Jak prostować włosy, by ich nie zniszczyć?

Proste włosy to marzenie wielu osób. Być może i ty zadajesz sobie pytanie, jak wyprostować włosy, by pozostały gładkie i lśniące. Są trzy metody: pierwsza wymaga użycia prostownicy, a pozostałe dwie – prostowanie keratynowe i chemiczne – zastosowania specjalnych preparatów. Załóżmy jednak, że chcesz wyprostować włosy w warunkach domowych. Nie musisz korzystać z pomocy fryzjera – możesz to zrobić samodzielnie, jeśli tylko dysponujesz wysokiej jakości prostownicą. Jeśli jednak będzie ona kiepska, zrazisz się do prostowania na długo.

 

Strefa pięknych  włosów

 

Jak wybrać odpowiednią prostownicę?

Kupując prostownicę, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na powłokę, z której wykonano płytki:

  • Płytki ceramiczne – ich główna zaleta to fakt, że cała powierzchnia nagrzewa się równomiernie. Dzięki temu ciężko jest uszkodzić włosy, a dodatkowo gładka budowa tych elementów sprawia, że pozwalają one na szybkie i dokładne wyprostowanie niesfornych kosmyków.

 

Prostownica do włosów  REVLON Salon RVST2175E

 

  • Płytki ceramiczne z dodatkiem keratyny – gwarantują lepsze efekty niż zwykłe płytki ceramiczne. Domieszka białka zapewnia odpowiednie odżywienie włosów, zabezpieczając je przed zniszczeniami. Niektóre modele wzbogaca się także innymi elementami, na przykład olejem arganowym – dzięki nim fryzura staje się jeszcze zdrowsza.

 

Prostownica do włosów REMINGTON  S8598

 

  • Płytki wyposażone w turmaliny – turmaliny to minerały, które podczas rozgrzewania urządzenia wydzielają jony ujemne. To wspiera domykanie łusek, skutkiem czego włosy stają się bardziej lśniące.

 

Prostownica do włosów HAITO Slim  powłoka turmalinowa

 

  • Płytki z diamentową powłoką – charakteryzuje je wysoka odporność na zarysowania. To sprawia, że są niezwykle wytrzymałe i pozostają gładkie nawet po latach użytkowania. Podobna trwałością cechują się płytki z powłoką tytanową.

 

Prostownice  i karbownice do włosów pełna oferta

 

Wybierając prostownicę, przyjrzyj się długości i szerokości płytek. Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość regulacji temperatury. Najlepiej zdecydować się na prostownicę z opcją regulacji temperatury. .

Szukając prostownicy, natkniesz się na wiele typów tych przyrządów. Kieruj się nie tyle gustem, co parametrami technicznymi urządzenia. Jeżeli zależy ci na szybkim nagrzewaniu, wybierz te o mocy minimum 100 W. W przypadku regulacji temperatury, najlepiej zdecydować się te urządzenia, które zapewnią jej duży zakres, najlepiej do około 230°C.

Jak prostować włosy prostownicą?

Jeśli już uda ci się znaleźć najlepszą prostownicę, dowiedz się, jak dobrze wyprostować włosy. Panuje opinia, że to proces dość niszczący, jednak wcale nie musi tak być. Co prawda prostowanie włosów ingeruje w ich strukturę, ale odpowiednia pielęgnacja może zapobiec ich uszkodzeniu. Oto kilka zasad, które sprawią, że prostowanie będzie skuteczne i bezpieczne:

  • Przygotowanie – istotne jest, by włosy przygotować do prostowania już w trakcie mycia. Użycie szamponu wygładzającego powinno być pierwszym krokiem, a jeśli oprócz tego zastosujesz odżywkę do prostowania włosów, ochronisz je przed wysoką temperaturą. Nie używając kosmetyków ochronnych, ryzykujesz osłabieniem fryzury i w konsekwencji nieudaną stylizacją.
  • Prostowanie włosów na sucho. Jeśli spod prostownicy wydobywa się para, to zdecydowanie zły znak! Prostowanie wilgotnych kosmyków może przyczynić się do ich destrukcji i zmatowienia. Twoje włosy będą ci wdzięczne, jeśli najpierw porządnie je wysuszysz.
  • Ustawienie właściwej temperatury. Chcąc wybrać temperaturę najlepszą dla swoich włosów, przeprowadź test. Ustaw temperaturę na najniższą, chwyć pasmo włosów i przejedź po nim prostownicą. Stopniowo podnoś temperaturę, aż uzyskasz oczekiwany efekt. Jeśli temperatura jest odpowiednia, włosy są wyprostowane już po pierwszym razie. Jeśli nie są, możesz ją bezpiecznie podwyższyć.
  • Nie prostuj kilka razy tego samego pasma. Nie chcąc poparzyć włosów, nie przejeżdżaj prostownicą kilka razy po tej samej sekcji. Wystarczy raz!

 

kosmetyki do włosów z empiku

 

Wiedza o tym, jak używać prostownicy, uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami. Równie ważne jest zapoznanie się z rodzajami kosmetyków do prostowania włosów. Użycie ich przed prostowaniem nasyca włosy składnikami termoochronnymi. Na rynku dostępna jest cała gama specyfików, dlatego próbując wybrać coś dla siebie, możesz czuć się zagubiona. Które z nich są najlepsze?

Ochrona włosów przed prostowaniem

Preparaty ochronne zostały stworzone po to, by włosy nie rozdwajały się i nie łamały. Posiadają właściwości zmiękczające i wygładzające, zapewniają także termoochronę włosów przed prostowaniem. Oto kosmetyki, w które warto zainwestować:

  • Szampon wygładzający – domyka łuski włosów i nadaje im połysku.
  • Płyn do modelowania włosów – sprawia, że łuski stają się bardziej elastyczne i podatne na kształtowanie. Zapobiega elektryzowaniu się.
  • Keratynowy fluid do prostowania – odżywia włosy, uzupełniając poziom keratyny. Wygładza włosy, dzięki czemu prostownica przesuwa się po nich z niezwykłą lekkością.
  • Spray do prostowania włosów – ułatwia prostowanie, a przy okazji tworzy warstwę ochronną przed wysokimi temperaturami. Przysłuży ci się także w słoneczny dzień, ponieważ pozwoli uzyskać efekt wygładzonych włosów bez prostownicy – wystarczy je popsikać.
  • Olejek do prostowania włosów – wzmacnia i dociąża włosy, wzbogacając je w substancje odżywcze. Jego stosowanie wymaga trochę cierpliwości, ale zdecydowanie się opłaca! Trwające min. godzinę olejowanie głęboko nasyca włosy witaminami i cennymi kwasami tłuszczowymi. Pokrywająca je powłoka ochronna czyni włosy odpornymi na działanie wysokiej temperatury.

Chcąc właściwie zadbać o wygląd i kondycję naszych kosmyków, warto używać odpowiednich produktów do prostowania włosów. Często liczy się nie tylko ich skład, ale i kolejność zastosowania. Jeżeli dobrze przygotujesz się do prostowania włosów, będziesz mogła zabłysnąć piękną fryzurą nie tylko podczas większych wyjść, ale i na co dzień.

Więcej porad dotyczących kosmetyków i pielęgnacji znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia okładkowego/ilustracji: Shutterstock