Jeśli chcecie zagłębić swoją wiedzę o słynnych artystach, malarzach, obrazach, to sięgnijcie po wybrane przez nas biografie, przewodniki i albumy. Również dla miłośników sztuki filmowej znajdą się intrygujące historie, te prawdziwe i te abstrakcyjnie fikcyjne, w których to sztuka odgrywa jedną z głównych ról. Która z naszych propozycji was zachwyci?

 

Sztuka zaklęta w książkach
 

  • Leonardo. Malarstwo: nowe spojrzenie

On stał się inspiracją do powstania Dnia Sztuki dlatego i od niego zaczynamy. Prawdziwy człowiek renesansu – wszechstronnie uzdolniony malarz, architekt, filozof, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca i geolog. Zwykł mawiać, że „malarstwo jest najwznioślejsze ze wszystkich ludzkich dzieł (...). Jest ukoronowaniem sztuki”. Książka „Leonardo. Malarstwo: nowe spojrzenie” jest dokładnie tym, nowym spojrzeniem na twórczość i obrazy Leonarda da Vinci.

Jego dzieła na przestrzeni lat stały się tematem burzliwych dyskusji, wnikliwych opracowań i analiz oraz licznych interpretacji. Dlatego w niniejszej publikacji znajdziecie nie tylko elementy biograficzne, które pozwolą lepiej zrozumieć mistrza, ale i prezentację jego wszystkich prac. To doskonała okazja, aby zgłębić wiedzę na temat technik oraz ukrytych znaczeń dzieł, które wyszły spod pędzla da Vinciego. Dzięki ilustracjom będziecie mogli podziwiać detale wspaniałych obrazów, a także poznać fachowe interpretacje czy nowatorskie ekspertyzy z zastosowaniem najnowszych technik cyfrowych.

Leonardo. Malarstwo: nowe spojrzenie - Vezzosi Alessandro

Leonardo. Malarstwo: nowe spojrzenie

 

  • Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach

Coś dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę ze sztuką lub chcą poznać jej historię w pigułce. Jest to przewodnik, w którym zaczynamy od najważniejszych nurtów, dzieł, twórców z dawnych czasów, aż chronologicznie docieramy do współczesności. W przystępny sposób omawiamy ponad 100 najważniejszych dzieł sztuki – od rysunków naskalnych w Lascaux po nowoczesne instalacje. Zagłębiamy kierunki, tematy i techniki w malarstwie oraz rzeźbie. Wszystko to napisane w prosty, interesujący sposób, wzbogacony o liczne zdjęcia czy ilustracje. W trakcie lektury możemy poczuć się, jakbyśmy najpierw wsiedli do wehikułu czasu, a później odwiedzali najsłynniejsze światowe muzea i oglądali najważniejsze eksponaty z najsłynniejszych wystaw. Inspirujące!

A jeśli po lekturze poczujecie niedosyt piękna lub szczególnie zainteresuje was sztuka nowoczesna, to polecamy sięgnąć po książkę: „Krótka historia sztuki współczesnej”.

Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach

 

  • Frida

Książka, która zachwyci miłośników biografii i malarstwa. Jest barwna jak obrazy Fridy, niezwykła jak jej fascynujące, naznaczone bólem i pełne pasji życie. To opowieść o legendarnej artystce i silnej kobiecie. Dodatkowo ciekawym aspektem tej historii jest, że pokazuje nam zupełnie inną, nieznaną Europejczykom kulturę Meksyku, a także malarstwo, które wpłynęło znacząco na współczesną sztukę.

Historię Fridy Khalo czyta się jak scenariusz filmowy lub przejmujący dramat o miłości i twórczym geniuszu. Po lekturze polecamy sięgnąć po film o malarce, gdzie w postać Fridy wcieliła się Salma Heyek.

Frida


 

  • Tajemnice dzieł sztuki

A może by tak spojrzeć na sztukę trochę inaczej? Poznać tajemnice obrazów i ich twórców? Zobaczyć coś, czego nie ujrzymy w muzeum czy na wernisażu. I przekonać się, że za niektórymi dziełami kryją się wręcz kryminalne zagadki, mroczne intrygi czy… paranormalne zjawiska! Przecież przez wieki wirtuozi sztuki ukrywali w swoich dziełach sekretne informacje. Czy mimo upływu lat jesteśmy w stanie wejść w buty dawnych twórców i odkryć magiczne drogowskazy pozostawiane przez nich?


W tej fascynującej książce zagłębicie m.in. takie tematy jak: kod Michała Anioła – dlaczego ludzki mózg namalowany jest na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej; UFO w XV-wiecznych Włoszech - spotkanie z obcymi, uchwycone na renesansowym obrazie; ukryty język Matejki – znaczenie symboli i historia złotego tronu. Warto poznać ciekawostki, dzięki którym można zabłysnąć.

Tajemnice dzieł sztuki - Łenyk-Barszcz Joanna, Barszcz Przemysław

Tajemnice dzieł sztuki


 

  • Impresjoniści

Na wystawie w 1874 roku Claude Monet pokazał światu „Impresję, wschód słońca” ‒ obraz, który otworzył drogę do największej rewolucji w sztuce XIX wieku. Nie obyło się bez skandalu. A miejsce skostniałego stylu akademickiego zajął impresjonizm – pełen kwiatów, pastelowych barw, romantyzmu, ogrodów skąpanych w słońcu. Był to znaczący krok w stronę sztuki awangardowej.

Jeśli uwielbiacie oglądać takie obrazy, cieszyć się pięknem dzieł sztuki – sięgnijcie koniecznie po ten elegancki, kolekcjonerski album. To piękne wydanie może być też pomysłem na prezent. W środku znajdziecie kamienie węgielne współczesnego malarstwa - dzieła największych artystów tego okresu, takich jak: Manet, Cézanne, Renoir, Degas, Pissarro, Sisley czy Van Gogh. Obrazy, które osiągają dziś niebotyczne ceny.

Impresjoniści - Vignot Edward

Impresjoniści

 

Filmowe spojrzenie na sztukę
 

  • Twój Vincent

„Mogą za nas mówić jedynie nasze obrazy” tak twierdził Vincent van Gogh w ostatnim liście do brata, który napisał tydzień przed swoją śmiercią. A film o nim sam jest jak obraz. Tutaj każdy kadr jest namalowany! Dlatego trzeba go koniecznie zobaczyć. Ze względu, że stworzyli go Polacy (wyreżyserowany m. in. przez Dorotę Kobielę), że był nominowany do Oscara i Złotych Globów, że powstał w technice animacji, jakiej jeszcze w filmie nie widzieliśmy, a także że udało się wykreować ciekawą biografię artysty, którą ogląda się niczym malowniczy, bajkowy… kryminał. „Twój Vincent” został bowiem nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każdą klatkę ręcznie przemalowao za pomocą farby olejnej. Niesamowite wrażenia.

Twój Vincent - Kobiela Dorota, Welchman Hugh
Twój Vincent



 

  • Koneser

Sztuką może być dobre kino, a ten film z pewnością można zaliczyć do tej kategorii. Zdobywca Oscara Geoffrey Rush („Jak zostać królem”) zagrał w intrygującym, zilustrowanym muzyką Ennio Morricone, filmie Giuseppe Tornatore („Malena”, „Cinema Paradiso”) – w obrazie, który łączy w sobie romans, dramat, kryminał i mroczny thriller. A wszystko to dzieje się w otoczeniu pięknych wnętrz, obrazów i rzeźb.

Virgil Oldman (Rush) jest znanym handlarzem antykami i koneserem piękna. Żyje samotnie we włoskim pałacu, wśród luksusu i płócien dawnych mistrzów, pewien że nic nie zakłóci jego stabilnego życia i nikt nie odkryje jego sekretów. Zlecenie od tajemniczej młodej kobiety zapoczątkuje serię wydarzeń, które wywróci uporządkowany świat marszanda do góry nogami.
„Koneser” z początku zachwyci pięknymi ujęciami, a później sprawi, że do końca seansu będziemy mieć ciarki…

Koneser - Tornatore Giuseppe
Koneser

 

  • Złota dama

Helen Mirren i Ryan Reynolds w duecie, w historii opartej na faktach, ze sztuką w tle – z tego musiało wyjść coś dobrego! Tym bardziej, że zabrał się za to Simon Curtis – reżyser specjalizujący się w filmowych biografiach (opowiedział na ekranie m.in. życie Marlin Monroe czy twórcy „Kubusia Puchatka” – A. A. Milne).

Historia rodziny Marii Altmann (Mirren) skrywała wiele tajemnic. Do rodowych dóbr zaliczał się m. in. słynny obraz Gustava Klimta – „Złota Adela”, zwany „austriacką Mona Lisą”. Jednak w przedwojennym Wiedniu, nazistowskie władze Austrii przywłaszczyły sobie liczne dzieła sztuki. Kilkadziesiąt lat od czasu kradzieży, wspierana przez młodego adwokata Randola Schoenberga (Reynolds), Maria rozpoczyna heroiczną walkę o rodzinną kolekcję. Dla kobiety portret jej ciotki (warty ponad 100 milionów dolarów!) stanowi rodzinną pamiątkę, ale dla kraju jest najcenniejszą narodową relikwią, której nie można oddać. Zobaczcie, jak dalej potoczyła się historia słynnego obrazu.

Złota dama (wydanie książkowe) - Curtis Simon

Złota dama

 

  • Ostatnia rodzina

„Ostatnia rodzina” to głośny debiut reżyserski debiut Jana P. Matuszyńskiego - rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat saga artystycznej familii Beksińskich. Jest to historia życia i tajemniczej śmierci malarza Zdzisława Beksińskiego, słynącego z mrocznych obrazów, a także jego najbliższych: żony - Zofii oraz syna, Tomasza Beksińskiego - dziennikarza muzycznego i tłumacza filmowego. W główne role wcielili się Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik i Aleksandra Konieczna.

Powstał fascynujący, choć ciężki i mroczny film o niezwykłej wrażliwości, twórczym szale, samotności i niezrozumieniu. Wiele zasłużonych nagród!


Ostatnia rodzina

 

  • Potęga sztuki (DVD)

Teraz będzie o sztuce na poważnie. Prezentujemy wam zbiór dokumentów BBC.
Seria „Potęga sztuki” jest poświęcona wyjątkowym momentom, które zapisały się na kartach historii.
Caravaggio, Bernini, Rembrandt, David, Van Gogh, Turner, Picasso, Rothko – to są nasi bohaterowie. Zobaczymy ośmiu niepokornych artystów w trudnym momencie życia, osiem przełomowych arcydzieł i osiem poruszających opowieści o sukcesie i porażce, które na zawsze zmieniły świat.

Będą to historie przesycone emocjami, które sprawia, że w trakcie seansu otworzymy szeroko oczy ze zdumienia, a nasze serce zacznie szybciej bić!


Potęga sztuki (DVD)

 

Jak wam się podobała nasza książkowa kolekcja i galeria obrazów filmowych? Jakie inne tytuły polecacie miłośnikom piękna oraz artystycznym duszom?

A jeśli jeszcze wam mało sztuki – zobaczcie bogatą ofertę książek i filmów na dvd na empik.com. Możecie również sprezentować sobie lub bliskim kartę Netfliksa i w ten sposób oglądać kolejne pozycje, np. horror o sztuce – „Velvet Buzzsaw” czy malowniczy romans komediowy „O północy w Paryżu”.

 


*Na okładce kadr z filmu „Koneser”