Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki? Wymagania

Na rynku urządzeń ogrodniczych dostępnych jest wiele rodzajów kosiarek. Wybierając taki sprzęt, należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka parametrów i określić swoje wymagania. Jeśli więc planujesz kupić kosiarkę ogrodową, to uwzględnij takie czynniki jak:

  • powierzchnia trawnika przeznaczonego do koszenia,
  • nierówności terenu w ogrodzie,
  • częstotliwość i sposób koszenia dostosowany do warunków na działce,
  • dostępność źródeł zasilania,
  • cena urządzenia.

kosiarka elektryczna stiga

Do małego przydomowego ogrodu dobrze sprawdzi się podkaszarka lub niewielka kosiarka elektryczna – np. akumulatorowa. W dużych ogrodach oraz tam, gdzie użytkownik nie ma możliwości podłączenia urządzenia do sieci, najlepiej zaś poradzi sobie kosiarka spalinowa o mocnym silniku. Natomiast przy wielohektarowych działkach najlepszym rozwiązaniem może okazać się kosiarka-traktor.

Lepsza kosiarka do ogrodu czy podkaszarka? Co wybrać? Różnice

Jeśli analizując powyższe potrzeby, dochodzisz do wniosku, że odpowiedni dla ciebie sprzęt powinien być przede wszystkim kompaktowy i dobrze radzić sobie na nierównym terenie, to zwróć szczególną uwagę na podkaszarkę. To niewielkie urządzenie, które wizualnie może przypominać połączenie odkurzacza pionowego z kosiarką. Składa się z niewielkiego elementu tnącego, do którego przymocowana jest długa rączka zakończona uchwytem – albo o stałej długości, albo teleskopowa (regulowana). Podczas pracy z podkaszarką należy ją stale trzymać nad trawnikiem albo w przypadku cięższych modeli spalinowych, zamocować na pasie podtrzymującym. Dzięki temu, że nie ma kółek i nie jeździ po ziemi, a także jest bardzo kompaktowa – sprawdza się przy bardzo nierównym, pełnym górek i wyrw terenie. To także sprzęt, który bardzo dobrze radzi sobie z wykaszaniem trawnika tuż przy murach, ogrodzeniach czy między krzakami i iglakami. Więcej na temat podkaszarek, a szczególnie tego jaką warto kupić, przeczytasz w artykule Podkaszarka – jaką wybrać do ogrodu.

Z kolei kosiarka to odpowiedni wybór w przypadku dużych, równych przestrzeni. Nie obciąża tak ramion i pleców, ponieważ nie wymaga stałego trzymania w powietrzu – choć oczywiście i jej pchanie potrzebuje użycia siły. Znacznie sprawniej wykasza duży trawnik wokół domu lub firmy czy spory zielony teren na działce. Przy większej przestrzeni wartym przemyślenia rozwiązaniem jest także zakup obu urządzeń. Podkaszarka będzie wówczas wsparciem dla kosiarki w miejscach o utrudnionym dostępie (np. zbyt wąskich dla kosiarki), na rabatach czy przy ogrodzeniu.

kosiarka elektryczna makita

Rodzaje kosiarek: bębnowe i rotacyjne

Podział kosiarek na bębnowe oraz rotacyjne odnosi się do sposobu montażu noży tnących: na bębnie albo pionowej osi. Wybór będzie uzależniony przede wszystkim od planowanej częstotliwości koszenia. Dlaczego? Ze względu na to, że kosiarki bębnowe znacznie gorzej niż rotacyjne radzą sobie z wysoką trawą. Jeżeli więc nie planujesz kosić trawy stosunkowo często, to szukając urządzenia na przykład na działkę, którą odwiedzasz tylko kilka razy na sezon, warto wybrać model rotacyjny. Noże obracające się poziomo na pionowej osi bowiem skutecznie tną nawet wysoką trawę.

Z kolei poszukując kosiarki do częstej pielęgnacji ogrodu, możesz wybrać model bębnowy. Bez kłopotu radzi sobie z trawą około 2,5-3 cm, dlatego, jeśli trawnik będzie przycinany regularnie i w miarę często, to kosiarka bębnowa zapewni efektywną pracę. Warto mieć jednak na uwadze jeszcze jedną kwestię – warianty te mniej skutecznie mogą pracować na bardzo dużych nierównościach, a najlepsze rezultaty przynoszą na płaskim, równym terenie.

Rodzaje zasilania: elektryczna, spalinowa i na akumulator

Kolejnym czynnikiem wyboru kosiarki jest rodzaj jej zasilania. Według głównego podziału można wskazać dwa: elektryczne i spalinowe. Ten pierwszy typ osobno wyróżnia jeszcze modele sieciowe – podpinane do gniazdka, a więc pracujące na kablu oraz akumulatorowe, czyli bezprzewodowe, na ładowaną baterię. Z kolei spalinowe pracują bez konieczności używania energii elektrycznej – silnik potrzebuje wyłącznie dostępu do paliwa.

kosiarka spalinowa makita

Urządzenia akumulatorowe są kompaktowe i bardzo wygodne w użytkowaniu. Pracują cicho i nie wymagają ciągnięcia za sobą przewodu podczas koszenia. Jednak akumulator ma określoną pojemność, przez co może zdarzyć się tak, że kosiarka nagle przestanie pracować i trzeba będzie czekać, aż się naładuje, co może potrwać nawet kilkanaście godzin. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule Kosiarka na akumulator: polecane kosiarki akumulatorowe.

Kosiarki z silnikiem elektrycznym zasilanym z sieci cieszą się dużą popularnością oraz przystępną ceną. Dodatkowo pracują dosyć cicho. Ich silnik jest jednak słabszy niż w przypadku kosiarek spalinowych, dlatego nadają się do trawników o powierzchni do 500 m2. Ograniczenie w używaniu tego typu kosiarek stanowią także dostęp do źródeł zasilania i długość kabla. Przewód może również czasem utrudniać pracę w trudno dostępnych miejscach. Więcej na temat zalet i wad takiego rozwiązania oraz najważniejszych parametrów przeczytasz w artykule Kosiarka elektryczna – najlepsze kosiarki elektryczne, które sprawdzą się w ogrodzie.

Kosiarki spalinowe są bardzo wydajne. Szczególnie dobrze radzą sobie na naprawdę dużych terenach. Do ich minusów zaliczyć można jednak wysoką cenę oraz wydzielanie spalin. Co więcej, do prawidłowego działania potrzebują regularnego dolewania benzyny. Więcej informacji na temat modeli spalinowych można znaleźć w artykule Kosiarka spalinowa z napędem – ranking. Jaką kosiarkę spalinową wybrać?.

kosiarka karcher

Modele z napędem, czy bez napędu?

Kolejne kryterium wyboru to napęd lub jego brak. Ten pierwszy typ urządzeń można porównać do obsługi niewielkiego samochodu. Kosiarka z napędem porusza się bowiem „samodzielnie”, wymagając od człowieka wyłącznie sterowania „kierownicą”, czyli nadawania kierunku jazdy poprzez operowanie rączką. Modele bez napędu zaś to te, można powiedzieć, najbardziej tradycyjne i najpopularniejsze, czyli wymagające pchania przez użytkownika.

Aby podjąć decyzję, która kosiarka będzie dla ciebie najlepsza, zwróć uwagę na poniższe kwestie:

  • Waga – modele z napędem będą znacznie cięższe ze względu na wyposażenie w dodatkowy element. Mogą one ważyć nawet 30 kg! Zauważysz to np. podczas próby przestawiania wyłączonego urządzenia.
  • Cena – urządzenia z napędem są znacznie droższe od klasycznych – koszt prawdopodobnie będzie przekraczał 1000 złotych.
  • Wygoda pracy – urządzenia z napędem z całą pewnością wymagają mniejszego zaangażowania użytkownika – jego głównym zadaniem jest nadawanie jej kierunku, bez męczącego pchania.

Jeżeli zdecydujesz się na urządzenie z napędem, to musisz zwrócić dodatkowo uwagę na jego rodzaj: na przednie koła lub tylne. Napęd na oś tylną oferuje zdecydowanie większą „moc”, dzięki czemu kosiarka bez większego kłopotu radzi sobie z nierównościami terenu. Z kolei napęd przedni sprawdzi się w przypadku równych powierzchni.

Jaką kosiarkę wybrać? Mini traktory

Alternatywą dla wszystkich powyższych rozwiązań są kosiarki w formie małych traktorów. Użytkownik prowadzi je dosłownie przy pomocy kierownicy, przez cały czas siedząc na fotelu. Kosiarki-traktorki wyróżniają się bardzo mocnym silnikiem, wysoką szerokością cięcia i wyjątkowo pojemnymi koszami. Są też zdecydowanie większe i cięższe od standardowych modeli – ich waga przekracza zwykle 100 kg. Kto powinien zdecydować się na zakup tego rodzaju kosiarki? Przede wszystkim właściciele bardzo dużych ogrodów, ponieważ urządzenia te mogą kosić tereny, których powierzchnia wynosi nawet 2 tysiące m2.

stiga traktor ogrodowy

O tym, jaką kosiarkę warto wybrać, decyduje więc sporo czynników. Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych modeli, różniących się mocą, maksymalną powierzchnią cięcia czy wygodą użytkowania. Wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie!

 

Źródło zdjęcia okładkowego: shutterstock.com