Do czego służy wzmacniacz antenowy i kiedy jest potrzebny?

Kłopoty z zasięgiem lub dostęp do niewielkiej ilości kanałów telewizji naziemnej mogą występować zarówno we wsiach i małych miejscowościach, jak i największych miastach. Wystarczy, że dane domostwo znajduje się w większej odległości od okolicznego nadajnika, by doświadczać problemów ze zrywanym sygnałem. Jego ogólną jakość można zweryfikować, sprawdzając wskaźnik siły sygnału (najczęściej o tej samej nazwie, wyrażony procentowo) w ustawieniach dekodera DVB-T. Gdy spada poniżej 50%, to można być pewnym, że siła sygnału jest niska; za niska do jego prawidłowego odbioru. Druga wartość do sprawdzenia to jakość sygnału – utrzymana na poziomie poniżej 70% świadczy o obniżonej jakości mogącej prowadzić do problemów.

W takich właśnie sytuacjach sprawdza się wzmacniacz sygnału antenowego. Jak sugeruje sama jego nazwa, jest urządzeniem, którego zadaniem jest podniesienie mocy i jakości – wzmocnienie – sygnału anteny. Jest odpowiednim wyborem w sytuacji, gdy winne problemów z połączeniem nie jest uszkodzenie samej anteny. Jeśli dochodzi do ułamania któregoś z jej elementów czy mocnego zakrzywienia na skutek trudnych warunków pogodowych, najpierw należy naprawić samą antenę i wówczas sprawdzić siłę sygnału ponownie. Wzmacniacz może nie rozwiązać bowiem problemu w sytuacji, gdy antena jest zniszczona – nie ma na celu jej zastąpić, a wzmocnić jej działanie.

Wzmacniacz antenowy TELMOR PAR-820

Jakie są rodzaje wzmacniacza sygnału TV?

Przeglądając ofertę wzmacniaczy antenowych, nietrudno zwrócić uwagę na dostępność różnych typów urządzeń. W takiej sytuacji niewątpliwie pojawi się pytanie: jaki wybrać, by okazał się odpowiedni do posiadanej anteny? Przedstawiamy więc dostępne rodzaje:

  • Przedwzmacniacz antenowy – zwiększa siłę konkretnych częstotliwości wskazanych w jego specyfikacji technicznej czy opisie poprzez wstępne wzmocnienie sygnału.
  • Wzmacniacz kanałowy – ta wersja zwiększa siłę sygnału konkretnych kanałów, tym samym odbierając ją pozostałym. To odpowiednie rozwiązanie dla osób, które z kilkudziesięciu dostępnych programów cyfrowej telewizji naziemnej oglądają zwykle kilka konkretnych i najbardziej zależy im na ich niezakłóconym odbiorze.
  • Wzmacniacz budynkowy – montowany jest na zewnątrz budynku i zwiększa siłę sygnału wszystkich kanałów telewizyjnych, dzięki czemu zadowoli odbiorców ceniących sobie różnorodność podczas oglądania TV. Należy jednak mieć na uwadze, że wymaga on podłączenia zasilacza do gniazdka elektrycznego.
  • Wzmacniacz masztowy – jego nazwa związana jest ze sposobem montażu. Ten rodzaj wzmacniacza do anteny należy bowiem zamocować na jej maszcie. Zwiększa siłę sygnału nie tylko wszystkich kanałów telewizyjnych, ale także we wszystkich jej odbiornikach dostępnych w budynku (korzystających oczywiście z tej konkretnej anteny). Jeśli więc w jednym domu mieszkają dwie rodziny, albo rodzice i dzieci mają osobne telewizory, to ten typ wzmacniacza najczęściej może okazać się odpowiednim wyborem.

Antena zewnętrzna DVB-T LIBOX LB1000/AX-1000, 28db

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając wzmacniacz antenowy?

Sam rodzaj wzmacniacza sygnału TV, choć z całą pewnością jest wyjątkowo istotną kwestią, nie jest jedynym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie. Jakie jeszcze dane warto zweryfikować?

  • Sposób montażu – podłączenie urządzenia zazwyczaj nie jest bardzo skomplikowane, trudno jednak mówić o jednej stałej metodzie. Uzależniona jest ona od konkretnego typu wzmacniacza antenowego. Warto więc przed zakupem wyszukać informacje na temat sposobu montażu konkretnego modelu i zweryfikować poziom trudności w stosunku do swoich możliwości.
  • Miejsce montażu – jak wynika z opisu rodzajów wzmacniaczy, niektóre muszą być instalowane na zewnątrz budynku. W przypadku mieszkania w kamienicy czy wieżowcu wykonanie takiego zadania może być kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku mieszkania na wysokim piętrze.
  • Wyposażenie w symetryzator antenowy – to warty uwagi podzespół odpowiedzialny za dostosowanie impedancji anteny do odbiornika. Ujmując w uproszczeniu: dopasowuje on do siebie ich poziom napięcia. To wyjątkowo istotne, ponieważ brak ich dopasowania może skutkować zakłóceniami sygnału.

Podsumowując, jeśli od dłuższego czasu doskwiera ci problem obniżonej ilości dostępnych kanałów cyfrowej telewizji naziemnej lub programy stale się ścinają, a sygnał zrywa, zdecydowanie powinieneś pomyśleć nad wyposażeniem się we wzmacniacz do anteny. Wybierz model odpowiedni dla swoich potrzeb i popraw jakość odbioru ulubionych kanałów!

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock