Zdarzają się rodzeństwa bardzo ze sobą zżyte, w podobnym wieku. To komfortowa sytuacja dla rodziców, bo wtedy zaaranżowanie jednego pokoju dla obojga dzieci jest proste z uwagi na podobne zainteresowania i etap rozwoju.  Rzecz ma się zgoła inaczej kiedy między dziećmi jest różnica wieku. Zazwyczaj dość szybko starsze z nich zaczyna odczuwać potrzebę prywatności i przestrzeni tylko dla siebie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa w różnym wieku? 

Duża różnica wieku pomiędzy dziećmi stawia spore wyzwanie przed rodzicami, którzy urządzają im wspólny pokój. Różne zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu, postrzegania świata, a nawet pory snu – wszystkie te aspekty mogą w przyszłości stać się zarzewiem konfliktu.

Mały pokój może wymagać zastosowania łóżka piętrowego. Wybierając je, zwróć uwagę na odpowiednią przestrzeń pomiędzy materacami oraz komfort schodzenia z góry. Z górnego piętra nie powinny korzystać dzieci przed 4-5 rokiem życia. Wyjaśnij im możliwe konsekwencje płynące z nieodpowiedzialnego schodzenia z piętra lub skakania z niego.

 

Łóżko szare, Kubuś, piętrowe, z materacem, 80x190 Spokojne Sny

 

Planując pokój, pamiętaj o tym, że młodsze rodzeństwo często lubi naśladować starsze. Jeśli wspólnie mają mieszkać maluch i uczeń szkoły podstawowej pamiętaj, że obaj muszą mieć swoje miejsce. Starszemu zapewnij miejsce do nauki, najlepiej takie, do którego młodsze dziecko będzie miało utrudniony dostęp. Jemu z kolei zapewnij, chociażby malutki, kącik do zabawy. Będzie mógł tam bez przeszkód rysować, czy przeglądać książeczki. Nie zapomnij, by oprócz biurka, w pokoju postawić także mały stoliczek, przystosowany do rozmiarów młodszego dziecka.

Pokój dla rodzeństwa w podobnym wieku 

W przypadku maluszków albo buntowników, którzy nie są w stanie dojść do kompromisu, czasem najlepszym rozwiązaniem jest ujednolicenie wnętrza. Jednolite ściany i proste meble są wspaniałą bazą do dekoracji w pokoju zmieniających się wraz z wiekiem dzieci.

Takie rozwiązanie buduje poczucie sprawiedliwości, bo żadne z dzieci nie czuje się faworyzowane. Proste, jednolite regały, szafy, szafki, łóżka i biurka są genialnym punktem wyjścia do zagospodarowania przez książki, figurki, pluszaki i rzeczy osobiste każdego dziecka, czyniąc każdą z części pokoju własnym, odrębnym królestwem.

 

Obrazek Feathers&Dreams fox 30x40 cm, 30x40cm Yellow Tipi

 

Bardzo ważne, by dzieci w wieku szkolnym miały oddzielne biurka, najlepiej z szufladami. Pozwoli to na uniknięcie konfliktu dotyczącego czasu spędzanego tam, pory odrabiania lekcji, pozostawionego bałaganu, czy niezatemperowanych kredek. Na małym metrażu to właśnie biurko może być strefą prywatną. Pozwól dziecku na dobranie akcesoriów, takich jak, chociażby organizer na biurko czy obrazek nad nim. W tym miejscu mogą królować szalone wzory i kolory, nawet jeśli drugie dziecko ma całkowicie inny gust.

Jak podzielić pokój rodzeństwa? 

Dzielenie pokoju może odbywać się na różnych płaszczyznach. Chyba najbardziej oczywistym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku rodzeństwa różnej płci, jest kolor ścian. Możesz pozwolić dzieciom na wybranie ich ulubionych kolorów (pod warunkiem że choć trochę do siebie pasują). Oprócz farb możesz również wykorzystać zindywidualizowane fototapety na części ścian, albo naklejki na ścianę.

 

Fototapeta DEMURAL Panda dla dziecka FDB183-L 220x255cm

 

Pokój można także podzielić w sposób mniej umowny. Spróbuj zastosować ustawienia mebli, dzięki którym każde z dzieci będzie miało swoją część pokoju. W przypadkach rodzeństwa z dużą różnicą wieku albo po prostu ogromną skłonnością do kłótni możesz wykorzystać fizyczny podział pokoju.

Najczęstszym rozwiązaniem jest oddzielanie części pokoju meblami, do których oboje dzieci będzie miało dostęp, na przykład regał na książki. Ciekawym rozwiązaniem jest też rozdzielenie części pokoju za pomocą zasłony. W zależności od wielkości pokoju i dostępu do okna możesz wybrać zasłonę bardziej transparentną, zwyczajną lub zaciemniającą. Na tę ostatnią warto zwrócić uwagę zwłaszcza w kontekście sytuacji, gdy jedno z dzieci zasypia wcześniej, a drugie lubi czytać książki lub uczyć się do późna.

 

Zasłona zaciemniająca z haczykami VIDAXL, szara, 290x245 cm

 

Podejmując decyzję dotyczącą współdzielenie jednego pokoju przez rodzeństwo weź pod uwagę z różnicę wieku dzieci oraz ich osobowości, pasje a także temperament i ugodowość. W zależności od tych aspektów możesz wybrać, by pokój podzielić w sposób symboliczny lub całkowicie fizyczny. Pamiętaj jednak o tym, że nawet najbardziej zgrane rodzeństwo czasem potrzebuje od siebie odpocząć, dlatego zapewnij każdemu dziecku choć trochę jego własnej przestrzeni.

Więcej pomysłów na wnętrza znajdziecie w dziale Urządzam i dekoruję

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock