Własnoręczne szycie ubrań może być świetnym sposobem na kreatywną zabawę i spędzanie wolnego czasu inaczej niż zwykle. Daje ono również sporo wolności – zamiast polegać na rozmiarach, fasonach i tkaninach dostępnych w sklepach odzieżowych, możesz dobrać je samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzysz się choćby w małą maszynę do szycia i poznasz podstawowe zasady posługiwania się nią.

Jak działa maszyna do szycia? Zasady obsługi

Podstawowe urządzenie składa się z chwytacza, transportera, naprężacza nici, płytki ściegowej oraz stopki i wolnego ramienia. Maszyny do szycia wyposażone są w różne pokrętła, które umożliwiają regulację poszczególnych parametrów, takich jak stopień naciągu czy rodzaj szwu. Podczas gdy materiał posuwany jest do przodu z wykorzystaniem transportera, mechanizm wykorzystujący kilka elementów, w tym chwytacz, łączy ze sobą nitkę z igły i ze szpuli w tzw. ścieg.

Oprócz samej obsługi maszyny, warto posiąść podstawową wiedzę dotyczącą sporządzania wykrojów. Na początek najlepiej skorzystać z gotowych wzorów. Wykorzystując szablony wykrojowe, z materiału wycina się określone kształty, które następnie zszywa się na maszynie z wykorzystaniem odpowiednio dobranych ściegów. Z czasem, gdy nabierzesz pewności w posługiwaniu się maszyną i zaczniesz lepiej rozumieć zasady konstrukcji ubrań, możesz zacząć tworzyć wykroje samodzielnie, bazując na dokonanych przez siebie pomiarach. Bardzo ważne przy ich sporządzaniu jest uwzględnienie dodatkowej ilości materiału umożliwiającej wykonanie szwu.

Rodzaje maszyn do szycia – jakie wyróżniamy?

Zasadniczo, maszyny do szycia dzielimy na mechaniczne i elektroniczne. W przypadku tych pierwszych, wszystkie parametry kontrolowane są ręcznie za pomocą różnych uchwytów i przycisków, a sam ścieg – za pośrednictwem naciskania stopką na rozrusznik nożny. Inaczej jest w przypadku maszyn elektronicznych, które są całkowicie zautomatyzowane. W tym przypadku nie musisz podejmować tylu decyzji samodzielnie. Inteligentny moduł zrobi to za ciebie, automatyzując część pracy.

Maszyny do szycia można podzielić również ze względu na wielkość. Mała maszyna do szycia to idealny wybór zwłaszcza, jeśli masz niewiele miejsca w swoim domu i zależy ci na poręczności. Wiele z nich oferuje dość szeroki przekrój ściegów oraz funkcji szycia.

Maszyna do szycia dla początkujących – na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Często wydaje się, że maszyny do szycia przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalnych krawców, ponieważ ich obsługa z pewnością wymaga umiejętności i doświadczenia. To błąd – maszyna do szycia wbrew pozorom nie jest skomplikowanym sprzętem – zwłaszcza jeśli wybierzesz przyjazny użytkownikowi model. Jakie aspekty warto wziąć pod lupę, wybierając maszynę dla początkujących?

  • Sposób funkcjonowania maszyny do szycia

Jak już zostało wspomniane, na rynku możesz znaleźć maszyny do szycia mechaniczne i elektryczne. Początkującym polecamy te pierwsze. Przede wszystkim dlatego, że łatwiej kształtować na nich swój warsztat, zaczynając od najbardziej podstawowych umiejętności. W przypadku elektrycznych maszyn, sterowanie jest automatyczne, co nie daje dużych możliwości nauki. Korzystając z maszyny mechanicznej, panujesz nad całym procesem od początku do końca i możesz we własnym tempie pogłębiać wiedzę z zakresu szycia i obsługi tego rodzaju sprzętu.

  • Rodzaj chwytacza – wahadłowy czy rotacyjny?

Maszyna do szycia może być wyposażona w jeden z dwóch rodzajów chwytaczy – wahadłowy lub rotacyjny. Zadaniem tej części maszyny jest wiązanie nici. Chwytacz spaja nić górną i nić spodnią, sprawiając, że wiążą się ze sobą w wybrany przez użytkownika maszyny ścieg. Bez chwytacza maszyna do szycia w zasadzie nie ma prawa funkcjonować. Gdy szpulka z nicią się skończy, na chwytacz należy naciągnąć kolejną.

  • Jak wymienić szpulkę w chwytaczu rotacyjnym?

Maszyny do szycia z chwytaczem rotacyjnym są chętnie wybierane przez osoby rozpoczynające naukę szycia na maszynie. Powodem jest fakt, że taki rodzaj chwytacza jest łatwiejszy w obsłudze. Aby się do niego dostać celem wymiany szpulki, wystarczy zdjąć osłonę płytki ściegowej. Jeśli chcesz wyczyścić chwytacz lub naoliwić go, musisz odkręcić śruby płytki mocującej i podnieść ją.

  • Maszyny do szycia z chwytaczem wahadłowym

Trzeba jednak pamiętać, że chwytacz wahadłowy ze względu na swoją konstrukcję jest znacznie bardziej wytrzymały. Aby go wyjąć, trzeba ściągnąć blat maszyny i otworzyć klapkę, która osłania bębenek, a potem go wyciągnąć. Zajmuje to niewiele więcej czasu, niż obsługa chwytacza rotacyjnego. Jeśli traktujesz kupno maszyny jako inwestycję na lata, wybór wariantu wahadłowego może być lepszą decyzją.

  • Maszyna do szycia – przydatne funkcje

Im więcej funkcji posiada wybrany model, tym łatwiej i sprawniej możesz posługiwać się maszyną przy różnych czynnościach. Maszyna do szycia może mieć na przykład takie funkcje jak:

  • cerowanie;
  • haftowanie;
  • przyszywanie aplikacji;
  • przyszywanie guzika;
  • obszywanie dziurki guzika;
  • wszywanie zamka błyskawicznego.

Maszyna do szycia a rodzaje ściegów

Warto wybrać model, który umożliwia wykorzystanie przynajmniej trzech typów ściegów: krytego, prostego i zygzaka. Taki podstawowy zestaw umożliwi szycie większości projektów – od prostych do bardziej zaawansowanych.

Własnoręczne szycie może być wspaniałą przygodą, a sama maszyna wcale nie jest trudnym w obsłudze sprzętem. Wybierz model przyjazny dla początkujących i zacznij tworzyć własne ubrania – to ogromna przyjemność móc założyć coś wykonanego lub własnoręcznie zmodyfikowanego!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock