Konflikt między rodzeństwem

Indonezyjski park Narodowy Komodo to święte miejsce dla wszystkich, którzy lubią nurkować. Dla tych, co wolą się tylko opalać i z bezpiecznej odległości przyglądać się morskiemu życiu, też jest atrakcyjne, ale to pod wodą kryją się prawdziwe skarby natury. Tracy, główna bohaterka i narratorka „Komodo” przylatuje do Indonezji razem ze swoją matką w odwiedziny do brata, pięćdziesięciolatka, który jest niespokojną duszą i „właśnie kończy kurs instruktora nurkowania”. Jak komentuje to Tracy - „kolejna niepraktyczna rzecz, której nigdy nie wykorzysta”. Narratorka Troya, bo tak ma na imię jej brat, po prostu nie znosi. Będzie wobec niego złośliwa, niesprawiedliwa i zwyczajnie wredna. Podczas pobytu na wyspie będą razem nurkować, kłócić się, wyzywać, a wszystko to pod okiem matki, która próbuje zażegnać konflikt między rodzeństwem, zrozumieć zarówno Roya, jak i Tracy. Ale w pewnym momencie się poddaje. Tracy bowiem okazuje się potworem.

Zanim jednak do tego dojdzie będziemy na zmianę brać stronę jednego z rodzeństwa, choć nie trudno będzie dostrzec, że zarzuty Tracy wobec Roya są przesadzone - w końcu co jej do tego, że facet się rozwiódł, albo że lekko traktuje życie. Wydawałoby się, że nurkowanie wśród cudów natury pomoże bohaterom w rozładowaniu emocji. I początkowo tak się dzieje - jednak podwodna konfrontacja rodzeństwa kończy się tragicznie. Jak? Tego już wam nie zdradzę. Książka Vanna to fantastyczna jazda na emocjach, dramat rodzinny, w którym najważniejszym tematem jest macierzyństwo - Tracy sama jest matką, która stara się jak najlepiej wychować swoje dzieci, choć jej mąż zdaje się tego nie ułatwiać. Obserwując własną matkę i życie Roya, Tracy najwyraźniej obawia się utraty kontroli nad życiem swojego potomstwa.\

komodo david vann

Powieść o wściekłości kobiet

Świetnym zabiegiem Vanna w „Komodo” jest to, że czytelnik wciąż ma nadzieję na poprawę sytuacji i wciąż kibicuje bohaterce, która chociaż pokazuje się z jak najgorszej strony, to - podskórnie - czujemy, że ma do tego prawo. W końcu to ona jak lwica walczy o swoje dzieci, to ona widzi jak beznadziejne jest życie jej brata i jak własna matka nie potrafi stanąć po jej stronie. A może jednak jest inaczej? Może skupianie się na problemach innych ma odwrócić wzrok od problemów samej Tracy? To powieść o wściekłości kobiet, które całe życie spędzają na zaspokajaniu potrzeb innych, a gdy same chcą po prostu świętego spokoju, okazuje się, że droga ku niemu to droga po - metaforycznych - trupach.

Temu wszystkiemu towarzyszy doskonały opis samego nurkowania, zwierzaków i roślin, które możemy spotkać, gdy już w masce i z butlą tlenu znikniemy pod taflą wody. Sprawność Vanna robi wrażenie. Jestem osobą niepływająca, uznającą - wbrew naukowym dowodom i doświadczeniu znajomych - że człowiek na wodzie w basenie tonie. Kilka razy próbowano mnie przekonać, że jest inaczej, a jednak podważałem to prawo natury i za każdym razem, gdy wchodziłem do wody wyobrażałem sobie swoje ciało w trumnie i żałobników wokół. Jestem już uodporniony na statki i promy, co nie znaczy, że sprawiają mi przyjemność. Wakacje na jachcie? Widziałem w „Sukcesji” i poza szampanem na śniadanie, nic z nich bym dla siebie nie wziął. Ale Vann pisze o morskich toniach tak wspaniale i tak cudownie opisuje podwodne życie, jak i emocje ludzi, którzy się z nim spotykają, że nawet przez krótką chwilę zastanawiałem się - jakby to było, gdybym zanurzył się gdzieś pooglądać sobie płaszczki. Chwila ta była odpowiednio krótkim, aczkolwiek intensywnym doświadczeniem. A przecież tylko mistrz literatury może sprawić, że coś, co was przeraża, na ułamek sekundy stanie się wymarzoną rozrywką.

Ufam Vannowi w to, że choć będąc mężczyzną, potrafił stworzyć wybitny portret kobiet uwikłanych w macierzyństwo i mężczyzny, któremu udaje się, że rodzina nie jest mu do niczego potrzebna. Rodzinny dramat połączony z fascynującą historią nurkowania i relacji między człowiekiem a „naturą” sprawia, że książkę Vanna połyka się instynktownie za jednym podejściem. Piękno-straszna, porywająca lektura.

Więcej recenzji znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.