Od wielu dekad, dominującym surowcem w przemyśle zabawkarskim jest tworzywo sztuczne. Wynika to z tego, że plastik oferuje więcej możliwości niż drewno. Świetnie nadaje się między innymi do wykonywania zabawek, w których ważne jest odtworzenie detali, jak w przypadku klocków.

Klocki dla dzieci – LEGO czy inne zestawy?

LEGO to pionier w produkcji klocków. Popularność marki jest tak ogromna, że w niektórych krajach, wyraz lego stanowi synonim słowa klocki. Marka istnieje od 1932 roku i ma swoje korzenie w Danii. Pierwsze klocki LEGO powstawały z drewna.

To jednak nie z nich słynie ta marka. Jej znakiem rozpoznawczym stały się proste klocki plastikowe o różnych kolorach, pozwalające tworzyć najróżniejsze formy. Z czasem do oferty LEGO weszły bardziej skomplikowane modele, skupiające się na detalach oraz zestawy korespondujące z popularnymi filami i serialami, jak np. „Gwiezdne wojny” czy „Harry Potter”.

LEGO hogwart

LEGO to jakość sama w sobie. Co ważne, klocki te są uniwersalne, dzięki wykorzystaniu tych samych form. Sprawia to, że można łączyć ze sobą elementy z różnych zestawów pobudzając dziecięcą kreatywność.

LEGO Classic

Oczywiście poza najpopularniejszymi klockami na rynku dostępne są również te mniej znane, oferujące nieco mniejszy wybór. Ich największą zaletą jest niższa cena. Choć kolorystycznie różnią się od LEGO, to często można je ze sobą łączyć. Polskim producentem klocków jest Cobi, który oprócz standardowych zestawów ma w swojej ofercie unikatowe modele np. Syrenkę 104.

Cobi syrenka

Jak powstają plastikowe klocki?

Klocki plastikowe powstają na bazie tworzywa sztucznego, które podgrzewane jest do określonej temperatury (zazwyczaj powyżej 200 stopni Celsjusza) i wtłaczane do specjalnych form.

Warto zaznaczyć, że plastik wykorzystywany w procesie produkcyjnym powinien być zgodny z normami europejskimi, czyli pozbawiony toksycznych, podrażniających skórę składników. Przed zakupem klocków, sprawdź, czy mają one certyfikat CE, potwierdzający zgodność z wytycznymi Unii Europejskiej, oraz wszelkie inne zaświadczenia i atesty. W Polsce wydaje je na przykład Instytut Matki i Dziecka.

klocki w pojemniku

Plastikowe klocki dla dzieci – dlaczego warto w nie zainwestować?

Klocki drewniane mają swoich zwolenników, jednak te wykonane z plastiku dają więcej możliwości. Choć drewno jest bardziej wytrzymałe, to kupując dobrej jakości zabawki z tworzywa sztucznego, otrzymasz równie wysoką odpornośc na uszkodzenia. Klocki LEGO, dzięki zastosowaniu przemyślanych form i wysokiej jakości tworzywa sztucznego nie tracą popularności oraz służą przez bardzo długi czas.

Dodatkowe zalety to m.in.:

  • szczegółowe odwzorowanie detali – plastik to znacznie bardziej elastyczny materiał w kwestii obróbki, niż drewno. Można z niego wykonywać klocki o skomplikowanej kształtach oraz drobne elementy konstrukcyjne.
  • wyrazistość – plastikowe klocki mają zazwyczaj nasycone kolory i lśnią, przykuwając uwagę dzieci. Dzięki swojej wyrazistości oddziałują na wyobraźnię dziecka
  • uniwersalny kształt – w przeciwieństwie do większości zestawów drewnianych, klocki plastikowe można ze sobą łączyć, tworząc skomplikowane budowle

LEGO walizka

Co można zbudować z klocków plastikowych?

Klocki plastikowe prześcigają te drewniane, ponieważ odpowiednio złączone, gwarantują bardzo stabilną konstrukcję, nawet gdy osiąga ona duże rozmiary. Z podstawowych zestawów LEGO można zbudować niemalże wszystko. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą coś dla siebie.

Są zestawy, które świetnie nadają się do konstruowania budynków, ze względu na obecność nie tylko zwykłych klocków, ale również ram okien i drzwi. Z kolei dla małych miłośników motoryzacji, świetnie sprawdzą się klocki na kółkach, w skład których wchodzą podstawowe elementy konstrukcyjne pojazdu. Zabawa klockami pobudza kreatywność i może stanowić zajęcie na długie godziny. To także świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, przy którym nie ma miejsca na nudę. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do LEGO – na rynku jest wielu producentów, oferujących alternatywne zestawy klocków np. Cobi czy Playmobil.

Cobi renault

Więcej ciekawych tekstów znajdziecie w internetowym magazynie Empik Pasje w zakładce Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com