Jaki materac wybrać — sprężynowy czy piankowy? 

Spośród oferowanych typów materacy sporym uznaniem szczycą się te sprężynowe oraz piankowe. Swoją popularność zyskały poprzez zapewnianie ogromnej wygody wielu ich użytkownikom. Jednak kupując nowy materac, nie należy kierować się jedynie opiniami z internetu czy sugestiami znajomych. Dany typ materaca, który odpowiada innym osobom, może nie spełnić akurat twoich wymagań. Dlatego bardzo ważne jest poznanie właściwości i możliwych wariantów materacy zarówno piankowych, jak i sprężynowych. W ten sposób łatwiej będzie ci podjąć optymalną decyzję.

Jakie zalety posiada materac piankowy? 

Stosowane dawniej w materacach i wersalkach pianki nie cieszyły się dobrymi opiniami. Przeważnie nie gwarantowały komfortu i szybko ulegały zniszczeniu oraz deformacji. Na szczęście do dzisiaj wiele się zmieniło. Teraz materac piankowy to synonim wygody i solidności. Innowacyjne technologie pozwoliły na wyprodukowanie różnych typów wypełnienia, odznaczających się wyjątkowymi walorami użytkowymi.

Przede wszystkim materac umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej jego długości. Powierzchnia spania dostosuje się do twojej sylwetki, stwarzając tym samym właściwe podparcie dla kręgosłupa. Oprócz dobrej elastyczności materac z pianki ma właściwości antyalergiczne. Konstrukcja nowoczesnych modeli wpływa na prawidłową cyrkulację powietrza, ograniczając pochłanianie wilgoci, a tym samym rozwój grzybów i bakterii.

 

Dla kogo materac piankowy — który rodzaj materaca wybrać? 

W zależności od typu zastosowanego wypełnienia, materace piankowe możemy podzielić na kilka podkategorii. Oto najpopularniejsze z nich.

  • Materac termoelastyczny wyróżnia się zdolnością reagowania na temperaturę. Pod wpływem nacisku i ciepła wydzielanego przez człowieka, powierzchnia materaca doskonale dopasowuje się kształtu ciała. Materac z pianką termoelastyczną, taki jak Glee marki Beliani, polecany jest zwłaszcza osobom z bólami kręgosłupa i stawów, słabym krążeniem, a także wszystkim oczekującym wysokiego komfortu.

 

Dom i ogród: Piankowe i lateksowe

 

  • Materac wysokoelastyczny jest niezwykle wytrzymały i gwarantuje stabilną pozycję podczas snu. Średnio twarde, sprężyste podłoże znakomicie dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa. Jest to nadzwyczaj odczuwalne zwłaszcza w modelach z elastycznością 7-strefową. Materac z pianki wysokoelastycznej to także świetna propozycja dla par, ponieważ jego nawierzchnia nie faluje pod wpływem nacisku. Na materacu w stylu Monza firmy FDM ruchy jednej osoby nie są odczuwalne dla tej drugiej. Struktura pianki zapewnia wysoką higieniczność materaca, dlatego sprawdzi się on również w przypadku alergików oraz dzieci.

 

Materac memory foam BELIANI Glee, 90x200 cm

 

  • Materac lateksowy produkuje się z naturalnego materiału, jakim jest mleczko kauczukowe. Lateks ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, więc ten rodzaj materaca również nadaje się dla osób z alergią lub astmą. Pianka lateksowa cechuje się korzystną elastycznością punktową i dużą przewiewnością. Poza tym materac lateksowy jest bardzo trwały i odporny na odkształcenia. Ciekawe modele jak na przykład te z serii Comfort proponuje firma Hevea.

 

Materac lateksowy COMFORT H3 AEGIS NATURAL CARE, 160x200x17 cm

 

Czym wyróżnia się materac sprężynowy? 

Współczesne materac sprężynowy charakteryzują się nie tylko wygodą, ale przeważnie atrakcyjną ceną. Ich wypełnienie stanowią sprężyny, które w zależności od typu materaca mogą być ze sobą połączone lub pracować oddzielnie. Ważne, aby wybrać sprawdzony model, który zapewni odpowiednie podtrzymanie sylwetki w trakcie snu.

 

Dom i ogród: Sprężynowe

 

W jakich wersjach dostępne są materace sprężynowe? 

Materace sprężynowe dzielą się w zasadzie na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczają tradycyjne modele ze sprężynami typu bonell. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, ale równocześnie najmniej polecana. Przestarzała technologia nie zagwarantuje ci ani większego komfortu, ani trwałości. Materacy bonellowe nie produkuje się z uwzględnieniem stref twardości, więc nie dopasowują się do ciała i nie stabilizują kręgosłupa w trakcie snu.

Warto natomiast rozważyć zakup materaca sprężynowego kieszeniowego. Produkt typu Opal od producenta FDM składa się z wielu niedużych sprężyn. Każda z nich umieszczona jest w oddzielnej kieszonce, stąd nazwa tego rodzaju materaca. W przeciwieństwie do wkładu bonellowego tutaj wszystkie sprężyny pracują niezależnie od siebie. Właśnie to sprawia, że materac kieszeniowy odkształca się jedynie w miejscu nacisku, dostosowując się do kształtu ciała.

 

Materac kieszeniowy ŚPIJZDROWO Opal, 80x200 cm

 

Ulepszoną odmianą materaca kieszeniowego są modele multicpocket np. Atina marki FDM lub Onyks od Spij Zdrowo. Posiadają one jeszcze więcej pracujących samodzielnie sprężyn i oferują aż 7 stref podparcia na całej długości ciała.

 

Materac multikieszeniowy FDM Atina, 100x200 cm

 

Materac piankowy czy sprężynowy — wspólne cechy oraz główne różnice 

Oba materace łączy elastyczność i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Poziom sprężystości może być oczywiście inny w zależności od wybranego modelu i twardości materaca.

 

Materac kieszeniowy ŚPIJZDROWO Onyks, 140x200 cm

 

A czym materace różnią się od siebie? Przede wszystkim ceną — sprężynowy jest z reguły tańszy od piankowego. Zakup tego drugiego może być jednak bardziej opłacalny w dłuższej perspektywie czasu. Materac piankowy jest często mocniejszy i odporniejsze na uszkodzenia. Dobry gatunkowo produkt posłuży ci przez wiele lat. Za materacem z pianki przemawia też jego wyższa higieniczność oraz lekkość. Materac sprężynowy to czasem lepszy wybór dla osób o większej wadze. Natomiast modele typu pocket lub multipocket idealnie nadają się do podwójnych łóżek, ponieważ dają komfort obojgu partnerom.

Zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe kieszeniowe dysponują wieloma atutami, dzięki czemu ułatwiają spokojny i zdrowy sen. Wybór jednego z nich zależy od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock