Zrogowacenia na stopach – jak powstają? 

Zrogowacenia na stopach to problem, który dotyka wielu osób. Na kondycję skóry wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj i jakość obuwia, materiał, z jakiego wykonane zostały skarpetki, odpowiednia pielęgnacja, a nawet prawidłowe nawodnienie organizmu! Warto zwrócić na to uwagę. Niestety są też przyczyny niezależne od nas. Rogowacenie stóp może być oznaką choroby skóry – w takiej sytuacji konieczna jest wizyta u dermatologa.

Dlaczego zrogowacenia na podeszwie stopy pojawiają się tak często? Wynika to ze specyficznej budowy skóry. Składa się z większej liczby warstw niż skóra pokrywająca inne części ciała. Gruba skóra jest odporna na nacisk, jednak nie jest w stanie szybko się złuszczać – z tego powodu bez odpowiedniej pielęgnacji dochodzi do nadmiernego rogowacenia.

 

On Line, relaksująca sól do kąpieli stóp ziołowa, 800 g

 

Jak usunąć zrogowacenia na stopach? 

Regularne nawilżanie i zmiana obuwia na wygodniejsze to świetna metoda zapobiegania powstawaniu nadmiernego zrogowacenia. Przydatne są też specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry stóp. Aby przyśpieszyć proces złuszczania martwego naskórka, możesz wykonać peeling skóry.

Peelingi dzielą się na mechaniczne i chemiczne. Do peelingów mechanicznych wykorzystywane są kosmetyki, które w składzie zawierają mineralne drobinki ścierające. Są one świetne na początek walki z problemem, ze względu na swoją skuteczność bardzo szybko dają zadowalające efekty.

 

Paloma, Foot Spa, cukrowy peeling do stóp, 125 ml

 

Niestety peelingi tego typu nie są pozbawione wad. Regularne złuszczanie może doprowadzić do odwrotnych rezultatów niż te zamierzone. Dlaczego tak się dzieje? Otóż skóra ma pewne mechanizmy obronne – nadmierne podrażnianie i pozbawianie jej warstwy ochronnej spowoduje, że zacznie ona intensywniej narastać, by zabezpieczyć przed postępowaniem uszkodzeń. Dlatego tak ważne jest, by nie walczyć z własnym ciałem, ale pomagać mu delikatnie w jego naturalnej pracy.

Peelingi chemiczne, zwane również enzymatycznymi, działają w oparciu o stężone kwasu różnego rodzaju, m.in. kwas salicylowy, mlekowy, glikolowy, AHA i BHA. Zazwyczaj obecne są w preparatach w formie kremu lub specjalnych skarpet złuszczających, których używanie jest szczególnie wygodne. Charakteryzują się one łagodniejszym działaniem na skórę w porównaniu z peelingami mechanicznymi – pod warunkiem, że są stosowane zgodnie z zaleceniami.

Dobry krem na zrogowacenia – czym nawilżać skórę stóp? 

Rogowacenie na stopach wygląda nieestetycznie, może również prowadzić do dyskomfortu podczas chodzenia – z czasem na wyschniętej skórze mogą pojawiać się mogą, które powodują ból, a ponadto zwiększają ryzyko infekcji. Zapobieganie to przede wszystkim regularne nawilżanie i zmiękczanie skóry stóp. Warto wprowadzić małe rytuały pielęgnacyjne chociaż raz w tygodniu.

Dobry krem na zrogowacenia zawiera substancje, które tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną i w ten sposób ograniczą utratę wody. Najlepszymi składnikami nawilżającymi i zatrzymującymi wodę w skórze są m.in.:

  • alantoina,
  • pantenol,
  • mocznik,
  • lanolina,
  • gliceryna.

Warto szukać produktów, które zawierają choć jeden z nich na wysokiej pozycji w składzie. Da to gwarancję skuteczności działania danego kremu. Dodatkowa obecność olejów roślinnych czy ekstraktów owocowych wpłynie na przyjemność stosowania i dodatkowo zabezpieczy zniszczone stopy przed postępowaniem negatywnych zmian. Bardziej specjalistyczne preparaty mogą w składzie posiadać kwasy, które pomogą zmiękczyć i nieco złuszczyć zrogowaciały naskórek, przyspieszając tym samym regenerację.

 

Elektryczny pilnik do stóp Retoo

 

Pielęgnacja stóp – najważniejsza jest regularność 

Jednorazowe użycie kremu, choćby najlepszego, nie przyniesie wymarzonych rezultatów. Również w tym przypadku liczy się systematyczność – regularne zabezpieczanie skóry przed utratą wilgoci i uwzględnienie odpowiedniej ilości  wody w diecie to podstawa. Zdrowe nawyki dadzą długotrwałe efekty!

Świetnym pomysłem będą również kąpiele w specjalnych solach. Nawet 20 minut moczenia stóp raz w tygodniu poprawi ich stan – w ten sposób zmiękczysz i nawilżysz skórę. Dodawane do soli olejki eteryczne uprzyjemnią ten zabieg.

O skórę na stopach warto dbać przez cały roks. Pamiętaj o delikatnym złuszczaniu i odpowiednim nawilżeniu.

Sprawdź inne artykuły z pasji Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock