Do czego służy taker tapicerski?

Tapicerowanie to nie jedyna czynność, jaką ułatwia zszywacz tapicerski. Może on posłużyć również do przybijania spodów lub tyłów mebli, montażu membrany paroprzepuszczalnej dachowej, instalowania dachówek bitumicznych, czy umieszczania ogłoszeń na drewnianych tablicach. Trudno jednak do każdej z tych czynności wybrać jeden uniwersalny produkt. Dlaczego? Ponieważ to, czy dany taker tapicerski będzie skuteczny, zależne jest od np. surowców, na których masz zamiar pracować. Dlatego przejdźmy przez rodzaje zszywaczy, by upewnić się, który będzie odpowiedni do konkretnych prac z użyciem tego narzędzia.

 

YATO ZSZYWACZ TAPICERSKI 3-FUNKCYJNY

 

Zszywacze i pistolety ręczne – dla kogo będą najlepsze?

Narzędzia ręczne można kupić już od kilkudziesięciu złotych. To uniwersalne produkty, które nadają się głównie do okazjonalnego montażu cienkich materiałów. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas pracy z miękkim drewnem, np. sosnowym. Dlatego są tak chętnie wykorzystywane podczas tworzenia konstrukcji dachowych. Taki pistolet tapicerski ręczny bardzo dobrze sprawdzi się przy łączeniu niezbyt grubych tkanin z miękkim drewnem, zszywania kartonów czy naprawy domowych mebli. Jest szczególnie polecany osobom, które cenią sobie solidność urządzenia i niski koszt zakupu. Jednak długotrwałe posługiwanie się nim w kontakcie z twardszymi materiałami może powodować zmęczenie i ból dłoni.

Jak są zbudowane tego typu narzędzia ręczne? Ich podstawowymi elementami konstrukcyjnymi są:

  • prowadnica na zszywki;
  • popychacz sprężynowy;
  • rękojeść z dźwignią;
  • mechanizm wbijający zszywkę.

Bardzo dobrym przykładem takiego narzędzia jest zszywacz tapicerski ręczny firmy Stanley. Posiada wzmocnioną konstrukcję umożliwiającą wbijanie zszywek z większą siłą i ochronę dłoni dzięki wykorzystaniu specjalnego, wytrzymałego materiału na rękojeści. Bardzo przydatny do okazjonalnych prac domowych i budowlanych bez ryzyka zniszczenia po kilku użyciach.

 

Zszywacz STANLEY tr150l, 14 mm 6-TR150L

 

Zszywacze i pistolety elektryczne – zaawansowane konstrukcje ręczne

Zszywacz elektryczny to nic innego jak model ręczny z dodatkowym zasilaniem na prąd. Może występować w wariancie sieciowym lub akumulatorowym. Urządzenia te nie różnią się od siebie znacznie jeśli chodzi o zastosowanie, ponieważ dysponują podobną siłą wbijania zszywek w materiał. Podobnie jak egzemplarze o napędzie ręcznym, bardzo dobrze sprawdzają się w sporadycznych pracach z miękkimi tworzywami. Z tą różnicą, że świetnie poradzą sobie także wtedy, gdy trzeba umieścić w drewnie czy kartonie dużą liczbę zszywek w krótkim czasie. To powoduje, że do mało wymagających, ale częstych prac warto wykorzystywać właśnie taker elektryczny.

Propozycje sprawdzonych zszywaczy i pistoletów elektrycznych

Wśród rynkowych propozycji marki Stanley znajdują się również ciekawe zszywacze elektryczne. Jednym z nich jest model, który bardzo dobrze radzi sobie z płytami MDF, miękką sklejką i podstawowymi zadaniami tapicerskimi. Można przy jego użyciu również wbijać gwoździe, które skutecznie wchodzą w obrabiany materiał. Posiada funkcje stałego podglądu ilości zszywek i możliwość pracy w narożach oraz przy krawędziach.

 

Stanley Zszywacz Elektryczny Fm

 

Innym wariantem, tym razem akumulatorowym, jest zszywacz Makita MST113DWAJ. Bardzo dobrze sprawdza się w pracach dekarskich, które wymagają stałego przemieszczania się. Takery akumulatorowe posiadają spore możliwości pracy na jednym ładowaniu (zwykle cały magazynek). Są również poręczne i nadają się do pracy z nieco twardszymi materiałami niż w przypadku odpowiedników ręcznych. Pistolety elektryczne zazwyczaj wybierane są przez profesjonalistów, którzy cenią sobie mobilność pracy.

 

Zszywacz akumulatorowy MAKITA MST113DWAJ, 10,8 V

 

Zszywacze pneumatyczne – najlepszy wybór dla fachowca

Jeśli planujesz, nawet hobbistycznie, zajmować się tapicerowaniem mebli postaw na zszywacz pneumatyczny. Dlaczego? Ponieważ jest to słuszny wybór dla osoby, która nie chce mieć ograniczeń w wyborze materiału do pracy. Zdecydowanie różnią się budową od pozostałych narzędzi do zszywek i gwoździ. Wymagają również zakupu kompresora i odpowiedniej długości węża pneumatycznego. Dobry taker pneumatyczny zapewnia ręczną regulację siły wbijania zszywek, co pozwala na jej dostosowanie do twardości surowca. Dzięki temu może służyć zarówno do mebli o delikatnej konstrukcji z miękkiego drewna lub płyty, jak i składania elementów z twardszych tworzyw.

 

Gwoździarka pneumatyczna ze zszywaczem vidaXL

 

Interesujące propozycje zaawansowanych zszywaczy pneumatycznych

Bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają taniego rozwiązania jest pistolet tapicerski pneumatyczny od vidaXL. Zróżnicowana szerokość oraz długość gwoździ i zszywek, które pasują do urządzenia zapewni uniwersalność podczas wykonywanych prac. Model ten posłuży nie tylko do tapicerowania, ale też prac monterskich i wykończeniowych, w których wykorzystywane są elementy drewniane. Inną propozycją dla osób szukających profesjonalnego i niezawodnego produktu jest zszywacz pneumatyczny Makita AT1150A z możliwością regulacji głębokości wbijania.

 

Zszywacz pneumatyczny MAKITA AT1150A

 

Używanie takera – dodatkowe zszywki i konserwacja

W przypadku tych urządzeń niestety trudno jest o znalezienie uniwersalnych akcesoriów. Dlatego zaleca się stosowanie zszywek polecanych przez producenta i dedykowanych konkretnej marce, a nawet modelowi urządzenia. Dzięki temu unikniesz zapychania się zszywacza i w konsekwencji straty czasu podczas pracy. Ważne jest również to, by pilnować idealnego dopasowania zszywek do magazynka, aby nie uszkodzić urządzenia. W przypadku zszywaczy ręcznych i elektrycznych najważniejsza sprawa to wykorzystanie właściwych akcesoriów. W odpowiednikach pneumatycznych istotny jest również poziom oleju, który musisz sprawdzać i uzupełniać.

Chcesz wybrać dla siebie zszywacz tapicerski? Zerknij na nasze propozycje!

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock