Dumbo” to remake bajki wyprodukowanej w 1941 roku przez Walt Disney Animation Studios, czyli najstarsze studio rysunkowe na świecie, założone przez Walta Disneya w 1934 roku. Filmy tworzone przez nich to prawdziwe legendy. Mimo upływu czasu wciąż zachwycają i nie tracą na aktualności. Wartości które pokazują są ponadczasowe, a animacje wykonane zostały z taką precyzją, że aż trudno uwierzyć, że kreskówki powstały kilkadziesiąt lat temu. Wśród tytułów znajdują się między innymi kinowe hity, takie jak: „Bambi”, „Pinokio”, „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Zakochany kundel” i wiele wiele innych.

Dumbo. Disney. Najpiękniejsze filmy - Opracowanie zbiorowe

 

Walt i jego wizja

Aby stworzyć wytwórnię, produkującą najlepsze filmy animowane na świecie, potrzeba czegoś więcej niż talentu. Co ciekawe, zanim Walt Disney zbudował swoje „rysunkowe imperium” pracował w redakcji gazety, z której został zwolniony, bo… zarzucono mu brak wyobraźni, czyli czegoś co zaprowadziło go później na szczyt. Sukces Disneya to także efekt ciężkiej pracy oraz wytrwałości. Walt jest autorem słów, które dla wielu stanowią motto życiowe: „Sposobem, aby rozpocząć, jest przestać mówić i zacząć działać”. Wielka determinacja pomagała mu także w trudniejszych chwilach – nie od początku wszystko układało się po jego myśli. Pierwsze bajki nie przynosiły oczekiwanych wyników finansowych, przez co studio zmagało się z problemami finansowymi. Porażki nie zniechęcały Disneya. Walt cały czas wierzył, że los prędzej czy później się do niego uśmiechnie. Przełom przyszedł wraz ze stworzeniem postaci Myszki Miki, która szybko zdobyła serca fanów i zarobiła dla firmy miliony dolarów, stając się najbardziej rozpoznawalnym gryzoniem na świecie. Dzięki tym pieniądzom, studio mogło wyprodukować pełnometrażową bajkę animowaną „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”, która również okazała się kasowym hitem. Kolejne filmy doprowadziły studio Walta Disneya na sam szczyt przemysłu kinematograficznego.
 

Od animacji do filmu fabularnego

The Walt Disney Company to także znakomite filmy aktorskie, które pozwalają widzom poznać znane i lubiane historie w nowej odsłonie. Pierwszym z remake’ów bajek Disneya, który został zrealizowany również jako pełnometrażowy film aktorski jest „Księga dżungli” z 1994 roku, oparta na animacji o tym samym tytule z 1967 roku. Kolejnymi adaptacjami były filmy: „101 dalmatyńczyków” oraz „Alicja w Krainie Czarów” – w tym ostatnim tytule szczególne znaczenie miało także wykorzystanie efektów komputerowych, które obecnie są nieodłącznym elementem aktorskich adaptacji. Zanim jednak efekty specjalne na dobre zagościły w tego rodzaju filmach, wytwórnie wykorzystywały techniki komputerowe do tworzenia pełnometrażowych bajek. Pierwszą w całości komputerową animacją w pełnym metrażu, która zmieniła na zawsze rynek filmów animowanych, było „Toy Story”, stworzone w 1995 roku we współpracy największych firm z branży animacji filmowych: The Walt Disney Company i Pixar Animation Studio (które w 2006 roku połączyło się do disney’owskiej wytwórni).

 

Rozwój technologii, a filmy Disneya

Rozwój nowych technologii, a co za tym idzie nowoczesne formy techniki animacyjnej pozwalają na wprowadzenie imponujących efektów specjalnych, dodających aktorskim filmom bajkowego charakteru. Twórcy bardzo chętnie wykorzystują takie narzędzia w produkcjach, które do tej pory były znane widzom jako standardowe filmy animowane. W ostatnich latach mogliśmy oglądać w gwiazdorskich obsadach fabularne remake’i takich bajek jak: „Kopciuszek” , „Piękna i Bestia” czy „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” – filmu który już wkrótce będzie można zobaczyć na DVD. Każda z tych adaptacji wzbudza wielkie emocje. Wkrótce czekają nas także premiery kolejnych fabuł na podstawie bajek: w maju „Aladyna”, w którym w rolę Dżina wcieli się Will Smith, a w lipcu długo oczekiwany „Król Lew”. I chociaż trudno sobie wyobrazić, że nowa odsłona bajki o władcy dżungli może przebić swój pierwowzór, to twórcy zapowiadają, że wiele elementów kultowej animacji pozostanie niezmiennych np. dubbing – ci sami aktorzy użyczą swojego głosu głównym bohaterom.

Dziadek do orzechów i cztery królestwa - Hallstrom  Lasse, Johnston Joe, Freeman Morgan, Knightley Keira, Copeland Misty

 

Ukłon w stronę starszego widza

Obecnie The Walt Disney Company to dużo więcej niż wytwórnia filmowa. Firma przeszła długą drogę od małego studia animacyjnego, które skupiało się na produkcji bajek dla dzieci do wielkiej korporacji, która jest współtwórcą światowej kultury. Oprócz filmów, The Walt Disney Company tworzy m.in. parki rozrywki, książki, zabawki i gadżety związane ze swoimi produkcjami. Ponadto, studio kieruje swoje działania również do starszych widzów. Ukłonem w stronę tę części widowni było przejęcie Lucasfilm i uzyskanie praw do produkcji kultowych „Gwiezdnych Wojen”.
 

Dumbo w nowej odsłonie

Już od dziś (29 marca) w kinach pojawi się „Dumbo”, pełnometrażowy film fabularny, który jest nową wersją bajki powstałej 78 lat temu. Fabuła współczesnej odsłony różni się od tej, którą znamy. Niezmiennie głównym bohaterem „Dumbo” jest mały, cyrkowy słonik, który jest odrzucany przez innych ze względu na wielkie uszy. Jego „skaza” okazuje się jednak podstawą niesamowitego talentu – umiejętności latania. W rozwinięciu skrzydeł bohaterowi pomoże dwójka dzieci oraz ich tata, pracownik cyrku. To w nich Dumbo znajdzie prawdziwych przyjaciół. Oczywiście nie brakuje też czarnych charakterów, które chcą wykorzystać zwierzę do swoich niecnych celów. Współczesny „Dumbo” to także gwiazdorska obsada na czele z Colinem Farrellem, Dannym Levato, Michaelem Keatonem oraz Evą Green. Reżyserem filmu jest Tim Burton, co samo w sobie jest gwarancją niesamowitego filmowego efektu.

 

Kto nie może już się doczekać nowego „Dumbo”? Jakie są Wasze wrażenia po filmie?