Zacznijmy od wnętrza, czyli abc stylu skandynawskiego

Zanim przejdziemy do balkonowego tematu warto, choć w skrócie poznać lub przypomnieć sobie, styl skandynawski. Początek tego trendu sięga końca XIX wieku, a za jego ojca uznaje się szwedzkiego malarza i projektanta – Carla Larssona. W jego albumie z fotografiami pt. „Dom”, pokazał wnętrza własnego lokum, które zamieszkiwał z żoną-artystką i ośmiorgiem dzieci. Pomieszczenia były jasne, pełne światła, tak by została wyeksponowana przestrzeń. Jeśli chodzi o meble, to nie było ich za wiele, Larssonowie łączyli stare z nowymi, bawili się aranżacjami. Zdjęcia z ich domu obiegły międzynarodową prasę i stały się podwalinami do stworzenia nowego stylu, który miał być dostępny dla każdego. I jest. Pokochali go nie tylko Szwedzi, ale i wnętrzarscy miłośnicy na całym świecie. A wystrój i produkty w tym stylu dodatkowo spopularyzowała jedna z największych, najsłynniejszych szwedzkich sieci meblowych.

 
 

Dziś mówiąc o skandynawskich wnętrzach na myśl przychodzą nam nowocześnie urządzone mieszkania i spokojne, stonowane, czasem wręcz surowe kolory – głównie: biały, szary, czarny, a także beż czy brąz. Materiały, jakich używamy w tych stylizacjach to głównie drewno i metal, a także naturalne tkaniny – len, bawełna. W pomieszczeniach króluje prostota, minimalizm i natura – ratan, wiklina, zielone rośliny. Ważne jest też oświetlenie – lampy, lampki, designerskie żarówki.

 

Od kilku lat popularna jest również duńska filozofia hygge, która odnosi się również i do naszych domów - przytulnie urządzamy wnętrze, by czuć się w nim dobrze, swobodnie, szczęśliwie. Do tego przyda się koc, poduszki, świeczki – ma być ciepło i jasno (co jest istotnie szczególnie w mroźnych nordyckich krainach). Te detale również sprawdzą się na balkonie, szczególnie gdy wieczorami będziemy chcieli usiąść z książką, czy napić się kawy w chłodne wiosenne poranki.

     \
Skogluft. Mieszkaj zdrowo. Norweski sekret pięknego i naturalnego mieszkania i Hygge
 

I tak wychodząc od mieszkania urządzonego w skandynawskim stylu, przechodzimy na balkon, który warto również dopasować do wystroju całości.

Jeśli jednak wasze cztery kąty są umeblowane według waszych własnych pomysłów, projektów, potrzeb i panuje tam swojski misz-masz stylów, gatunków i zastanawiacie się czy balkon w takim klimacie będzie pasował - nie macie się czego obawiać! Skandynawska prostota, minimalizm są na tyle uniwersalne, że taras w takim stylu będzie pasował do każdego wnętrza, a ozdoby zmieszczą się nawet na małej przestrzeni. Można też balkon potraktować jako odrębną całość, którą po prostu trzeba ładnie, szybko, w prosty a efektowny sposób uporządkować oraz przystroić na wiosnę i lato.


 

Urządzamy balkon krok po kroku – skandynawskie aranżacje i meble

Od czego zacząć urządzanie balkonu? Pierwszym krokiem jest zawsze porządek – umycie, uprzątnięcie podłogi, okien, barierek. W ten sposób przygotujecie sobie powierzchnię, którą będziecie aranżować.

Teraz już pora na przyjemniejszą część – meble i dodatki na balkon. Stwórzmy tam przestrzeń, w której będziemy mogli odpocząć i poczuć czym jest hygge. Podążając za wcześniej opisanymi zasadami warto zaopatrzyć się w meble balkonowe (czasem mogą to być też małe mebelki ogrodowe). W zależności od tego ile macie miejsca – może uda się postawić mały stolik i dwa krzesła, lub choć sam fotel i stoliczek. Jeśli ma być skandynawsko, wybierzcie spośród drewniano-metalowych kompletów mebli.

 

Przy niewielkim balkonie sprawdzi się zestaw ze składanymi krzesłami i stolikiem. I tak np. organizując imprezę, podczas której goście będą chcieli wyjść na balkon, wtedy meble możemy złożyć, by nie zajmowały miejsca. Z kolei na poranną kawę we dwoje – zestaw przyda się idealnie. Dużo takich propozycji przygotowała marka meblowa Pervoli, której produkty warto poznać przygotowując aranżacje balkonu.


Zestaw mebli PROGARDEN Bistro


Ciekawym rozwiązaniem dla miłośników skandynawskiego balkonu, szczególnie dla tych, którzy mają więcej miejsca, mogą być też meble ratanowe lub z plecionki ratanowej, np. stylowy zestaw mebli balkonowych BELIANI Tropea. Odporne są na wilgoć i na promienie słoneczne, co sprawia, że mimo różnych warunków atmosferycznych mogą cały czas stać na dworze, nie stracą też koloru, ani nie wyblakną.


Zestaw mebli balkonowych BELIANI Tropea.

 

Jeśli nie macie za dużo miejsca lub możliwości postawienia kilu krzeseł czy stolika, może warto pomyśleć o wygodnym i ładnie wyglądającym siedzisku  takim jak hamak w skandynawskiej – biało-czarnej kolorystyce czy designerski fotel ogrodowy wiszący lub 2 w 1 – drewniany fotel hamakowy. Takie podwieszane meble sprawiają wrażenie lekkości, a bujanie się na nich zapewni nam błogi spokój i możliwość odprężenia się. Gwarantujemy, że jeśli macie w domu dzieci czy nastolatki, będą one zachwycone tymi „huśtawkami”. Zobaczycie też, że nie tylko one je pokochają.

 

Fotel wiszący Swing Chair Single KOALA, ecru

 

Skoro siedzimy już wygodnie, to żeby zadbać o relaks z książką przydadzą się poduszki w pięknych poszewkach i ciepłe koce.  W tym sprawdzi się też mały, wygodny stolik kawowy, na którym zmieścimy kubek, ulubioną powieść czy gazetę. Praktyczny i ozdobny będzie np. stolik balkonowy, którego blat można zdjąć i staje się tacą, klasyczny czarny, kwadratowy, metalowy stolik lub biały z funkcją wieszania na balkonowych barierkach. Ten ostatni nie zajmie wam miejsca na podłodze i sprawdzi się nawet i na niewielkiej powierzchni.

Stolik balkonowy HESPERIDE, czarny, 44 cm

 

Chcąc podkreślić klimat tego miejsca, naszej miejskiej oazy spokoju, zieleni nie może zabraknąć… no właśnie zieleni. Rośliny to jedno, a odpowiednia troska o nie i właściwa ekspozycja to równie istotne elementy. Warto sprawdzić najpierw, jakie podłoże i warunki powinny mieć kwiaty, które chcemy hodować (czy bardziej nasłonecznione miejsce czy mniej – to ułatwi nam rozłożenie ich na balkonie). A potem dobrać im pasujące do mebli i wystroju doniczki. Pamiętamy, że styl skandynawski kocha biel, czerń, szarość, drewno, beton, metal, prostotę. Można wybrać osłonkę jednobarwną lub postawić na delikatny, stonowany print lub geometryczny wzór.

Doniczka na stojaku ATMOSPHERA, szara, 13 cm - Atmosphera
Doniczka na stojaku ATMOSPHERA

 

Na końcu zadbajmy o detale, które ocieplą, ożywią naszą balkonową aranżację. Nie może obyć się bez świateł – czy to w postaci świeczek (ich powinno być sporo), świeczników, stojących lamp lub dekoracyjnych wiszących lampek. Kiedy wieczorem usiądziecie na tarasie, na krześle lub fotelu ogrodowym, wśród kwiatów i zapalicie lampki – zobaczycie jak jest pięknie!

 

Urządzając balkon pamiętajcie też o ważnych przesłankach skandynawskiego stylu – wygodzie. Balkon ma się wam podobać, być wygodny, funkcjonalny, praktyczny. Nie musicie się też trzymać sztywnych ram - bawcie się stylami, dobierajcie meble, eksperymentujcie i stwórzcie własne, wymarzone miejsce.

Pochwalcie się w komentarzach swoimi pomysłami, spostrzeżeniami z remontu lub urządzania, najlepszymi produktami czy mebelkami, jakie tu upolujecie. A gdzie ich szukać? Wjedźcie na naszą stronę o urządzaniu balkonów i ogrodów i zainspirujcie się!

A jeśli w trakcie zafascynuje was skandynawski klimat i będziecie chcieli bliżej poznać nie tylko ich sztukę urządzania wnętrz, ale i kulturę – polecamy tekst o skandynawskim kinie lub lekturę skandynawskich kryminałów czy poradników. Gdy poczujecie, że połknęliście też wnętrzarskiego bakcyla, warto sięgnąć i po książki, które ułatwią urządzanie wnętrz.