Oto lista polskich filmów, które uwzględniono we wstępnej selekcji do Oscara:

  • Sala samobójców. Hejter, reż. Jan Komasa

  • Sweat, reż. Magnus von Horn

  • 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, reż. Jan Holoubek

  • Śniegu już nigdy nie będzie, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert

  • Supernova, reż. Bartosz Kruhlik

  • Klecha, reż. Jacek Gwizdała

  • Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński

 

Sala Samobójców. Hejter - Komasa Jan
Sala Samobójców. Hejter (DVD)

 

Co wiemy o docenionych filmach?

Największym faworytem jest „Sala samobójców. Hejter” - nominowanego już rok temu do Oscara, za „Boże Ciało”, Jana Komasy. Druga nominacja z rzędu byłaby wielkim wyróżnienie dla młodego twórcy. Jego najnowszy film już spodobał się zagranicznym widzom i krytykom, którzy od niedawna mogą oglądać „Hejtera” na Netfliksie. Polscy kinomani mogli go zobaczyć na początku roku na większym ekranie; w kinach była także „Supernova”, która otrzymała wiele nagród dla debiutjącego reżysera Bartosza Kruhlika, w tym nagrodę „Odkrycie Empiku”. Reszta filmów, które mogą otrzymać szansę na Oscara, nie doczekała się jeszcze kinowej dystrybucji.

Co ciekawe - „Śniegu już nigdy nie będzie” - film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, kilka dni temu został zakwalifikowany do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie powalczy o Złotego Lwa. Natomiast Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego był już pokazywany na tegorocznym Berlinale. Spotkał się on z bardzo pozytywnym odbiorem.


Supernova

 

Kiedy poznamy polskiego kandydata do Oscara?

O tym, która z siedmiu produkcji będzie oficjalnym polskim reprezentantem w wyścigu po Oscara, zdecyduje sześcioosobowa Komisja Oscarowa, pod przewodnictwem Jana A. P. Kaczmarka. Będzie ona obradować 10 sierpnia i wtedy też poznamy decyzję.

Sama ceremonia rozdania Oscarów - najważniejszych nagród filmowych, w tym roku odbędzie się wyjątkowo późno, bo w kwietniu. Ta decyzja została podjęta ze względu na pandemię, przez którą wiele kinowych premier zostało przesuniętych lub wstrzymanych.

Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej - Czajka-Kominiarczuk Katarzyna
Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej

 

Z niecierpliwością czekamy na werdykt komisji i na to, by poznać polski tytuł, o którym niebawem będzie bardzo głośno. Jak myślicie, który z naszych filmów ma szansę na oscarową nominację? Komu wy byście przyznali największe wyróżnienie?