Stopa żelazka – największa bolączka 

Jeśli podczas prasowania zauważalne są ślady stopy żelazka lub jeszcze przed jego użyciem dostrzegalny jest biały osad w jej wgłębieniach, nie jest to jeszcze powód do paniki. Tym bardziej – by żelazko wylądowało w koszu i ustąpiło miejsca nowemu. W takiej sytuacji wystarczy tylko odpowiednie podejście do urządzenia. Każdy sprzęt w domu wymaga właściwego i systematycznego czyszczenia, ale również odpowiedniego użytkowania. Aby unikać powstawania przypaleń na stopie żelazka należy:

  • stosować się do maksymalnej temperatury prasowania zalecanej na metce ubraniowej,
  • zwracać uwagę na czas prasowania i pamiętać, aby nie zostawiać żelazka leżącego na tkaninie nawet na chwilę,
  • ostrożnie prasować tekstylia z nadrukami, koronkami i innymi ozdobami.

Warto także pamiętać, że kamień to największy wróg każdego żelazka, dlatego nie wolno zapominać o cyklicznym odkamienianiu urządzenia. To najprostsza metoda na to, by przedłużyć jego żywotność i nie tracić komfortu z użytkowania sprzętu.

 

 Wessper Cleanmax Green Odkamieniacz do ekspresu, czajnika, żelazka

 

Jak dbać o żelazko i chronić je przed kamieniem w kilku prostych krokach? 

Po pierwsze zawsze przed użyciem należy przecierać stopę żelazka przeznaczonym do tego produktem, np. sztyftem do czyszczenia żelazek marki Wenko albo wodą z octem. Jeżeli zdecydujesz się na zakup profesjonalnych środków czystości, to pamiętaj, że niektóre z nich są zarezerwowane do użycia tylko na określonych rodzajach materiałów, z których wykonane są stopy żelazek.

Po drugie w przypadku braku pewności, czy dany typ ubrań nie stopi się od gorąca, warto prasować taki materiał np. przez bawełnianą ściereczkę. Po zakończonej pracy warto ponownie przetrzeć stopę, przy czym należy pamiętać, że żelazko powinno się czyścić dopiero po odłączeniu od źródła prądu i po całkowitym jego wystygnięciu. 

 

 Zestaw do czyszczenia żelazek WENKO, 3 elementy

 

Czym wyczyścić przypalone żelazko? Wybrane preparaty 

Przed wyborem specyfiku należy najpierw upewnić się, jaki rodzaj stopy żelazka posiada nasze urządzenie. Pomocne może być kierowanie się informacją od producenta preparatu i zwracanie uwagi na informacje, do jakiego typu powierzchni jest przeznaczony dany detergent. Do powierzchni prasujących emaliowanych, aluminiowych i teflonowych, które są bardzo podatne na zarysowania, najwygodniejszy będzie preparat w formie sztyftu. Nie tylko zapewnia on komfort użytkowania, ale i szybką aplikację. Pośród innych środków do prasowania są również:

  • płyny,
  • pasty,
  • ściereczki czyszczące.

Jednak jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić żelazko z silniejszych zabrudzeń, dobrze w tym wypadku sprawdzą się też mleczka czyszczące. Przy korzystaniu z takiego sposobu należy jednak szczególnie uważać, aby nie porysować pielęgnowanej powierzchni. W mleczku mogą znajdować się bowiem nieco większe drobinki czyszczące.

 

Ściereczki do czyszczenia żelazek i prostownic 2w1 SMART, Iron, 3 szt.

 

Jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi sposobami? 

Przypalone żelazko potrafi być naprawdę uciążliwe. Na ratunek poza chemicznymi rozwiązaniami przychodzą również domowe sposoby, które nie tylko mogą okazać się równie skuteczne, ale na dodatek tańsze.

Najpopularniejszym domowym sposobem czyszczenia jest przecieranie stopy żelazka ręcznikiem nasączonym octem. Podobne efekty uzyskamy, jeśli zamiast octu użyjemy kwasku cytrynowego lub sody. Można również przyspieszyć ich działanie – wystarczy lekko podgrzać żelazko.

 

Kwasek Cytrynowy 500g Naturo

 

Jeśli uporczywy ślad nie chce zniknąć, należy użyć mieszaniny octu i soli w proporcji 1:1, które należy podgrzać razem w garnku. Szybkim i bardzo skutecznym sposobem jest także prasowanie drobno zmielonej soli przez kartkę, ale uwaga – metoda ta jest zarezerwowana tylko dla sprzętów odpornych na zarysowania! To przede wszystkim żelazka ze stopą ceramiczną, tytanową, granitową oraz szafirową albo opatentowaną przez markę Tefal – typu durilium.

 

Perfumowana woda do prasowania BLUXCOSMETICS, 1000 ml

 

Przypalone żelazko – niebanalne metody czyszczenia 

Poza tradycyjnymi metodami domowymi i chemicznymi można znaleźć szereg niebanalnych sposobów radzenia sobie z osadem, kamieniem i spalenizną na stopie żelazka. Oto najciekawsze z nich:

  • Pasta do zębów – należy wycisnąć niewielką ilość produktu na płytę żelazka, następnie rozprowadzić go ścierką bądź szczoteczką z miękkim włosiem i pocierać do usunięcia brudu. Później dokładnie wyczyścić urządzenie zwilżoną ściereczką.
  • Wosk z białej świecy – lekko nagrzaną stopę żelazka należy pocierać świecą tak, by pozostał na niej wosk. Po wykonaniu tej czynności można usunąć go miękką ściereczką. Następnie należy rozgrzać urządzenie i przeprasować nim po szarym papierze. Można użyć do tego np. starej gazety. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć tłustą warstwę, która może pozostać po świecy.
  • Tabletka przeciwbólowa – należy rozgrzać żelazko i po chwili odłączyć je od prądu. Następnie chwycić tabletkę szczypcami lub pęsetą i kolistymi ruchami pocierać nią miejsca przypaleń, a później dokładnie wytrzeć płytę żelazka wilgotną ściereczką.

Jeśli jednak szukasz sposobu na przypalone żelazko, a nie znasz typu jego stopy, wykorzystaj metodę najbezpieczniejszą dla wszystkich rodzajów – sok z cytryny. Świetnie sprawdzi się on w przypadku lekkich przypaleń.

Wystarczy przetrzeć płytę żelazka ściereczką nasączoną sokiem z cytryny. Można również prasować lekko nagrzanym żelazkiem materiał frotte skropiony obficie sokiem z cytryny. Ta metoda jest nie tylko skuteczna, ale dodatkowo zapewnia piękny zapach, który będzie uwalniany podczas prasowania.

 

Perfumowana woda do prasowania, BARWA, Ironing, 500 ml

 

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock / Seksun Guntanid