrzymałość.

 

Węglowy grill ogrodowy, wiszący

 

Palenisko do grilla – zalety i wady 

Palenisko to rozwiązanie 3w1. Idealnie sprawdzi się do przygotowywania posiłków. Obróbce termicznej możesz na nim poddać zarówno szaszłyki, mięsa i warzywa na ruszcie, jak i ziemniaki zapiekane w popiele, a także kiełbaski pieczone na kijach. Palenisko zastępuje tradycyjne ognisko wraz z jego wszystkimi zaletami. Możesz wykorzystać je zarówno jako źródło ciepła w chłodniejsze wieczory, jak i nastrojowego światła – znacznie mocniejszego niż światło świec czy lampek. Ponadto, bez trudu przyrządzisz na nim różnego rodzaju dania, nawet jednogarnkowe gulasze i zupy, o ile tylko wyposażysz się w model z rusztem i trójnogiem.

 

Palenisko ogrodowe z kratką grillową, stal, 47,5 cm

 

Pamiętaj, że grill nad palenisko powinien być wykonany z odpornego na wysokie temperatury materiału. Najlepiej, gdy jest on wykonany z żeliwa. Podobnie jest w przypadku garnków podwieszanych na trójnogu nad paleniskiem, które również powinny być żeliwne. Inne materiały mogą nie wytrzymać długotrwałego kontaktu z ogniem. Ponadto, żeliwo jest łatwiej wyczyścić. Do jego wyszorowania nadaje się mieszanka piasku z niewielką ilością wody. Tak powstałą pastą skutecznie usuniesz pozostałości tłuszczu i innych zabrudzeń.

Dobrze dobrane palenisko z rusztem może być nie tylko źródłem światła i ciepła oraz miejscem do grillowania, ale również pełnoprawną ozdobą ogrodu. Na rynku znajdziesz ciekawe modele, które wyróżniają się designerskim wyglądem. Możesz wybrać proste bryły, jak również bardziej skomplikowane kształty i wycinane laserem wzory. W połączeniu ze światłem generowanym przez płomień, prezentują się one wyjątkowo. Różnorodność jest naprawdę ogromna!

 

PALENISKO QUADRUM Z GRILLEM

 

Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania, palenisko może sprawdzić się w twoim ogrodzie lepiej, niż tradycyjny grill. Zastanów się, czy potrzebujesz rozwiązania na lata, czy też bardziej zależy ci na tym, żeby sprzęt dało się łatwo przemieszczać z miejsca na miejsce. Rozważ wszystkie za i przeciw i wybierz model, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Sprawdź inne artykuły z kategorii Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock