Prosty robot do programowania - czy warto?

Robot Rosie z „Jetsonów” przewidziany został na rzeczywistość z 2062 roku (w tym czasie osadzony jest serial). Jednak przyszłość przyszła do nas znacznie wcześniej. Dziś już kilkuletnie dzieci mogą zajmować się robotyką w klubach, na warsztatach i we własnych pokojach. Pytanie, które sobie zadajemy jako rodzice, nie brzmi „czy uczyć dzieci programowania” ale „kiedy zacząć”.

Na rynku mamy wiele zabawek pełniących rolę technologicznych pomocy naukowych. Najpopularniejsze są roboty do programowania, które jednocześnie zaspakajają zainteresowanie dzieci robotyką. Są to zabawki rozwijające zarówno zdolności kreatywne i projektowe, jak techniczne, analityczne, logiczne. Nauka kodowania i robotyki to w tej chwili idealna inwestycja w kompetencje przyszłości. Wielu rodziców boi się, że skoro sami nie potrafią programować, to nie będą umieli wesprzeć dzieci w korzystaniu z nowoczesnych zabawek, jakimi są roboty. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – bawiąc się z dziećmi dorośli również zrozumieją, jak proste może być kodowanie.

Jaki robot do programowania będzie najlepszy?

To zależy od waszych oczekiwań i budżetu. Roboty do nauki programowania spopularyzowały się i przez to znacznie staniały w ostatnich latach. Kiedyś zabawa nimi była możliwa jedynie na zajęciach z robotyki, dziś możemy przenieść ją do własnego domu. Wybierając tę naukową zabawkę kierujmy się przede wszystkim wiekiem, na jaki jest przeznaczona. Wcześniej podejmijmy też decyzję, czy ma to być gotowy robot, czy zabawka, którą najpierw samodzielnie się buduje, a dopiero potem zaczyna programować. Poniżej znajdziecie kilka przykładów robotów. Przegląd ułożony jest od ceny najniższej do najwyższej.

Prosty robot do programowania Mio Nowa Generacja to niewielka i atrakcyjna cenowo zabawka, ale w pełni umożlwiająca rozpoczęcie przygody z kodowaniem. Jego twórcy wykorzystali czujniki podczerwieni i mikrofon do wydawania prostych poleceń. Może omijać przeszkody, współpracować z bezpłatną aplikacją czy rysować.

Robot do programowania clementoni

Robot do nauki programowania dla dzieci młodszych, bo już od 5 roku życia, to Super Doc. W zestawie mamy gotowego robota, plansze i karty kierunkowe a nawet papierowe przebrania zmieniające zabawkę w cztery różne postacie. To wstęp do programowania ukryty w świetnej zabawie.

Robot do programowania clementoni

Mówiący Cyber Robot ma siedem trybów zabawy w tym nagrywanie wiadomości głosowych z wykorzystaniem różnych efektów dźwiękowych a do tego możliwość rozmów na odległość zupełnie jak w walkie-talkie.

robot do programowania mówiący

Z kolei Mio 2 jest wprawdzie gotową zabawką ale z dodatkowymi elementami, którymi można częściowo przebudować postać robota. Z Mio można programować trasę jego przejazdu, różne sztuczki, które będzie musiał wykonać czy wyszukiwanie metalu.

Robot clementoni mio 2.0

Robot do programowania Clementoni RoboMarker to zabawka, umożliwiająca samodzielne zbudowanie robota i programowanie jego działań. Polecana od 8 lat i rzeczywiście dla młodszych dzieci może być zbyt skomplikowana do samodzielnej zabawy. Za to starszakom zapewni długie godziny edukacyjnych zajęć.

robomaker clementoni
 

Robot do składania i programowania Robo Marker to z kolei zabawa i edukacja z gradacją trudności. Dziecko może zbudować zgodnie z instrukcją pięć robotów, od najłatwiejszego do najtrudniejszego, rozwijając stopniowo swoje umiejętności.

clementoni robot do programowania robomaker

Robot do programowania LEGO - zachwycający technicznie

Najbardziej zaawansowany technologicznie jest robot do programowania LEGO Mindstorms, jednak to już zupełnie inna półka cenowa. Wynalazca Robotów to zestaw pozwalający nie tylko na projektowanie i budowanie robotów i pojazdów, ale też programowanie ich z szerokim zakresem możliwości. Mamy tu tysiąc elementów w tym wiele specjalnych dodatków jak ekran LED, głośniki, silniki, czujniki itd. Robota Lego do programowania wyróżnia wysoka jakość elementów, oraz możliwość budowania konstrukcji z instrukcji ale też własnych projektów. Idealnie byłoby, żeby takie roboty do składania i programowania znalazły się w każdej szkole w klasie do nauki informatyki.

robot do programowania lego mindstorm

Więcej polecajek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com