Mycie samochodu zimą – dylemat kierowców

Wiosną większość kierowców wybiera się na myjnię lub samodzielnie czyści samochód po zimie z pomocą odpowiednich kosmetyków samochodowych. Mycie auta latem, a nawet jesienią także nie sprawia kłopotów, lecz problem pojawia się wtedy, gdy przychodzą minusowe temperatury. Wielu kierowców całkowicie rezygnuje wówczas z podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego auta w obawie o to, że na przykład woda zamarznie i uszkodzi delikatne części pojazdu. Obawy mogą być uzasadnione, ale tylko wtedy, gdy nie wiesz, jak powinno wyglądać poprawne mycie samochodu zimą. W naszym artykule przedstawiamy zasady poprawnego czyszczenia auta i rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Dlaczego należy myć auto w czasie zimy?

Zapobieganie poślizgowi na drogach przez posypywanie piaskiem i solą jest skuteczne, jednak ma niekorzystny wpływ na wygląd samochodów. Rozpryskujące się drobinki osiadają często na aucie, przez co wygląda ono niezbyt zachęcająco. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy śnieg zaczyna zbijać się w brązowe bruzdy, które tłoczą się wokół kół, na zderzaku czy masce samochodu. Warto również pamiętać o tym, że sól i silne środki chemiczne mogą uszkadzać lakier i inne elementy w aucie. W interesie każdego właściciela powinno być zatem regularne usuwanie zabrudzeń.

Kolejnym powodem, dla którego należy dbać o regularne mycie auta zimą może też być ograniczona widoczność przez brud pokrywający szyby czy boczne lusterka. Może to stanowić zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale też dla innych uczestników ruchu - nie czekaj więc do wiosny, tylko na bieżąco usuwaj wszelkie zanieczyszczenia z samochodu i ciesz się ładnym, estetycznym wyglądem swojego auta.

Czy przy minusowej temperaturze można myć samochód?

Zimą zdarzają się dni, kiedy temperatura sięga kilku stopni powyżej zera. Możesz wtedy na spokojnie umyć auto bez obaw, że coś się stanie. Gorzej jest wtedy, gdy na dworze jest 1-2 st. C – w takim przypadku istnieje obawa, że w nocy nadejdą przymrozki. Skup się więc na starannym umyciu pojazdu i dokładnym usunięciu nadmiaru wody. W takie dni warto umyć samochód przed dłuższą podróżą - podczas jazdy bowiem temperatura pojazdu wzrasta, więc masz większą pewność, że woda zdąży wyschnąć i nie zamarznie w środku. Pamiętaj, aby do mycia używać odpowiednich produktów. Dobrym wyborem będzie na przykład wygodna rękawica Dunlop - dzięki zawartości mikrofibry nie uszkodzi ona szyb ani lakieru.

Dlaczego mycie samochodu w myjni automatycznej to zły pomysł?

Myjnie samochodowe kuszą tym, że są tanie, łatwe w obsłudze, a mycie auta trwa zaledwie kilka minut. Tymczasem w okresie zimowym, korzystanie z tego typu myjni może nie być dobrym pomysłem. Automatyczne szczotki nie dość, że mogą uszkodzić lakier, to istnieje ryzyko, że niedokładnie wyczyszczą zabrudzenia. Mechanizm ten nie obchodzi się z nadwoziem delikatnie, co może być szkodliwe nawet latem. Zimą, gdy samochód pokrywa warstwa soli, piasku i lodu, jest to jeszcze gorsze. Do mycia powinno się używać miękkich szmatek, które nie porysują lakieru – świetnie sprawdzi się na przykład ta, wykonana z ichry naturalnej.

Czy mycie auta zimą na myjni bezdotykowej to dobry pomysł?

Myjnie bezdotykowe to miejsca, gdzie samodzielnie możesz umyć samochód przy pomocy myjek z wodą pod wysokim ciśnieniem. Taki strumień dociera do wielu zakamarków, więc pozwala na znacznie dokładniejsze wyczyszczenie pojazdu niż w myjni automatycznej. Ponadto woda z rozpylaczy skutecznie usuwa większość brudu - także z trudno dostępnych miejsc. W okresie zimowym korzystanie z nich jednak nie jest zalecane. Woda nie ma bowiem jak wyschnąć i pozostaje w zakamarkach, co stwarza zagrożenie dla stanu auta.

Mycie samochodu na mrozie w myjni ręcznej

Profesjonalna myjnia ręczna to miejsce, gdzie twoim samochodem zajmą się fachowcy. Możesz liczyć na to, że dotrą oni do wszystkich zakamarków i odpowiednio je wyczyszczą. Dodatkowym plusem tego typu miejsc jest to, że są one ogrzewane, więc masz gwarancję, że woda nie zamarznie w żadnych mechanizmach. Czasami w myjniach możesz się ponadto natknąć na dodatkowe usługi, które zabezpieczają auto przed mrozem. Korzystanie z profesjonalnej myjni jest stosunkowo najdroższym rozwiązaniem, lecz także najlepszym – w takim miejscu zyskujesz pewność, że auto będzie starannie wyczyszczone, a nadmiar wody – usunięty.

Poprawna kolejność mycia samochodu zimą

Jeśli dzień jest dostatecznie ciepły i chcesz samodzielnie umyć auto, zacznij od spłukania go w całości ciepłą, ale nie gorącą wodą. Następnie użyj odpowiedniego szamponu, na przykład K2 VENA. Dzięki właściwościom hydrofobowym będzie on odpychał część wody po wyschnięciu, więc zapobiegnie osadzaniu się lodu na nadwoziu. Następnie spłucz wszystkie pozostałości po płynie, a na koniec dokładnie osusz samochód. Choć może się to wydawać uciążliwe, to warto o to zadbać, ponieważ w przeciwnym razie ryzykujesz uszkodzeniem ważnych elementów swojego auta. Najwięcej uwagi poświęć na wytarcie uszczelek, wycieraczek, szyb oraz lusterek, zwłaszcza, jeśli są one składane. Zimą staraj się unikać mycia silnika, ponieważ łatwo o uszkodzenie ważnej elektroniki.

O jakich elementach nie można zapomnieć?

Podczas mycia auta zimą pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu zamków. Możesz na przykład zakleić je taśmą, ponieważ dostanie się do nich wody, która może potem zamarznąć, skutecznie utrudni Ci otwarcie drzwi. Równie ważne jest pamiętanie o wszelkich ryglach i zawiasach, ponieważ przypadkowe usunięcie z nich smaru, uniemożliwi poprawne działanie mechanizmów. Nie pomijaj też okolic kół i felg. Do wyczyszczenia trudno dostępnych powierzchni służą specjalne szczotki na przykład model ADBL Wheel Dagger. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu, pozwala na dotarcie do zasłoniętych przestrzeni i ich delikatne oczyszczenie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak powinno się myć auto w czasie zimowych miesięcy. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zasad, będzie to korzystny i bezpieczny zabieg, dzięki któremu twoje auto będzie ponownie lśnić.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shuterstock / Ruslan Malysh