Odpowiedni wybór miejsca do obozowania

Wybierając się na biwak, koniecznie sprawdź, czy w miejscu, w które się wybierasz, jest możliwość legalnego rozbicia namiotu. Nie wszędzie jest to bowiem dozwolone. Dotyczy to zwłaszcza miejsc objętych ochroną przyrody. Z pewnością bezpiecznie możesz to zrobić na polu kempingowym, jednak musisz się tam liczyć z obecnością wielu ludzi i związanego z tym ewentualnego gwaru. Gdy już przybędziesz na miejsce, zwróć uwagę, aby teren, na którym rozbijasz namiot, był w miarę możliwości jak najbardziej równy i płaski. Unikaj wystających z ziemi konarów drzew czy kamieni – oprócz niewygody, mogą one nawet uszkodzić namiot. Najlepsze podłoże do rozstawienia namiotu to miękka trawa.

 

Krzesiwo Mil-Tec stalowo-magnezowe

 

Co na biwak? Najpopularniejsze akcesoria 

Warto zabrać ze sobą poniższe przedmioty:

  • apteczka pierwszej pomocy,
  • kuchenka turystyczna,
  • lodówka turystyczna,
  • kubki lub butelki termiczne,
  • torba termiczna,
  • latarka,
  • zapalarka, zapalniczka lub zapałki,
  • oświetlenie do namiotu,
  • nóż,
  • biwakowe naczynia i sztućce,
  • preparaty odstraszające owady.

Dobry namiot – najważniejszy atrybut biwakowicza

Namiot musi obowiązkowo spełniać następujące funkcje:

  • ochrona przed deszczem i wiatrem – materiał musi być wytrzymały i nieprzemakalny,
  • odporność na ogień – biwakowaniu często towarzyszy ognisko, jednak spalony namiot to zdecydowanie niepożądana przygoda, dlatego warto wybrać materiał, który będzie jak najbardziej odporny na ogień,
  • odpowiednia ilość miejsca – w namiocie bowiem będziesz przechowywać sprzęt turystyczny, sportowy i plecaki,
  • obecność moskitiery – zwłaszcza jeśli obozujesz w pobliżu lasu czy wody na pewno pojawią się komary i inne dokuczliwe owady, które potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek na łonie natury. Siatka chroniąca przed nimi pozwoli ci spokojnie przewietrzyć namiot.

 

Bestway, Namiot turystyczny, COOL ROCK2, niebieski, 220x120x90cm

 

Do namiotu musisz kupić również śpiwory i karimaty do spania. Na letnie miesiące wystarczą zwykłe śpiwory, gdy jest chłodniej, konieczne jest, by posiadały dodatkowe ocieplenie.

Apteczka lub zestaw pierwszej pomocy – bez niej nie wyjeżdżaj!

Wiele osób, planując wypoczynek, myśli tylko o jego przyjemnych aspektach. Trudno się temu dziwić, gdy nie możesz się już doczekać urlopu i kontaktu z naturą. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, co się przydarzy, dlatego najlepiej będzie wyposażyć się w przenośną, wygodną apteczkę lub tzw. first aid kit – zestaw, w którym producent umieścił już wszystko, co może być potrzebne w razie skaleczenia, stłuczenia, zadrapania, użądlenia przez owady lub zwichnięcia nadgarstka czy kostki. Dzięki temu nie będziesz musiał kompletować wszystkiego samodzielnie.

 

Lifesystems, Apteczka ratunkowa, Trek First Aid Kit

 

Co przydaje się na biwak? Koce termiczne

W warunkach kempingowych często pojawia się konieczność stawienia czoła niskim temperaturom. Chłodne noce spędzone pod namiotem i przemoczenie ubrania podczas deszczu sprzyjają wyziębieniu organizmu. Aby zapobiec konsekwencjom wychłodzenia, na biwak weź ze sobą dobry koc termiczny. Przyda się również w sytuacji kryzysowej, np. gdy ktoś się zgubi albo ulegnie wypadkowi. Koc lub folia NRC zapobiegnie utracie ciepłoty ciała podczas oczekiwania na pomoc.

 

Mil-Tec Folia Życia Koc Termiczny Olive

  

Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?

Podczas biwaku, o ile nie przebywasz na zorganizowanym polu namiotowym z dostępem do sanitariatów, łatwo o zatrucie pokarmowe. Biegunka lub wymioty mogą doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Aby skutecznie zapobiec tym nieprzyjemnym objawom, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny. Jest to jednak utrudnione w surowych warunkach, jakie panują pod namiotem. Z pomocą przychodzą specjalne płyny do mycia rąk, które nie wymagają użycia wody. Takie środki zawierają około 70% alkoholu, są więc odpowiednie do skutecznego odkażania dłoni np. przed posiłkiem.

 

Sea To Summit, Płyn do dezynfekcji rąk, Hand Cleaning Gel, 89ml

 

Skuteczna ochrona przed owadami i łagodzenie skutków ukąszeń

Zmorą wszystkich biwakowiczów są bez wątpienia insekty, a w szczególności osy, gzy, komary i kleszcze. Ich ugryzienia powodują denerwujące swędzenie, a ponadto mogą stać się przyczyną podrażnień, stanów zapalnych i niebezpiecznych chorób. Odpowiedni środek skutecznie odstraszający owady i chroniący przed ugryzieniami, taki jak Mugga, to podstawowy ekwipunek na wyjazd pod namiot. Gdy nie uda się uchronić przed ugryzieniem, swędzenie złagodzi żel, np. Care Plus, który dodatkowo odkazi miejsce ukąszenia. Wyjęcie kleszcza ułatwi specjalna pęseta, która powinna znaleźć się w apteczce wyjazdowej.

 

Spray na komary i muchy MUGGA Extra Strong, 75 ml

 

Odpowiedni nóż i latarka – podstawy przetrwania

Po zmroku dookoła namiotu zapewne będzie otaczała cię nieprzenikniona ciemność. Blask ognia, o ile będzie możliwe rozpalenie go w bliskim sąsiedztwie, może nie wystarczyć. Aby bezpiecznie móc poruszać się wokół namiotu, konieczna będzie latarka, która emituje jasne, mocne światło. Najlepszym wyborem są latarki wyposażone w diody LED. Latarka czołowa zaś dodatkowo gwarantuje swobodę ruchów.

 

Hama, Latarka czołowa, Led "cob 110"

 

Niezbędny będzie również scyzoryk. Najlepiej kupić taki, który jest wyposażony w różne ostrza i końcówki, m.in. nożyczki, otwieracz do puszek i butelek, śrubokręt, brelok do kluczy, pęsetę itp. Możesz także od razu zainwestować w tzw. zestaw przetrwania, który składa się z wielu różnych narzędzi, które umożliwią ci dokonanie drobnych napraw sprzętu, rozniecenie ognia, zszycie jakichś elementów, zacerowanie podartego ubrania.

 

Zestaw Survivalowy do Przeżycia Karta Krzesiwo 7w1 8574

 

Biwakowanie może być ekscytującym sposobem na spędzanie czasu, jeśli jest dobrze zaplanowane. Oprócz sprzętów, które są potrzebne do rozbicia obozu, warto zaopatrzyć się także w akcesoria, które pomogą ci uchronić się przed nieszczęśliwymi wypadkami podczas nocowania pod gołym niebem.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock