„Projekt Riese” – Remigiusz Mróz

Jeśli twoja mama przepada za kryminałami o zabarwieniu sci-fi lub postapo, koniecznie zwróć uwagę na powieść „Projekt Riese”. Remigiusz Mróz tą książką pokazuje się od innej strony, bo nie stanowi ona kontynuacji żadnej z jego sztandarowych serii. Jest to zdecydowanie powiew świeżości i świadectwo umiejętnego wykorzystania motywów znanych z realnego świata.

Autor wikła swoich bohaterów w przedziwną i mrożącą krew sytuację. Grupa turystów udaje się bowiem na wycieczkę po nieukończonym kompleksie górniczo-budowlanym nazistowskich Niemiec, zlokalizowanym w Górach Sowich. Dochodzi do tajemniczego wybuchu, a w efekcie zawalenia ścian szybu oraz blokady wyjścia. Tym, którzy przetrwali wypadek, przyjdzie zmierzyć się z jego skutkami oraz faktem, że podczas, gdy oni byli uwięzieni pod ziemią, na powierzchni rozpętało się piekło. Epidemia COVID zdziesiątkowała ludzkość, ponieważ naukowcy nie byli w stanie opracować receptury szczepionki ani wynaleźć leku.

 

Remigiusz Mróz Projekt Riese

 

„It Ends with Us” – Colleen Hoover

To propozycja dla fanki romansów i literatury obyczajowej. Bohaterowie wykreowani przez Colleen Hoover są wielowymiarowi, przeżywają całą paletę emocji, co umożliwia pełne zaangażowanie się w opowiadaną historię.

Postacią, wokółktórej koncentruje się narracja jest Lily Bloom, właścicielka kwiaciarni dla osób nielubiących kwiatów. Kobieta spełnia swoje marzenia oraz cele biznesowe, a w jej życiu w końcu pojawia się mężczyzna. Ryle Kincaid jest przystojnym lekarzem – niemalże archetypicznym ideałem, więc protagonistka z miejsca ulega magii miłości. Oczywiście autorka dokłada do tej literackiej szarlotki ogromną łyżkę dziegciu, jaką przyjdzie przełknąć bohaterce oraz czytelnikom.

 

„It Ends with Us” Colleen Hoover

 

„Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo” – Brian Tracy

Obecna sytuacja społeczno-ekonomiczna sprzyja popularności wszelkiego rodzaju poradników finansowych, które oferują gotowe przepisy na zbicie majątku. Do tematu efektywnego zarządzania zasobami i planowania wydatków warto podejść z głową, co zdecydowanie ułatwi książka Briana Tracy’ego „Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo”.

To książka dla mamy, która chce zrewidować swoje przyzwyczajenia lub osiągnąć określony cel zarobkowy. Tracy pisze o przydatnych narzędziach w przystępny sposób. Jednocześnie pokazuje przy tym najbardziej jaskrawe przykłady sposobów działania, które mogą pomóc.

 

„Nawyki warte miliony.  Jak nauczyć się  zachowań przynoszących bogactwo” Brian Tracy

 

„Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku” – Sara Gay Forden

Historia marki Gucci sama w sobie jest ciekawa, a Sara Gay Forden podeszła do niej w dwojaki sposób. Z jednej strony mamy interesujący aspekt biznesowy, czyli analizę drogi, jaką przebyli jej założyciele, by dotrzeć na szczyt w branży modowej. Z drugiej frapujące wydają się pytania o konsekwencje nie do końca trafionych decyzji oraz stojące za nimi dramaty rodzinne. Głośny przed laty proces sądowy dotyczący morderstwa Maurizio Gucciego- o dokonanie którego podejrzewano jego byłą małżonkę Patrizie – to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Historia domu Gucci – opowieść o tym, jak na człowieka wpływa fakt znalezienia się na świeczniku oraz co presja dążenia do doskonałości może uczynić z dobrze prosperującym biznesem. Nie brak tu też emocji związanych ze zdradą – tak drugiej osoby, jak i własnych ideałów. Niby mowa o prawdziwych wydarzeniach, ale „Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku” czyta się niczym doskonały thriller.

 

„Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku” Sara Gay Forden

 

„Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy” – Agnieszka Niedziałek

Czas na propozycję prezentu dla fanki kosmetyków oraz świadomej pielęgnacji. Od kilku lat w internecie funkcjonuje pojęcie „włosingu”, czyli skutecznego dbania o włosy najlepszymi możliwymi i nowoczesnymi metodami. Jeśli twoja mama lubi nowości, a jednocześnie chce wprowadzić do swojej rutyny dorobię profesjonalnego podejścia, pomyśl o książce, w której znajdzie dużo praktycznych porad.

„Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy” Agnieszki Niedziałek – założycielki grupy tematycznej na Facebooku, profilu instagramowego oraz kanału na YouTube – to strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o upominki. Pięknie wydany poradnik ulatwi zrozumienie specyfiki swoich kosmyków, a także dobrania właściwych sposobów ich stylizacji czy mycia. Wiedza podana jest przystępnie i po prostu ciekawie. Więcej na temat tej pozycji możesz dowiedzieć się z naszego wywiadu „- W świadomej pielęgnacji włosów najważniejszy jest dystans - mówi Agnieszka Niedziałek najsłynniejsza polska włosomaniaczka i autorka książki „Robię włosing”.

 

Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy - Agnieszka Niedziałek

 

„Czarne skrzydła czasu” – Diane Setterfield

Kolejny pomysł na prezent dla mamy to tegoroczna premiera z gatunku literatury pięknej. „Czarne skrzydła czasu” są opowieścią o zbrodni, której łatwo było uniknąć i karze odroczonej w czasie, a właściwie nakładanej bardzo stopniowo. Powieść przez recenzentów bywa porównywana do dzieł Edgara Allana Poe, co wydaje się niezwykle trafne, zważywszy na mnogość mrocznych motywów wykorzystanych przez Diane Setterfield.

Głównym bohaterem fabuły jest William Bellman. Jako dziecko dokonuje złego wyboru – za namową kolegów strzałem z procy uśmierca kruka. Nie myśli o tym wydarzeniu zbyt wiele, gdyż pochłania go radosna, beztroska wręcz proza życia. Jako dorosły człowiek odnosi szereg sukcesów. Ma kochającą rodzinę, lukratywny biznes. Niestety ciąży nad nim widmo, którego nie jest świadomy. Do czasu. Zemsta losu zatacza coraz węższe kręgi, wymierzając bolesne ciosy. Will musi podjąć próbę ratowania siebie i swojej ukochanej córki.

 

„Czarne skrzydła czasu” Diane Setterfield

 

„Jadłonomia po polsku” – Marta Dymek

Jeśli chcesz podarować mamie książkę kucharską z nieszablonowymi przepisami, pomyśl o tej autorstwa Marty Dymek. „Jadłonomia po polsku” zawiera przepisy wegańskie, które podzielone zostały na pory roku, więc ich przyrządzanie oznacza wiele okazji do świetnej zabawy i eksperymentów kulinarnych.

Ogromną zaletą receptur autorstwa założycielki bloga „Jadłonomia” jest wierność mięsnym oryginałom pod względem sposobu przyprawiania i podawania dań. Dlatego istnieje duża szansa, że smak potraw przygotowanych wespół z Martą Dymek, przypadnie do gustu mięsożercom. Autorka nie sili się na podrabianie klasycznych przysmaków czy oszukiwanie kubków smakowych. Twoja mama doceni więc możliwość wprowadzenia do swojej diety pysznych, bezmięsnych alternatyw ulubionych frykasów.

 

Jadłonomia po polsku (okładka twarda)

 

„Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte” – Joanna Mokosa-Rykalska

Laureatka nagrody Bestsellery Empiku 2021 w kategorii książka, czyli Joanna Mokosa-Rykalska to debiutantka, która nie wzięła jeńców. Jej powieść utkana jest z absurdu, humoru oraz dystansu. Sprawdzi się jako prezent dla mamy lubującej się w nietuzinkowych historiach.

Przygody Joanny i jej rodziny stanowić mogą doskonałą odskocznię od codzienności, a także pozwolą podejść do rzeczywistości z rezerwą. Urok dzieła polega na jego lekkości podszytej sarkazmem – sprawnym obnażaniem ludzkich słabości, przywar czy zachowań. Jeśli bliska ci osoba sama patrzy na świat przez delikatnie wykrzywiony pryzmat szelmowskiego uśmiechu, koniecznie podaruj jej tę książkę.

 

„Matka siedzi z tyłu.  Opowieści z d**y wzięte” Joanna Mokosa-Rykalska

 

„Apostata” – Łukasz Czarnecki

Ostatnia na liście jest debiutancka powieść, która sprawdzi się jako prezent dla fanki przygodowej fantastyki – a takich wśród mam nie brakuje, prawda? Łukasz Czarnecki wykreował świat mroczny, pełen niuansów i zawiłości politycznych. Wszystko to okraszone demoniczną magią oraz nawiązaniami do wydarzeń historycznych. Akcja osadzona jest w świecie inspirowanym XIX-wieczną Anglią, co zdecydowanie dodaje narracji rumieńców.

Arthur Wellington oraz Karl Hangbeck  są członkami policyjnego wydziału do spraw walki z okultyzmem. W tle toczy się międzynarodowy konflikt zbrojny, ale głównym zmartwieniem detektywów jest tropienie szajek niebezpiecznych sekciarzy. Ci hcą przywołać na ziemię istoty zamieszkujące na co dzień czeluści piekieł bądź inne nieprzyjemne miejsca.

 

„Apostata” Łukasz Czarnecki

 

Jeśli chcesz poznać więcej naszych propozycji podarunków dla mam, zajrzyj do artykułu „Jaki prezent wybrać na Dzień Matki?” lub działu Prezentowniki.