Podstawowe zagadnienie: czym jest wertykulacja trawnika?

Czynność ta należy do jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który posiada długotrwałe, pozytywne skutki dla wzrostu i zdrowia trawy. Polega on przede wszystkim na:

  • Usunięciu szkodliwych chwastów,
  • Pozbyciu się tzw. filcu, czyli obumarłych fragmentów trawy, które spowalniają wzrost żywej tkanki,
  • Ułatwieniu dobrego odżywienia trawnika, a także jego dostępu do energii słonecznej,
  • Likwidacji mchów, spowalniających wzrost trawy.

Jak łatwo wywnioskować jest to istotny zabieg pielęgnacyjny. Trawnik po wertykulacji ma zapewniony organiczny i zdrowy wzrost. Jednak, jak w przypadku każdej czynności w ogrodzie, potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia. W tym przypadku jest to tzw. wertykulator.

Wertykulator elektryczny MAKITA

Czym należy dokonać odpowiedniej wertykulacji?

Wertykulatory są narzędziami zawierającymi specjalne noże, umieszczone na obracających się wokół własnej osi cylindrach. Ich celem jest wybijanie drobnych dziur w ziemi, dzięki którym trawa nie tylko znacznie oczyszczona ze zbędnych, zalegających elementów, ale również będzie miała łatwiejszy dostęp do składników odżywczych.

Wertykulatory dzielą się na trzy kategorie:

  • Ręczne, czasem kłopotliwe w obsłudze, jednak świetnie nadające się do pielęgnacji niewielkich powierzchni. Wymagają najwięcej wkładu siły fizycznej oraz są metodą najwolniejszą,
  • Elektryczne, charakteryzujące się umiarkowaną mocą oraz większą szybkością przeprowadzenia wertykulacji trawnika. Przyjmuje się, że są w stanie wydajnie przeprowadzić pielęgnację trawników o powierzchni do ok. 600 metrów kwadratowych.
  • Spalinowe, cechujące się zdecydowanie największą siłą pracy, co czyni z nich idealne narzędzia do pielęgnacji większych połaci terenu. Ich zauważalnym minusem, podobnie jak w przypadku innych spalinowych urządzeń ogrodniczych, jest głośność działania.

A zatem wybór odpowiedniego sprzętu do wertykulacji powinien być uwarunkowany przede wszystkim rozmiarami trawnika oraz poziomem emitowanego hałasu.

Aerator obrotowy ręczny FISKARS

Kiedy wertykulować trawnik i z jaką częstotliwością?

Przyjmuje się, że ten zabieg pielęgnacyjny powinien zostać wykonany minimum raz do roku. Zwykle wykonuje się go pomiędzy marcem a kwietniem, tuż po pierwszym skoszeniu trawnika po zimie. Istnieje jednak podstawowa reguła: trawnika nie wertykuluje się w ciągu pierwszego roku po jego zasianiu, ponieważ może to doprowadzić do jego zniszczenia.

Wertykulator elektryczny FAWORYT KCW1800

Wertykulacja trawnika kiedy nadchodzi zima, jest również dobrym rozwiązaniem, jednak najważniejsza jest ta przeprowadzana w okresie wiosennym. Jeśli zależy ci na stale nieskazitelnej kondycji twojego trawnika, możesz wykonywać tę czynność dwa razy do roku. Traktuj jednak wiosenną wertykulację jako bardziej istotną ze względu na wybudzanie się roślinności po zimnych miesiącach w roku.

Jak odpowiednio przeprowadzić wertykulację trawnika?

Choć proces ten jest dość czasochłonny i wyczerpujący, zdecydowanie nie należy do skomplikowanych. Przede wszystkim, należy oczyścić trawnik z wszelkich przeszkód mechanicznych, takich jak większe kamienie czy patyki. Następnie, w ramach czynności przygotowujących do wertykulacji, trzeba trawnik nisko skosić. Tak przygotowana trawa jest gotowa do wertykulacji.

Fieldmann, Wertykulator 2w1

Zęby wertykulatora powinny wbijać się w grunt na głębokość ok. 1,5 centymetra. Dzięki tej optymalnej głębokości z łątwością uda się zarówno usunąć martwą tkankę spomiędzy trawy, jak i zapewnić swobodniejszy dopływ substancji odżywczych do korzeni. Ważnym aspektem tego procesu jest to, że nie wolno wykonywać wertykulatorem ruchu cofającego — jeśli to zrobisz, trwale uszkodzisz trawnik! Najbardziej optymalną metodą jest „nacinanie” gruntu równoległymi pasami, najpierw w pionie, a następnie w poziomie.

Jak widać, czynność ta nie jest szczególnie trudna, choć nie należy do łatwych. Łatwo się do niej zniechęcić z powodu aspektu wizualnego, o którym mowa poniżej.

Trawa po wertykulacji — czy będzie wyglądać idealnie?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Przynajmniej na początku. Pierwotny efekt wertykulacji może się wydawać niesatysfakcjonujący estetycznie. Wystarczy jednak dać trawnikowi tylko kilka dni, aby zauważyć jego bujny wzrost i zdrowszą zieleń.

Oczywiście, w przypadku niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu, konieczne może być dostanie niewielkiej ilości trawy na uszkodzonych fragmentach gruntu. W takich przypadkach, trzeba zniszczone fragmenty zasypać niewielkimi ilościami ziemi oraz nasion. Dzięki temu, wszelkie ubytki szybko się zregenerują.

Regularnie dokonywana wertykulacja to klucz do estetycznego, zielonego trawnika. Przekonaj się, jak świetnie może się sprawdzić w twoim ogródku!

 

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki!

Zdjęcie okładkowe - źródło: shutterstock.com.