„Złap mnie, jeśli potrafisz” (2002)

Prawdziwa historia jednego z najsłynniejszych i najbardziej bezczelnych oszustów w historii Stanów Zjednoczonych. Frank Abagnale, grany przez Leonardo DiCaprio, przed ukończeniem 19. roku życia zrealizował ponad 10 tysięcy fałszywych czeków o łącznej wartości ponad 2,4 milionów dolarów. Posługiwał się przy tym wieloma tożsamościami: z sukcesem udawał pilota, lekarza czy prawnika. Bezradne wobec przekrętów Abagnale’a FBI powołała nawet specjalną jednostkę, na której czele stanął Carl Hanratty (Tom Hanks), który po serii nieudanych prób złapania młodocianego przestępcy znalazł się na skraju załamania nerwowego. Kiedy wreszcie mu się to udaje, Hanratty zmusza Abagnale’a do pójścia na układ ze śledczymi i wykorzystania swoich zdolności do ścigania działających w podobny sposób kryminalistów. 72-letni były oszust jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych konsultantów w dziedzinie bezpieczeństwa finansowego.

 

"Oszukaj mnie, jeśli potrafisz. Proste sposoby przechytrzenia współczesnych kanciarzy" książka

Oszukaj mnie, jeśli potrafisz. Proste sposoby przechytrzenia współczesnych kanciarzy (okładka miękka)

 

„American Hustle” (2013)

Komedia gangstersko-kryminalna, luźno oparta na śledztwie prowadzonym przez FBI na przełomie lat 70. i 80. „American Hustle” ma oczywiście gwiazdorską obsadę: na ekranie zobaczymy bowiem laureatów Oscara - Jennifer Lawrence i Christiana Bale’a oraz nominowanych do tej nagrody Amy Adams, Bradleya Coopera i Jeremy’ego Rennera. Fabuła opowiada o parze oszustów, Irvingu Rosenfeldzie (Bale) oraz Sydney Prosser (Adams). Zostają zwerbowani przez FBI i w zamian za immunitet godzą się na udział w operacji, która ma celu obnażenie skorumpowanego burmistrza miasta Camden w New Jersey (Renner). Lawrence wciela się w nieobliczalną, irytującą żonę Rosenfelda, zaś Cooper - w nieco chaotycznego, karykaturalnego momentami agenta federalnego. Jak można się domyślić, główni bohaterowie chcą zrealizować dwa przekręty na raz: zdemaskowanie nieuczciwego polityka oraz wymknięcie się służbom i powrót do kryminalnej działalności.

 

Soundtrack American Hustle (Jak się skubie w Ameryce)

American Hustle (Jak się skubie w Ameryce) (CD)

 

„Wilk z Wall Street” (2013)

Jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach filmów o giełdowych machlojkach. Reżyserski i operatorski rozmach Martina Scorsese niewiele ustępuje prawdziwej historii, której bohaterem był Joran Belfort, grany przez Leonardo DiCaprio. Widzimy, jak na przestrzeni lat ambitny i pomysłowy oszust pnie się po szczeblach bogactwa i kariery; prowadzi wystawny, rozrzutny i wręcz bizantyjski styl życia, uzależniając się od narkotyków i alkoholu. Przez większość lat 90. bogaci się, namawiając (zarówno osobiście, jak i z pomocą armii swoich pracowników, których w szczytowym momencie działalności jego firmy Stratton Oakmont było ponad tysiąc) bogatych klientów na zakup obciążonych ryzykiem akcji. W 1998 roku, po trwającym sześć lat śledztwie FBI, zostaje oskarżony o pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa finansowe i podatkowe.  W więzieniu spędzi zaledwie dwa lata - pójdzie bowiem na układ, w ramach którego złoży zeznania obciążające innych kolegów „po fachu”. Po latach wyda bestsellerową autobiografię, która stanie się przyczynkiem dla filmu Scorsese.

 

Wilk z Wall Street na dvd

Wilk z Wall Street (wydanie książkowe) (DVD)

 

„The Big Short” (2015)

Kolejny film opowiadający o amerykańskim krachu finansowym z lat 2007-2008, w iście gwiazdorskiej obsadzie - z Bradem Pittem, Stevem Carellem, Rynem Goslingiem i Christianem Balem w rolach głównych. „The Big Short” bazuje na bestsellerowej książce Michaela Lewisa (reportera i dziennikarza finansowego, autora „Moneyball” z 2010 roku), opisującej mechanizmy, które doprowadziły do kryzysu o dramatycznych konsekwencjach dla całego świata. To historia kilkorga przedstawicieli sektora finansowego - inwestorów, menadżerów funduszy inwestycyjnych, maklerów - którzy w okresie poprzedzającym krach „grali na upadek” amerykańskiego rynku nieruchomości. Robili to, skupując wyspecjalizowane instrumenty finansowe, wzbogacając się jednocześnie w tempie wręcz geometrycznym. W tym samym czasie amerykańska gospodarka, według różnych szacunków, straciła nawet 14 miliardów dolarów.

 

The Big Short w angielskiej wersji

The Big Short (brak polskiej wersji językowej) (DVD)

 

„El Chapo” (2017-2018)

Serial Netflixa przedstawiający nieprawdopodobną wręcz historię jednego z największych mafijnych bossów ostatnich lat, Joaquína „El Chapo” Guzmána, przywódcy kartelu z Sinaloa. Na uwagę zasługuje nie tylko wyjątkowo sprawne prowadzenie ogromnej organizacji przestępczej o wpływach niemalże na całym świecie, ale także historia dwóch ucieczek z meksykańskich więzień. Do pierwszej doszło w 2001 roku, kiedy to Guzmán został oskarżony przez rząd USA o przemyt kokainy do Kalifornii oraz pranie brudnych pieniędzy, a rząd Meksyku wprowadził nowe prawo, ułatwiające ekstradycję obywateli do Stanów. Mafioso, przekupując kilkadziesiąt osób (całkowity „koszt” jego ucieczki oszacowano na 2,5 miliona dolarów!) , wydostał się z więzienia Puente Grande w Jalisco… w wózku na pranie. Na wolności pozostał aż do 2013 roku, kiedy to udało się go aresztować dzięki wspólnym wysiłkom służb meksykańskich i amerykańskich. Na drugą ucieczkę nie trzeba było czekać długo: w 2015 roku Guzmán uciekł się z więzienia La Palma niedaleko miejscowości Toluca tunelem wydrążonym przez jego wspólników. Schwytany pół roku później i ekstradowany do USA, skazany został na dożywocie (plus dodatkowych 30 lat). Wyrok odsiaduje w najpilniej strzeżonym więzieniu na terenie Stanów - USP Florence ADMAX w stanie Kolorado.

 

Polowanie na El Chapo książka

Polowanie na El Chapo (okładka miękka)

 

„Pralnia” (2019)

Oryginalny film Netflixa z fabułą poprowadzoną w ciekawy, dość niekonwencjonalny sposób, z Meryl Streep w jednej z głównych ról. „Pralnia” pokazuje bowiem aferę Panama Papers z perspektywy kilkunastu osób, których dotknęła, zaś przewodnikami po świecie finansowych przekrętów są - w iście Allenowskim stylu łamiący czwartą ścianę - Gary Oldman i Antonio Banderas. W kwietniu 2016 roku niemiecki dziennikarz „Süddeutsche Zeitung”, Bastian Obermayer, ujawnił, iż jest w posiadaniu ponad 11,5 miliona dokumentów, świadczących o oszustwach podatkowych na gigantyczną skalę. Wszystkie one sporządzone zostały przez działającą w Panamie, jednym ze słynnych rajów podatkowych, kancelarię Mossack Fonseca - pomagającą w ten sposób ukryć majątki tysięcy klientów z całego świata.

„Ślicznotki” (2019)

Podobnie jak inne opowiadane w Hollywood historie przekrętów, fabuła „Ślicznotek” z Jennifer Lopez, Constance Wu, Julią Stiles, Cardi B oraz Lili Reinhart w rolach głównych odbiega nieco od prawdziwych wydarzeń, które stały się inspiracją dla filmu. W 2015 roku na łamach magazynu „Vulture” ukazał się artykuł Elizabeth Pressler (Stiles), opisujący wieloletni przekręt, którego autorkami były dwie sprytne striptizerki z modnego nowojorskiego klubu: Ramona (Lopez) oraz Destiny (Wu). Kiedy w wyniku krachu giełdowego 2008 roku straciły wszystkie swoje oszczędności, postanowiły zemścić się na bankierach z Wall Street. Plan był prosty: ściągnąć do lokalu bogatych, beztroskich maklerów, podać im środki odurzające i wyczerpać limit ich kart kredytowych. Oszustwo działało przez kilka lat, ostatecznie jednak członkinie grupy trafiły przed sąd - zarządzające grupą Samantha Barbash (na której wzorowano postać Ramony) oraz Roselyn Keo (pierwowzór Destiny) uniknęły więzienia w zamian za przyznanie się do winy i kooperację ze śledczymi.

 

Ślicznotki  na dvd

Ślicznotki (wydanie książkowe) (DVD)

 

„Quiz” (HBO, 2020)

Nowy serial HBO, „Quiz”, opowiada o kulisach słynnego zwycięstwa w brytyjskiej wersji „Millionerów”, czyli „Who Wants to Be a Millionaire?”. W 2001 roku Charles Ingram, major armii, odebrał na oczach widzów czek na milion funtów, jednak już kilka godzin później został oskarżony o oszustwo. Okazało się bowiem, że za prawidłowe odpowiedzi Ingrama nie była odpowiedzialna jego rozległa wiedza, ale… podpowiedziach kolegi, wykładowcy akademickiego Tecwena Whittocka, który również wziął udział w rozgrywce, jednak nie udało mu się przejść rundy eliminacyjnej oraz siedzącej na widowni żony, Diany. Wspólnie wypracowali „system” oparty na kaszlaniu: gdy nie odpowiedzi, głośno rozważał każdy z możliwych wariantów, a jego kolega zaczynał kaszleć w momencie, gdy uczestnik zastanawiał się nad opcją poprawną. Zamiast wrócić do domu z imponującą wygraną, Ingramowie i Whittock stanęli przed sądem.

A jakie zwiastuny was wyprowadziły w pole? Dajcie nam znać w komentarzach, a jeśli chcecie dalej czytać o swoich ulubionych filmach i serialach, koniecznie zajrzyjcie na stronę Empik Pasje Magazyn Online do działu poświęconego pasji do oglądania.