Sen to podstawa dobrego wypoczynku. Perspektywa marznięcia w nocy i budzenia się nad ranem z zimna zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak ciepły i wygodny nocleg na łonie natury jest możliwy, wystarczy dobrze przygotować się i rozeznać w ofercie śpiworów. Trzeba uświadomić sobie, że to nie jest jednorazowy wydatek, ponieważ dobry ekwipunek może służyć przez wiele lat. Warto postawić na jakość i trwałość, aby móc jak najdłużej cieszyć się solidnym produktem.
Parametry termiczne śpiwora na lato
Najważniejszym czynnikiem, jaki powinno brać się pod uwagę, są parametry termiczne. Letnie noce bywają czasem chłodne, temperatura potrafi spaść do kilku stopni powyżej zera. Przy wybieraniu śpiworu warto zwrócić uwagę na oznaczenia, tzn. jakie są wartości temperatury komfortu, maksymalnej, granicznej i ekstremalnej. Temperatura komfortu to taka, przy której poziom ciepła będzie optymalny dla człowieka. Przy temperaturze maksymalnej – śpiwór będzie ogrzewał na tyle, że czasami trzeba go będzie rozpinać. Temperatura graniczna od dorosłej osoby będzie wymagała ułożenia się w pozycji embrionalnej, natomiast temperatura ekstremalna grozi hipotermią. Producent zamieszcza wszystkie te informacje na etykiecie produktu.
Śpiwór letni – puchowy czy syntetyczny?
Śpiwory puchowe przeznaczone są do niskich, zimowych temperatur, zatem sprawdzą się podczas wycieczek, gdzie występują duże wahania temperatury, np. wysokie góry. Puchowe śpiwory świetnie izolują ciepło, jednak większość z nich nie radzi sobie z wilgocią i na to trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Jednak tego typu model śpiwora sprawdzi się na letnich wyprawach, gdzie jest mniej wilgoci, a powietrze jest raczej suche. Dodatkowym atutem jest to, że są lekkie. Jeśli wybierasz się w podróż do miejsca blisko zbiorników wodnych lub tam, gdzie występują częste opady dobrym pomysłem będzie wybór śpiwora syntetycznego. Bez względu na wilgotność powietrza nie traci na utrzymywaniu ciepła, a temperatura ekstremalna dla takich modeli jest wyższa.
Kształt śpiwora a komfort i funkcjonalność
Ważnym aspektem wyboru śpiworów letnich jest również ich kształt. Jednym z typów są śpiwory kopertowe, które można w całości rozpiąć, korzystać z nich jak z kołdry lub połączyć z innym śpiworem. Zapewniają dużą swobodę ruchów, ale gorzej izolują ciepło i po złożeniu zajmują dużo miejsca.
Śpiwory typu mumia dzielą się na trzy podrodzaje. Te standardowe są szerokie u góry śpiwora i zwężają się ku dołowi, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Mumie poszerzone, jak nazwa wskazuje, są nadal dość szerokie w środkowej części i są przeznaczone dla osób o masywnej budowie ciała. Najbardziej komfortowa jest mumia elastyczna, która dopasowuje się do ciała, a dzięki ściągaczom zapewnia dodatkową izolację.
Jaki śpiwór na lato i o czym jeszcze trzeba pamiętać przy doborze odpowiedniego modelu?
Kolejnym ważnym czynnikiem jest waga śpiwora. Jeśli planujesz długie piesze wycieczki, warto się zdecydować na ultralekki śpiwór letni, np. puchowy. Jednocześnie zawsze trzeba pamiętać o karimatach, które trzeba rozłożyć pod śpiworem, aby ograniczyć wilgoć i zimno wydobywające się ziemi. Dodatkowo sprawią one, że wypoczynek okaże się bardziej komfortowy.
Można zaopatrzyć się również we wkładki do śpiworów. Stanowią one zabezpieczenie przed zimnem, ale też dzięki nim nie musisz prać całego śpiwora, tylko sam wkład, co jest dużo wygodniejsze. Ostatnią rzeczą jest zamek. Według wielu opinii do najlepszych i najwygodniejszych należą te umiejscowione na środku i podszyte materiałem.
W zależności od celu podróży trzeba wybrać inny śpiwór. Jeśli planujesz spać w schronisku, dobrym pomysłem jest wcześniejsze zorientowanie się, czy nie są tam oferowane koce i pościele dla gości. Nie warto dodatkowo obciążać bagażu, jeśli można wykorzystać rzeczy dostępne na miejscu noclegu. Noce pod namiotem wodoodpornym można wygodnie spędzić w lekkim śpiworze puchowym, tym bardziej, jeśli planujesz częste wycieczki tego typu. Jeśli jednak obawiasz się wilgoci, lepiej jest zdecydować się na śpiwór syntetyczny.
Do noclegu pod gołym niebem dodatkowe zaopatrzenie mogą stanowić wkładki z mikrofibry do śpiworów. Ponadto ważnym aspektem są kaptury ze ściągaczami, ponieważ dużo ciepła ucieka przez głowę nawet w pozornie ciepłe noce. Warto rozejrzeć się również za śpiworami z zaawansowanymi technologicznie ocieplinami, np. SpiraFil.
Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, wypoczynek jest punktem wyjścia do spędzenia przyjemnego lub wyjątkowo produktywnego dnia. Istnieje wiele wspomagaczy i udoskonaleń (np. wkładki) pomagające utrzymać higienę, ciepło i izolację we wnętrzu śpiwora.
Więcej porad znajdziesz w dziale Turystyka.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)