Prędkościomierz rowerowy – jakie ma funkcje? 

Dzisiaj licznik to nie tylko urządzenie, które pokaże aktualną prędkość czy liczbę przejechanych kilometrów. Ciekawe modele posiadają następujące funkcje:

  • pokonany dystans całkowity (np. roczny),
  • automatyczne włączanie i wyłączanie,
  • zegarek,
  • pozostały dystans do celu,
  • prędkość średnia i maksymalna,
  • termometr,
  • pulsometr,
  • kadencja,
  • GPS,
  • przesyłanie danych (Bluetooth),
  • moc,
  • wysokość.

Oczywiście nie każdy licznik rowerowy będzie miał wszystkie powyższe funkcje. Najprostsze modele za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych będą oferowały jedynie skrawek powyższych możliwości. Jednak należy pamiętać, że nie każdy rowerzysta będzie potrzebował wszystkich tych parametrów. Ba, nie każdy będzie umiał zrobić z nich użytek. Dlatego właśnie powstało to zestawienie, które przybliża temat dla poszczególnych rowerzystów.

 

Sport: Rowery i akcesoria

 

Licznik rowerowy przewodowy czy bezprzewodowy? 

Poniżej omawiamy te dwa rodzaje, wskazując ich wady i zalety.

Charakterystyka liczników przewodowych 

Oczywiście znajdą się zwolennicy i przeciwnicy każdego z prezentowanych rozwiązań. Aby opowiedzieć się za przynależnością do konkretnej grupy, należy zapoznać się z argumentami, ale też zaletami i wadami poszczególnych rodzajów rozwiązań. Oto kilka słów na ich temat.

Przewodowy prędkościomierz rowerowy w porównaniu do swojego bezkablowego odpowiednika będzie tańszy. To ważny fakt dla kogoś, kto nie wymaga od tego akcesorium zbyt wiele i chce je mieć bez większych wydatków. Poza ceną rozwiązanie przewodowe nie potrzebuje zasilania bateryjnego (są wyjątki), jest więc bezobsługowe. Co więcej, szczególnie w zestawieniu z analogowymi licznikami bezprzewodowymi, charakteryzuje się stabilną pracą i dokładnością odczytu. Sygnał nadawany przez czujnik jest prowadzony kablem i nie grożą mu zakłócenia.

Dlaczego taki licznik do roweru może komuś nie przypaść do gustu? Przede wszystkim przez konieczność odpowiedniego przeciągnięcia kabla wzdłuż konstrukcji rowerowej. W połączeniu z wyczynową jazdą może to być przeszkoda, a naprawdę ostra przejażdżka czasem kończy się przerwaniem kabla.

 

Sport: Akcesoria rowerowe

 

Cechy liczników bezprzewodowych 

Urządzenia bezprzewodowe są nieco droższe niż okablowane. Jednak rynek modeli bezprzewodowych dąży do zniwelowania tych różnic cenowych bez utraty jakości i ograniczenia kluczowych funkcji. Dla zwolenników takich rozwiązań niekwestionowanym plusem będzie brak konieczności prowadzenia kabla wzdłuż kierownicy i widelca przedniego, na którym często zamontowany jest amortyzator. Jazda w wymagającym terenie rowerem trekkingowym, MTB, czy enduro z dodatkowym okablowaniem może skończyć się uszkodzeniem przewodu lub jego urwaniem.

Minusem rozwiązania bezprzewodowego, które korzysta z funkcji przesyłania danych systemem analogowym, jest wrażliwość na zakłócenia. Inne urządzenia emitujące pole magnetyczne lub wysyłające ten sam sygnał (dwa rowery jadące obok siebie z podobnymi licznikami) mogą powodować zafałszowanie danych widocznych na wyświetlaczu. Licznik rowerowy, który działa w standardzie ANT+ nie będzie miał tego problemu. Delikatnym minusem dla niektórych jest konieczność wymiany baterii, jednak nie rozładowuje się ona przesadnie szybko.

Jaki licznik rowerowy wybrać – interesujące modele 

Polecane modele liczników omawiamy krótko poniżej, biorąc pod uwagę ich najważniejsze funkcje.

Licznik rowerowy Enero – absolutna podstawa dla rowerzysty 

Jest to bardzo prosty przewodowy model, który znajdzie zastosowanie szczególnie w rowerach osób sporadycznie wyjeżdżających w trasy. Pomimo niskiej ceny oferuje kilka ciekawych funkcji, trudno jednak jest w nim szukać fajerwerków. Wodoodporność, aktualna prędkość, dystans, przebieg całkowity, prędkość średnia i maksymalna, zegarek czy funkcja ustawiania opon to podstawowe cechy tego modelu.

 

Enero, Licznik rowerowy, 15 funkcji, czarny

 

Bezbateryjny licznik Retro od IsoTrade 

Interesująca opcja dla tych, którzy stronią od cyfrowych wyświetlaczy i kochają styl retro. Powyższy prędkościomierz rowerowy jest w pełni wodoodpornym modelem i nie wymaga zasilania przez baterię. Pokazuje najprostsze dane takie jak: prędkość aktualna, przebieg oraz obroty. Szukanie w nim opcji pulsometru, kadencji, czy chociażby średniej prędkości i dystansu docelowego mija się z założeniami producenta. Tutaj liczy się styl.

 

Bezbateryjny Licznik Rowerowy Retro Wodoodporny 5679

 

Kross KRC 211 – dla bardziej wymagających 

Na pokładzie tego urządzenia znajduje się więcej funkcji niż u poprzedników. Podświetlany wyświetlacz, funkcja auto off/on, prędkość aktualna, maksymalna i średnia, dystans całkowity i aktualny, zegar, czas jazdy i auto scan to funkcje, jakimi dysponuje. Jest to model przewodowy i w niewygórowanej cenie zapewnia parametry zdecydowanie przekraczające podstawowe funkcje. Można go śmiało używać jako narzędzia do pomiaru efektów treningu.

 

Kross, Komputerek rowerowy, KRC 211 11-funkcjii przewodowy, czarno-biały

 

Atech BS-20 licznik bezprzewodowy 

W tym momencie do gry wchodzą przedstawiciele kategorii liczników bardziej rozbudowanych. Jest to nie tylko licznik kilometrów na rower. Poza podstawowymi funkcjami ma jeszcze możliwość pomiaru kadencji (intensywności pedałowania), spalania kalorii i tłuszczu, a także temperatury. Licznik ma funkcję komparatora prędkości, skanowania parametrów i podświetlania wyświetlacza. Jest bardzo przydatny zarówno podczas treningów, jak i na zawodach.

 

Atech, Licznik, BS-20 bezprzewodowych, czarny

 

Sigma BC 14.16 STS – model z wyższej półki 

Opisywany egzemplarz to zdecydowanie bardzo rozbudowane urządzenie pomiarowe. Posiada wszystkie podstawowe funkcje, jakie powinien mieć licznik rowerowy, a poza tym ma możliwość łączności z telefonami Android i smartwatchami poprzez system NFC, sygnalizuje dane dotyczące wysokości, nachylenia, dziennej i całkowitej wspinaczki oraz wysokości startu. Jest w pełni bezprzewodowy i ma system zapisu danych, aby ich nie stracić po wymianie baterii. Wyświetla też treści w 7 językach.

 

SIGMA BC 14.16 STS CAD

 

Liczniki rowerowe - podsumowanie 

Oczywiście fakt, czy dany rowerzysta wybierze licznik rowerowy przewodowy, czy bezprzewodowy jest sprawą indywidualną. Powyższy opis oraz zestawienie modeli może jednak ułatwić ewentualny wybór. Powodzenia i życzymy samych sukcesów podczas treningu!

Więcej rowerowych porad znajdziesz na Empik Pasje!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock