Najpierw zadbaj o skórę

Zabiegi pielęgnacyjne na stopy warto rozpocząć od należytego zajęcia się skórą. Na piętach czy pod palcami może być ona twarda i zrogowaciała. Dlatego trzeba wymoczyć nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem specjalnej soli lub po prostu mydła. Do wody warto dodać olejek lawendowy, który nada naszym stopom piękny zapach i pozwoli im odpocząć. Już po 15 minutach skóra będzie właściwie nawodniona, tak aby po wysuszeniu stóp bez problemu usunąć zgrubiały naskórek. Do tego celu można użyć tarki lub pilnika. Dostępne są przy tym w sklepach narzędzia do użytku ręcznego, manualnego lub elektryczne pilniki, które ułatwiają nam pracę.

Dla utrzymania pożądanego efektu gładkiej skóry stóp warto powtarzać tę czynność regularnie, co 1-2 tygodnie. Można też zrobić sobie peeling drobnoziarnisty stóp, pozwalający pozbyć się zgrubień i odetkać pory skóry. Dzięki temu będzie ona lepiej oddychała. Na noc, po moczeniu stóp i starcu zrogowaciałego naskórka, można użyć kremu nawilżającego lub natłuszczającego, który pozwoli zatrzymać wilgoć w skórze. Przy mocno przesuszonych stopach zaleca się nałożyć grubą warstwę kosmetyku nawilżającego, owinąć stopy folią i założyć na co najmniej godzinę bawełniane skarpetki.

 

Usuwanie nagniotków i zrogowaciałej skóry

Po zimie nasze stopy mogą nie być w najlepszym stanie. Noszone zimą grube skarpety, nylonowe rajstopy i ocieplane buty im nie służą. Powodują, że stopy mogą się nadmiernie pocić. Skóra traci wilgoć i wysusza się, stąd powstaje często gruba warstwa zrogowaciałego naskórka. Pięty mogą pękać. Z kolei noszenie niewygodnych butów prowadzi do powstania odcisków. Zrogowaciałej skóry można pozbyć się tarką lub pumeksem. Przy zaniedbanych stopach warto wybrać się na ich frezowanie do salonu kosmetycznego. Frezarką i nakładkami ścierającymi szybko zostanie usunięta zgrubiała warstwa skóry.

Nagniotki, czyli zgrubienia z rdzeniem, powstają w wyniku długotrwałego nacisku spowodowanego noszeniem ciasnych butów. Odciski można usunąć, ale warto wcześniej rozmiękczyć je specjalnymi plastrami, maściami czy kroplami. Wtedy będzie można usunąć nagniotek razem z rdzeniem, co uniemożliwi jego odrośnięcie.

 

Domowy pedicure

Po zadbaniu o skórę naszych stóp i usunięciu nagniotków oraz zrogowaceń można wykonać pedicure. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze paznokcie u stóp obcinać na prosto, co daje kształt łopatki. Nie wolno zaokrąglać boków paznokcia, ponieważ wówczas łatwiej dochodzi do jego wrastania w skórę. Do obcinania paznokci najlepiej użyć specjalnego obcinacza, a ostre końce i zadziory można wygładzić pilnikiem tekturowym. Następnie można przejść do odsunięcia skórek, np. drewnianą szpatułką. Lepiej w ogóle ich nie wycinać, bo zaczną szybciej odrastać.

Przed posmarowaniem stóp kremem nawilżającym lub natłuszczającym można pomalować paznokcie – normalnym lakierem lub położyć hybrydę, jeśli posiadamy w domu zestaw do manicure’u i pedicure’u hybrydowego. Zaleca się nałożenie pod lakier w ciemnym kolorze specjalnej bazy, dzięki której paznokcie nie będą się przebarwiać na żółto. Tak wypielęgnowane stopy, z perfekcyjnie wykonanym w warunkach domowych pedicurem, można śmiało pokazać w odkrytych butach lub na basenie czy na plaży.