Steamer do ubrań – co to jest i jakie ma funkcje? 

Steamer to inna nazwa parownicy do ubrań, czyli sprzętu, dzięki któremu wyprasujesz swoje ubrania za pomocą gorącej pary – i to w pozycji pionowej. Obowiązek, który zabierał tyle czasu, można dzięki streamerowi wykonać szybko i łatwo, bez potrzeby zdejmowania ubrań z wieszaka lub, w przypadku zasłon, z karnisza. Dzięki temu urządzeniu zdążysz szybko wyprasować ulubioną koszulę czy sukienkę, bez konieczności rozkładania deski do prasowania i zastanawiania się, która temperatura będzie odpowiednia dla danego typu materiału. Co więcej, w wersji ręcznej sprawdzi się nawet jako gadżet podróżny, bo zajmuje niewiele miejsca i z łatwością zmieści się w walizce – z pewnością docenisz jej możliwości podczas wyjazdów służbowych.

Parownice działają w bardzo intuicyjny sposób. By rozpocząć prasowanie, wystarczy, że wlejesz wodę do zbiornika podgrzewanego przez specjalną grzałkę grzewczą. Po uruchomieniu urządzenia, grzałka doprowadzi płyn do wrzenia, a ty będziesz musiał już tylko uruchomić strumień pary, naciskając odpowiedni przycisk. Gorąca para sprawi, że nie tylko wygładzisz prasowany materiał, ale też pozbędziesz się z jego powierzchni bakterii i wirusów, ze skutecznością bliską 100%.

 

Ręczny steamer PHILIPS STH3000/20

 

Sprzęty tego typu mają różne rozmiary, zaczynając od kompaktowych ręcznych z niewielkim zbiornikiem wody, przez parownice z zewnętrznym zbiornikiem – również niewielkie urządzenia, jednak wyposażone w większy zbiornik – oraz parownice stojące. Te ostatnie to bardziej rozbudowane modele, dobre dla osób, które prasują często i w dużych ilościach. Nie są już tak kompaktowe jak poprzednicy, ale mają duży zbiornik na wodę i stojak, co ułatwia dłuższą pracę.

Jaki steamer kupić? Na co zwracać uwagę? 

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić steamer ręczny, czy stojący, powinieneś sprawdzić kilka kwestii które mają zasadnicze znaczenie pod względem wydajności pracy tego typu sprzętów. Dzięki odpowiedniemu wyborowi, parownica może działać jeszcze lepiej. Oto parametry, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem:

Moc i ciśnienie steamera – jaka będzie najlepsza? 

Moc ma ogromny wpływ na pracę parownicy do ubrań. Im wyższa moc (wyrażona w watach: W), tym urządzenie będzie działać efektywniej oraz z większą skutecznością. Najbardziej zaawansowane steamery mogą osiągać nawet do 2000W, choć i te powyżej 1000W są dobrym wyborem, zwłaszcza dla osób zamierzających rzadziej korzystać z urządzenia. Zwróć też uwagę na ciśnienie – im wyższe, tym szybciej będziesz mógł wygładzić ubrania.

 

Parownica do ubrań XIAOMI DEERMA HS007

 

Pojemnik na wodę – jakie ma znaczenie? 

Pojemnik na wodę to nieodłączny element każdej parownicy do ubrań, od jego pojemności zależy, ile odzieży czy zasłon wyprasujesz przy jednym napełnieniu oraz ogólna waga urządzenia. Oczywiście im mniejszy jest zbiornik, tym częściej trzeba go uzupełniać, ale przy okazji urządzenie staje się bardziej kompaktowe. Nie sprawdzi się on wtedy przy wielkim prasowaniu, ale doskonale poradzi sobie z szybkim wyprasowaniem plisowanej spódnicy tuż przed wyjściem albo na wakacjach.

Czas nagrzewania – jaki powinien być? 

Czas nagrzewania to jedno z najważniejszych kryteriów, jeśli chodzi o wybór steamerów zamiast tradycyjnego żelazka. Standardowo, parownice nagrzewają się w ok. 45-60 sekund, jednak nowocześniejsze i bardziej rozbudowane modele mają funkcję szybkiego nagrzewania. Jeśli więc często zdarza ci się konieczność wygładzenia ubrania pięć minut przed wyjściem – wybierz steamer z możliwie jak najkrótszym czasem zagrzewania.

 

Parownica ręczna ZELMER Perform ZGS1700.

 

Współczynnik wytwarzania pary – dlaczego jest istotny? 

Kupując steamer do ubrań, koniecznie zwróć uwagę na współczynnik wytwarzania pary, podawany w g/min. Im wyższa liczba gramów, tym więcej pary zostanie wygenerowane, co sprawi, że ubrania zostaną wyprasowane jeszcze szybciej. Warto też wybrać parownicę z funkcją regulacji siły strumienia, co pozwoli dostosować parę do materiałów, na jakich zostanie użyta.

Wybierz parownicę do ubrań biorąc pod uwagę powyższe parametry i ciesz się szybkim i i bezproblemowym prasowaniem.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock