Choć wiosenna aura nie do końca sprzyja czytaniu książek kryminalnych, gwarantujemy, że z tymi nowościami przeniesiecie się w zupełnie inne miejsca – do ponurego Sztokholmu, przedwojennej Warszawy, a nawet na stację kosmiczną NASA. Nie zabraknie też tego, co w kryminałach najlepsze, tajemniczych zagadek, nurtujących pytań i zaskakujących splotów wydarzeń. Po jakie tytuły warto sięgnąć tej wiosny?
 

Targi książki empik
 

„Zgłoba. Lipowo tom 15" Katarzyna Puzyńska 

Zaczynamy od jednej z najpopularniejszych polskich autorek książek sensacyjnych i kolejnego tomu jej ukochanego przez fanów cyklu. Wraz z Katarzyną Puzyńską po raz kolejny wracamy do znajomego Lipowa i dajemy się porwać kolejnym intrygującym wydarzeniom. A jest na co czekać! W mieście pojawia się tajemnicza kobieta i dąży do śledztwa w sprawie mężczyzny (jej zdaniem) niesłusznie skazanego za cztery morderstwa. Do tego do Lipowa powraca Mikołaj Zieliński, który chce w końcu odnaleźć zaginionego ojca. Całości dopełnia ponura legenda o lasku w okolicach pobliskiego Puszczykowa – rzekomo ciąży nad nim klątwa i mieszkańcy boją się zapuszczać w te okolice. Jakie sekrety odkryją nasi bohaterowie?

Katarzyna Puzyńska przyzwyczaiła swoich fanów do wysokiej jakości literatury sensacyjnej, która trzyma w emocjach do ostatniej strony i pod tym względem „Zgłoba” nie jest wyjątkiem. Nie zabraknie zwrotów akcji, elementów obyczajowych oraz bohaterów, których zachowania będziemy rozgryzać z rozdziału na rozdział. Fantastyczna, pompująca adrenalinę przygoda.
 

Puzyńska lipowo nowy tom
 

„Kult”, Camilla Läckberg, Henrik Fexeus

Duet, który podbił serca miłośników sensacyjnych historii na całym świecie, powraca z kontynuacją książki „Mentalista”. Szwedzka pisarka Camilla Läckberg i mentalista Henrik Fexeus znów połączyli swoje siły, opisując dalsze losy policjantki Miny Dabiri i mentalisty Vincenta Waldera. Akcja „Kultu” skupia się wokół uprowadzenia 5-letniego chłopca Ossiana. Niestety wiele wskazuje na to, że na jednej ofierze się nie skończy, a niebezpieczny porywacz nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Bohaterowie wciągnięci w niebezpieczną intrygę spróbują rozwikłać zagadkowe śledztwo, mierząc się przy tym z własnymi demonami.

Läckberg i Fexeus nie zwalniają tempa, serwując czytelnikom wciągającą historię, od której nie sposób się oderwać. Świetnie poprowadzona fabuła, doskonale rozbudowane wątki znanych z pierwszej części postaci oraz wyjątkowy klimat, tak bardzo charakterystyczny dla książek skandynawskiej autorki, to elementy tworzące niepowtarzalny kryminał z elementami thrillera. Miłośnicy obu gatunków nie będą zawiedzeni!

 

„Kult”, Camilla Läckberg, Henrik Fexeus

 

„Pasożyt”, Marek Krajewski

Znakomitych kryminałów nie brakuje też w polskiej literaturze. Marka Krajewskiego nikomu przedstawiać nie trzeba – autor nagrodzonych powieści osadzonych w realiach przedwojennej Polski, w swojej najnowszej książce zabiera nas w podróż w czasie do maja 1936 roku.

„Pasożyt” to kontynuacja cyklu o kapitanie Edwardzie „Łyssym” Popielskim. Niepokorny szpieg ma tym razem za zadanie wytropić podwójnego agenta. Opuszcza Lwów i wyrusza do Warszawy. Na Popielskiego czekają tam zawiłe intrygi, nie zabraknie też kobiety, przy której jego serce zabije mocniej. Niestety nad rodziną szpiega zawisną czarne chmury, a nastoletnia córka Łyssego znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie.

Nikt nie potrafi przenieść klimatu przedwojennej Polski na papier, w taki sposób jak Krajewski, a jego kolejna książka jest tego najlepszym dowodem. Warszawa lat 30. XX wieku odsłoni przed bohaterem (i czytelnikiem) półświatek, w którym znajdziemy wszystkie elementy składające się na świetny kryminał w stylu retro: gangsterów, szpiegów, uwodzicielską femme fatale i tajemniczą zagadkę. 

 

„Pasożyt”, Marek Krajewski

 

„Matki Chrzestne. Morderstwo, zemsta i krwawa walka kobiet mafii”, Barbie Latza Nadeau

Reportaż, poruszający bardzo ciekawą tematykę związaną z mafijnym półświatkiem. A w dodatku czyta się go jak beletrystykę! Dziennikarka śledcza Barbie Latza Nadeau nie ukazuje go jednak od strony znanej nam z filmów czy literatury. Odchodzi od stereotypowej narracji o włoskiej mafii i kieruje światło na postacie, które wydają się zawsze stać na drugim planie – kobiety.

Nadeau w „Matkach chrzestnych” przywołuje historie kobiet, które odważyły się zawalczyć o władzę w świecie morderstw i przekrętów, zdominowanym przez mężczyzn. Opisuje życie Pupetty Mareski, żony włoskiego mafiosa, która pomściła jego śmierć w bardzo brutalny sposób, przez co stała się jedną z najpopularniejszych kobiet mafii. Autorka przedostaje się do hermetycznego świata mafijnego, poznaje jego sekrety, kulturę oraz rozmawia z kobietami, które przez swoją bezwzględność, spryt i siłę grają pierwsze skrzypce. „Matki Chrzestne. Morderstwo, zemsta i krwawa walka kobiet mafii” to pozycja obowiązkowa dla fanów true crime.

 

„Matki Chrzestne. Morderstwo, zemsta i krwawa walka kobiet mafii”, Barbie Latza Nadeau

 

„Wyspa zaginionych dziewcząt”, Alex Marwood

Brytyjska dziennikarka znana pod pseudonimem Alex Marwood od kilku lat udowadnia, że literatura grozy to gatunek, w którym czuje się jak ryba w wodzie. Jej książki zostały przetłumaczone aż na 17 języków, a twórczość pisarki poleca sam król horroru, Stephen King. Można powiedzieć, że pisanie ma we krwi, bo obie jej babcie również publikowały powieści. Tej wiosny Alex Marwood powraca z nową książką, która bez wątpienia wywoła u czytelnika wiele skrajnych emocji.

„Wyspa zaginionych dziewcząt” opowiada historię, mieszkańców La Kastellany – tytułowej wyspy z głęboko zakorzenionymi tradycjami. W 1985 roku przechodzi ona gruntowne zmiany wraz z przybyciem multimilionera, stając się rajskim kurortem dla zamożnych mężczyzn i piekłem dla dziewczyn, które ją zamieszkują. W 2016 roku pewna kobieta przybywa na wyspę w poszukiwaniu zaginionej przed rokiem córki. Nie wie, że już niedługo tajemnice tego miejsca zostaną odkryte, a nieznajomy od dawna obserwuje La Kastellanę i jej mieszkańców, czekając na odpowiedni moment, by obnażyć ich mroczne sekrety.

Marwood stworzyła powieść nietuzinkową, balansującą na granicy kilku gatunków. Nie brakuje w niej suspensu, charakterystycznego dla thrillerów, zagadkowych wydarzeń, jak z najlepszych kryminałów i przenikającej grozy rodem z książek Kinga. Jeśli szukacie kryminału, który wbije w was w podłogę i pochłonie bez reszty – nie mogliście lepiej trafić!
 

Kryminał Alex Marwood
 

„Stacja”, Jakub Szamałek

Jakub Szamałek to człowiek wielu talentów. Ukończył studia na Oxfordzie, zdobył stypendium Fundacji Gatesów, a przez fundację Res Publica, Google i Financial Times został uznany za jednego z młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. Zajmuje się pisaniem scenariuszy do gier komputerowych i, co najważniejsze, tworzy uznane przez czytelników książki z pogranicza kryminału i thrillera. 

Jego najnowsza powieść „Stacja” z pewnością przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom tych gatunków, ale też książek przygodowych i fantastyki, bo jej akcja rozgrywa się w… kosmosie! A konkretnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Główna bohaterka, Lucy Poplasky, pracuje dla NASA i dowodzi ekspedycją. Przyjdzie jej zmierzyć się z poważną awarią, która zagrozi życiu całej załogi. Będzie też musiała uspokoić napięte stosunki między USA a Rosją. Czy astronauci będą w stanie sobie zaufać, by przetrwać? Przecież na stacji kosmicznej zdani są tylko na siebie.

 

„Stacja”, Jakub Szamałek

 

„La Bestia”, Przemysław Piotrowski

Choć od jego literackiego debiutu („Kod Himmlera”) minęło zaledwie 8 lat, Przemysław Piotrowski ma już na swoim koncie aż 13 książek i nie zamierza zwalniać tempa. Największą popularnością cieszy się jego seria kryminałów o komisarzu Igorze Brudnym. W tworzeniu kolejnych opowieści bez wątpienia pomaga mu dziennikarskie doświadczenie i podróże po całym świecie.

Z połączenia tych dwóch pasji otrzymujemy książkę „La Bestia”, w której pisarz prowadzi nas śladami jednego z najokrutniejszych seryjnych morderców na świecie. Mowa o Luisie Alberto Garavito Cubillosie, który został skazany za zabójstwo 138 dzieci. Wiele wskazuje jednak na to, że kolumbijska Bestia skrzywdziła znacznie więcej osób na terenach Kolumbii, Wenezueli i Ekwadoru. „La Bestia” z pewnością zaciekawi nie tylko miłośników książek kryminalnych, ale też fanów true crime i literatury faktu. Historia przedstawiona przez Piotrowskiego napawa przerażeniem i udowadnia, że prawdziwe wydarzenia mogą być o wiele straszniejsze niż te wymyślone.

 

„La Bestia”, Przemysław Piotrowski

 

Więcej informacji o nowościach książkowych znajdziesz w pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: tło: shutterstock

A już 21 maja o 16 w ramach Targów Książki zapraszamy na spotkanie z Markiem Krajewskim, autorem książki „Pasożyt”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na facebookowym fanpejdżu Empiku. Więcej informacji znajdziesz klikając w obrazek poniżej! 
 

Marek Krajewski kryminały spotkanie