Na czym polega regulacja przerzutek w rowerze? 

Cały proces bazuje na takim dopasowaniu napięcia linek i umiejscowienia zmieniarek, by jazda na każdym przełożeniu odbywała się komfortowo bez żadnego ocierania, a łańcuch niezmiennie pozostawał na swojej pozycji. Początkiem tego zadania jest sprawdzenie stanu manetek i linek. Nie ma najmniejszego sensu rozpoczynać regulacji przerzutek, jeśli cyngle działają opornie, linka jest postrzępiona lub zardzewiała. Jeżeli coś takiego zauważysz w swoim rowerze, na początku zajmij się wymianą poszczególnych elementów, a dopiero potem przejdź do regulacji.

Warto pamiętać, że takiego serwisu nie przeprowadza się bez użycia podstawowych narzędzi. Trzeba mieć do dyspozycji:

  • klucze imbusowe (najczęściej 5 mm),
  • wkrętak krzyżakowy,
  • kombinerki.

Przyda się też odpowiednie miejsce. Idealnym rozwiązaniem byłby stojak serwisowy, ale jeśli go nie ma, może być cokolwiek, o co można rower oprzeć i jednocześnie poruszać pedałami. Nie warto jednak przestawiać jednośladu do góry nogami, by stał na kierownicy i siodełku, bo regulacja wtedy będzie bardzo niewygodna.

 

Power, Dźwignie przerzutki, Grip Shift, komplet, rozmiar uniwersalny

Jak ustawić przerzutki w rowerze – najpierw linka 

Jeżeli upewniłeś się, że linka odpowiedzialna za naciąg przerzutki pierwszej i drugiej jest w dobrym stanie, możesz wykonać jej naciąg. Regulacja przerzutki przedniej i tylnej bez właściwie napiętej linki nie będzie miała większego sensu. Jak wykonać taką procedurę?

Na samym początku trzeba ustawić łańcuch w położeniu tarczy dolnej i dokręcić do oporu baryłkę, po czym poluzować ją o jeden pełny obrót. W dalszej kolejności potrzebne jest odkręcenie mocowania przy przerzutce przedniej i porządne naciągnięcie linki. Później pozostaje jedynie zakręcenie śruby mocującej celem zablokowania pożądanego ustawienia.

 

Shimano, Pancerz linki przerzutki, SP41, zielony, 1m

Regulacja przerzutki przedniej – jak to zrobić? 

Teraz przyda się stojak serwisowy lub inny przedmiot, dzięki któremu będzie można sprawnie majstrować przy rowerze bez obaw o jego chwiejność. Aby regulacja przerzutek w rowerze odbywała się z sukcesem, konieczne jest odnalezienie na przerzutce dwóch śrub, które powinny być oznaczone literami „L” i „H”. Pierwsza z nich odpowiada za przełożenia niskie, a druga za wysokie.

W pierwszej kolejności należy zrzucić łańcuch na mniejszą tarczę z przodu, a na środkową z tyłu i sprawdzić, czy zmieniarka jest w odpowiedniej odległości od tarczy. Odległość ta powinna mieścić się w zakresie 1-3 mm. Jeżeli tak nie jest, konieczne będzie ustabilizowanie prowadnicy we właściwym miejscu. Przy okazji warto sprawdzić położenie zmieniarki względem tarczy, a dokładniej ocenić, czy są względem siebie równoległe. Po tych zabiegach można przejść do właściwej regulacji.

Teraz pora na wisienkę na torcie. Śruba „L” służy do regulacji zmieniarki na niskich biegach. Teraz trzeba kręcić nią do momentu, aż prowadnica znajdzie się dokładnie na środku tarczy. Wtedy można przejść do regulacji śruby „H”. Najpierw trzeba wbić wyższy bieg, aby łańcuch znalazł się na górnym przełożeniu. Potem trzeba kręcić śrubą odpowiedzialną za wysokie przełożenia do momentu ustawienia prowadnicy pośrodku tarczy.

Teraz warto zakręcić korbą i sprawdzić, czy łańcuch nie dotyka żadnej ze stron prowadnicy. Jeśli tak jest, to przyda się regulacja przerzutki przedniej za pomocą śruby baryłkowej. Może ona znajdować się przy manetce, przerzutce lub na pancerzu. Trzeba dążyć do tego, by łańcuch znajdował się idealnie pośrodku prowadnicy i nie dotykał jej z żadnej strony.

 

Shimano, Dźwignia przerzutki, SL-TZ500 lewa, czarny

Regulacja przerzutek z tyłu – jak ją przeprowadzić? 

Przebrnięcie przez przedni mechanizm jest trudniejsze, więc jeśli udało się to zrobić bez większych nerwów i całkiem sprawnie, to tył pójdzie sprawnie. Regulacja przerzutki tylnej rozpoczyna się od zrzucenia łańcucha na najmniejszą tarczę z tyłu i największą z przodu. Analogicznie jak w zmieniarce przy suporcie, na tylnym haku też znajdziesz dwie nierozłączne śrubki „L” i „H”. W takiej konfiguracji przełożeń kółka tylnej przerzutki muszą być ustawione w osi z najmniejszym przełożeniem. W innym przypadku trzeba do tej pory kręcić śrubką „H”, aż te trzy elementy znajdą się w osi.

Kolejnym krokiem jest przerzuceniem łańcucha na najwyższą tarczę z tyłu. Trzeba zrobić to ręcznie i zasymulować położenie przerzutki w pozycji najwyższej. W tym momencie znowu trzeba zaobserwować oś najwyższej tarczy i do niej dopasować kółka przerzutki kręcąc śrubką „L”. Powinny znaleźć się w jednej linii. Precyzyjne kręcenie odpowiedzialnymi za ustawienie śrubkami umożliwi dokładne spasowanie przerzutek.

 

Shimano Claris FD-R2030-F

Końcowa regulacja tylnych przerzutek – napięcie linki 

Aby to zrobić, łańcuch znowu należy zrzucić na najmniejszą tarczę. W manetce śrubę odpowiedzialną za napięcie linki warto zakręcić maksymalnie i poluzować o dwa lub trzy obroty. W zależności od posiadanego mechanizmu konieczne jest jeszcze naprężenie linki przy pomocy śruby baryłkowej lub innej montowanej przy przerzutce lub na manetce. Odpowiedni naciąg powoduje precyzyjne wrzucanie biegów bez opóźnień.

Końcowe elementy regulacji obu przerzutek 

Oczywiście przekręcanie korbą na stojaku nie da takich efektów, jak jazda pod obciążeniem. Dlatego dla pewności warto przejechać się na takim dystansie, by wypróbować wszystkie przełożenia i zaobserwować, jak zachowują się przerzutki. Tylko wtedy będzie pewność ich prawidłowego ustawienia. Nie warto zadowalać się jedynie poprawną konfiguracją, ponieważ po czasie może się okazać, że nie wszystko jest tak dobre jak rowerzysta mógł oczekiwać. Dobrze jest podejść do sprawy cierpliwie.

Idealne ustawienie przerzutek może służyć przez cały sezon i warto proces ten przeprowadzić bardzo dokładnie. Pomocne mogą być w tym akcesoria rowerowe, dostępne na naszej stronie.

Więcej rowerowych porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock