Czym jest stacja pogodowa?

Stacja pogodowa to urządzenie, które dzięki montowanym na zewnątrz budynku czujnikom jest w stanie dokonać precyzyjnych pomiarów wyznaczających prognozę pogody, kierunek i siłę wiatru, wilgotność powietrza, a także szereg innych wartości związanych z atmosferą.

Stacje pogodowe występują w dwóch wersjach. Pierwsza z nich jest prosta, wyposażona w najbardziej podstawowe funkcje pomiarowe, takie jak mierzenie temperatury zewnętrznej oraz panującej wewnątrz pomieszczenia. Najtańsze modele mogą nie mieć wspomnianych sensorów do zawieszenia na elewacji budynku, wówczas pomiary są mniej precyzyjne. Druga wersja jest przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników; takie modele wskazują dodatkowo bardziej zaawansowane dane, jak np. intensywność promieniowania UV.

stacje pogodowe pełna oferta

Stacja pogodowa jest alternatywną dla znanych termometrów rtęciowych wieszanych przy oknie, tyle że znacznie dokładniejszą. Nowoczesne urządzenie może dodatkowo przesyłać nagromadzone dane na telefon czy komputer, co stanowi gratkę dla fanów meteorologii lub tych, którzy po prostu lubią wiedzieć więcej.

Dokładna znajomość pogody czy poziomu wilgotności i ciśnienia powietrza może pomóc osobom zmagającym się z nad- lub niedociśnieniem, meteopatią (wrażliwością na zmiany pogody), migreną czy reumatyzmem. W ten sposób będą w stanie przygotować się na skoki ciśnienia czy gwałtowną zmianę temperatury, ograniczając swoją aktywność danego dnia.

stacja pogodowa meteo

Stacja pogodowa – jaką wybrać?

Jaka stacja pogodowa jest najlepsza? Zdecydowanie ta, która „odpowie” na wszystkie twoje pytania związane z aktualnymi warunkami meteorologicznymi. Zastanów się więc, jakich informacji potrzebujesz. Żeby było ci łatwiej, poznaj kilka możliwych funkcji i elementów wyposażenia tego niepozornego urządzenia:

  • pomiar temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz,
  • higrometr (wilgotnościomierz),
  • budzik,
  • kolorowy wyświetlacz,
  • barometr (pomiar ciśnienia),
  • fazy księżyca,
  • łączność Bluetooth,
  • synchronizacja z innymi urządzeniami domowymi (np. Mi Home),
  • czujnik jakości powietrza,
  • pomiar stężenia CO2
  • czy określenie intensywności promieniowania UV.

Jak widzisz, choć samo urządzenie jest niewielkie, potrafi przekazać naprawdę sporo informacji. Jeżeli wiesz już czego oczekujesz, kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagi na parametry techniczne urządzenia, by dowiedzieć się, jaką stację pogodową wybrać. Po pierwsze: pomiar błędu, czyli wskaźnik mówiący o tym, z jaką dokładnością mierzy dane urządzenie. Jeśli chcesz uzyskać dokładne pomiary, wybierz ten nieprzekraczający 0,5 °C.

stacja pogodowa action hama

Nie mniej ważny jest zakres przedstawianych temperatur, który im będzie większy, tym lepszy. Zwróć także uwagę na metodę zasilania urządzenia i sposób, w jaki przesyła dane np. na telefon. Chcąc uzyskać dokładne pomiary, warto też wybrać sprzęt mający dużo czujników. Inną kwestią jest sam wygląd stacji pogodowej i czytelność, jaką oferuje. W zależności od tego, czy wolisz opcję analogową, cyfrową, czy internetową – weź pod uwagę zdjęcie poglądowe.

stacja pogodowa hyundai

Stacje pogodowe bezprzewodowe czy przewodowe – które lepsze?

Rodzaj zasilania stacji pogodowej będzie istotny zwłaszcza wówczas, gdy chcesz z niej korzystać nieprzerwanie. Część urządzeń pozyskuje energię z gniazdka elektrycznego, co będzie wymagało jego ciągłego podłączenia do prądu, a co za tym idzie – dostępności kontaktu w miejscu, w którym zamierzasz ustawić sprzęt. Plusem tego rozwiązania jest oczywiście ciągłe działanie stacji.

stacja pogodowa xiaomi mi 2

Istnieją też stacje pogodowe bezprzewodowe zasilane bateryjnie, których minusem jest to, że mogą się one po prostu wyczerpać. To, jak długo bateria będzie działać, zależy od poboru energii urządzenia. Czasem (jak w przypadku czujnika Mi 2 marki Xiaomi) jedna bateria jest w stanie zapewnić rok działania, a czasem, w przypadku mocno zaawansowanych sprzętów, będziesz musiał częściej sprawdzać jej poziom.

Bezprzewodowe stacje są jednak wygodniejsze, jeżeli planujesz zmieniać ich położenie, lub nie masz gniazdka elektrycznego w miejscu, w którym powinna stać (ważna jest odpowiednia odległość od okna).

higrometr hama

Stacja pogodowa – na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie?

Jak wspomniano, choć urządzenia te bywają bardzo proste, to mają również swoje bardziej zaawansowane odpowiedniki. Jeśli zależy ci na uzyskiwaniu większej liczby danych oraz dostępie do kolorowego wyświetlacza, spodobać może ci się model SP98 marki meteo lub elegancka stacja z możliwością przesyłania informacji na telefon marki GreenBlue (GB522 DCF).

Stacja pogodowa bezprzewodowa GB522 DCF

Zwróć też uwagę na wszystkie dodatkowe funkcje urządzenia. Jeśli chcesz np. uzyskać dane na temat jakości powietrza, otrzymywać powiadomienia o tym, kiedy warto przewietrzyć dom oraz mieć ciągły dostęp do danych zebranych przez urządzenie, wybierz stację pogodową NETATMO. Jeżeli jesteś fanem ponadczasowego designu i tradycyjnych rozwiązań, a także minimalizmu, lepszym wyborem będzie np. analogowa stacja pogody.

stacja pogodowa netatmo

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w naszych poradnikach z działu Dom i Ogród!

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock