Burza loków to marzenie wielu osób. Każda osoba mająca kręcone włosy przyzna jednak, że na co dzień życie z nimi nie należy do najłatwiejszych. Wymagają nie tylko doboru odpowiednich kosmetyków, ale również właściwego traktowania przy myciu, rozczesywaniu, suszeniu i zabiegach stylizacyjnych.

pelengacja włosów pełna oferta

Włosy proste, niskoporowate, o zamkniętej strukturze zazwyczaj są łatwe w pielęgnacji – wystarczy dbać o to, by nie obciążyć ich nadmiernie olejami i proteinami. Włosy kręcone mają natomiast wysokoporowatą strukturę, co powoduje, że sprawiają znacznie więcej problemów. Otwarte łuski włosowe oznaczają bowiem, że składniki nawilżające nie są zamykane w strukturze włosa, co sprawia, że loki szybko się odwadniają. Dodatkowo takie włosy łatwo się splątują, przez co powinny być właściwie rozczesywane. Samo rozczesywanie również nie należy jednak do najłatwiejszych.

Jak więc pielęgnować włosy kręcone, aby wydobyć skręt i pozbyć się problemów z puszeniem, elektryzowaniem i wiecznym splątaniem, a jednocześnie zagwarantować sobie maksymalną objętość?

strefa piekych wlosów

Równowaga PEH – jak dobierać kosmetyki do włosów kręconych?

Podobnie jak w pielęgnacji każdego innego typu włosów, przy dbaniu o loki należy wziąć pod uwagę równowagę PEH. To skrót od trzech typów składników, których nie może zabraknąć w twoich kosmetykach – protein, emolientów (substancji natłuszczających) i humektantów (substancji nawilżających). Włosy kręcone łatwo tracą nawilżenie i bardzo dużo „piją”, dlatego stężenie humektantów w twojej pielęgnacji powinno być spore.

Loki potrzebują również emolientów, które wydobywają skręt i nadają włosom blasku, a jednocześnie „zamykają” nawilżenie w strukturze włosa swoją olejową powłoczką. Nie znaczy to jednak, że każdy olej sprawdzi się w przypadku włosów kręconych. Polubią one między innymi olej z nasion bawełny, olej z nasion chia, z ogórecznika czy sojowy i wiele innych. Dobierając oleje w składach szamponów, odżywek i masek, a także do olejowania, pamiętaj o tym, by szukać wariantów wielonasyconych.

W twojej pielęgnacji nie może zabraknąć również protein, które uzupełniają strukturę włosa. Loki lubią proteiny roślinne – z jedwabiu, nasion owsa czy pszenicy. Pamiętaj jednak by nie „przebiałkować” włosów, co może skutkować skłonnością do puszenia i plątania się.

Szampon do włosów kręconych – jak dobrać?

Dobór właściwego szamponu to podstawa, jeśli zależy ci na wydobyciu skrętu i blasku. Przede wszystkim, pamiętaj, że kręcone włosy potrzebują sporej dozy nawilżenia, ponieważ łatwo się wysuszają z uwagi na swoją strukturę. Dlatego z pewnością przysłużą się im głęboko nawilżające substancje (humektanty) w składzie szamponów. Może być to na przykład żel aloesowy czy wyciąg z alg.

Włosy wysokoporowate zazwyczaj nie przetłuszczają się tak bardzo, jak proste, niskoporowate kosmyki. Nie musisz stosować więc w ich przypadku mocno oczyszczających składników, jak choćby SLES i SLS, obecnych w składach większości szamponów. Wręcz przeciwnie – najlepiej od nich stronić, ponieważ mogą dodatkowo przesuszać twoje loki. To właśnie z tego powodu posiadaczki i posiadacze kręconych włosów często przerzucają się na ekologiczne, naturalne szampony, których próżno szukać wymienionych wyżej składników.

Inne składniki, jakie pokochają kręcone włosy, to wyciąg z kokosa, olejki eteryczne oraz proteiny roślinne.

Odżywka do włosów kręconych – jak wybrać?

Włosy kręcone potrzebują częstego i intensywnego odżywiania ze względu na swoją strukturę. Stosuj je w oparciu o wykładnię równowagi PEH. Najlepiej mieć w kilka odżywek, które będziesz stosować naprzemiennie. Zróżnicowaną ofertę kosmetyków, z których możesz skomponować zestaw odżywek do twoich lotów, ma Anwen. Możesz, dla przykładu stosować odżywkę proteinową z wyciągiem z orchidei, emolientową z różą i uniwersalną odżywkę nawilżającą z bzem.

Anwen, Proteinowa Orchidea, odżywka do włosów w wysokiej porowatości, 200 ml

Wydobywanie skrętu włosów – jak osiągnąć spektakularny efekt?

Jeśli zależy ci na pięknych „sprężynkach”, pierwszym krokiem powinno być zadbanie o odpowiednie nawilżenie, natłuszczenie i odbudowanie struktury włosa poprzez stosowanie odpowiednich szamponów i odżywek. Kolejny krok to regularne olejowanie, które świetnie odżywia loki. Warto przeprowadzać rytuał olejowania przynajmniej raz w tygodniu. Najpierw należy zastosować podkład, najlepiej w postaci hydrolatu, a następnie nałożyć olej na całą długość włosów i pozostawić na kilka godzin. Oleje, które sprawdzą się w pielęgnacji włosów kręconych, wymieniliśmy wyżej.

W wielu poradnikach poleca się olej kokosowy – i faktycznie, świetnie działa on na skręt. Nie bez powodu poleca się go jednak do włosów niskoporowatych, a nie wysokoporowatych. Choć może wydobyć skręt twoich loków, najprawdopodobniej będzie przyczyniać się do ich puszenia. Warto więc sięgnąć po inne, wielonasycone oleje, jeśli zależy ci na pięknym wyglądzie włosów.

Do wydobycia skrętu świetnie sprawdzi się też mgiełka reanimacyjna z olejkami eterycznymi i kompleksem z wielocukrów, którą w swojej ofercie ma Anwen.

Anwen Pina Lokada, mgiełka do reanimacji loków i fal, 300 ml

Jeśli zależy ci na pięknych lokach, kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana pielęgnacja włosów kręconych. Dodatkowo najlepiej unikać suszenia włosów, bądź robić to tylko z wykorzystaniem chłodnego strumienia powietrza. Najlepiej szukać suszarek z jonizacją, które zapobiegają puszeniu i elektryzowaniu się włosów. Możesz też wykorzystać stylizator do włosów kręconych, ułatwiający wydobycie fal. A do tego oczywiście pamiętaj o olejowaniu, bez którego trudno wyobrazić sobie pełną pielęgnację włosów kręconych.

Więcej porad dotyczących pielęgnacji różnych typów włosów znajdziesz w dziale Dbam o urodę.