Czajnik elektryczny a tradycyjny

Czajniki tradycyjne, czyli te pozwalające na zagotowanie wody na kuchence, przez wiele lat nie miały konkurencji. Obecnie wiele osób woli jednak wybrać model elektryczny i trudno się temu dziwić. Większość z nich pozwala bowiem na znacznie szybsze zagotowanie wody – czas może się skrócić nawet o połowę, choć zależy to oczywiście od ilości wody czy mocy urządzenia. Nie da się za to zaprzeczyć, że czajniki elektryczne to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wyłączanie – dzięki automatycznemu wyłącznikowi grzałka sama przestaje działać. Nie trzeba zatem biec do kuchni po to, by uciszyć gwiżdżący sprzęt.

Modele zasilane prądem mają ponadto wygodną podziałkę umożliwiającą precyzyjne odmierzenie ilości płynu. Często posiadają także wbudowane dodatkowe funkcje m.in. podświetlenie, utrzymywanie określonej temperatury bądź zabezpieczenie przed zbyt małą ilością wody. Cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest też specjalny filtr antyosadowy, zapobiegający nadmiernemu gromadzeniu się kamienia.

Czajnik

Czajnik do płyt indukcyjnych

Wielbiciele tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na klasyczną formę czajnika w wersji odpowiedniej dla płyt indukcyjnych. Wybierając takie urządzenie, warto pamiętać, iż musi być ono wykonane z odpowiednich materiałów – czyli takich, których dno przyciąga magnes (np. stal lub żelazo). Nie warto za to stawiać na płycie czajników zrobionych ze szkła, aluminium czy stali nierdzewnej. Nieodpowiednie są również sprzęty ceramiczne. Działanie indukcji opiera się bowiem na wytworzeniu pola magnetycznego między płytą a postawionym na nie naczyniem. Jeśli dno nie będzie wykonane z odpowiedniego surowca, woda zwyczajnie się nie podgrzeje.

Czajnik klasyczny na gaz

Na co zwrócić uwagę, wybierając czajnik elektryczny?

Głównym aspektem, na który warto zwrócić swoją uwagę, są parametry danego urządzenia. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście materiał, z jakiego jest wykonany czajnik. To właśnie on w dużej mierze przyczynia się do żywotności sprzętu, jednocześnie wpływając na jego ogólną estetykę.

Najczęściej spotykane urządzenia są wytwarzane ze stali lub swojego niekorozyjnego odpowiednika – stali szlachetnej. Na rynku można spotkać również czajnik elektryczny wykonany głównie z plastiku, którego główną zaletą jest niska cena i lekka konstrukcja, czy też ze szkła hartowanego. Coraz częściej spotykane są również modele, łączące w sobie szkło ze stalą nierdzewną. Każdy z powyższych rodzajów powinien być wyposażony w czytelny wskaźnik poziomu wody.

Xiaomi kettle pro

Moc czajnika

Jedną z priorytetowych spraw jest moc czajnika. Im jest ona większa, tym szybciej urządzenie zagotuje wodę. Moc dostępnych na rynku czajników oscyluje między 700 W a nawet 3000 W. Najczęściej wybieranymi urządzeniami są te w przedziale 2000 W do 2400 W. Czajnik o takiej mocy gotuje 0,5 l wody w przeciągu ok. 2 minut.

Pojemność

Mimo że najczęściej spotyka się czajniki o pojemności 1,5 l, to na rynku da się znaleźć także modele od 0,4 l do aż 3 litrów. Klasyczny model o około 1,7 l pojemności będzie odpowiedni dla trzy- lub czteroosobowej rodziny. Warto też pamiętać o tym, że większe urządzenie nierzadko pozwala na znaczną oszczędność energii i zmniejszenie rachunków. Małe czajniki elektryczne to najlepsze rozwiązanie dla jednej lub maksymalnie dwóch osób.

czajnik vintage

Rodzaj grzałki

Przyglądając się parametrom sprzętu, warto zwrócić uwagę także na jego grzałkę. Jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywane były grzałki spiralne. Obecnie jednak ich popularność maleje, ustępując miejsca grzałkom płytowym, które są zakamuflowane w dnie urządzenia. Oprócz walorów estetycznych ogromną przewagą jest również fakt, iż ich spiralne odpowiedniki bardzo często przyczyniały się do awarii czajnika, gdy nie były dobrze przykryte wodą.

Filtry

Decyzja o tym, jaki czajnik wybrać powinna być podyktowana również filtrami, w jakie wyposażony jest sprzęt. To właśnie on odpowiada za czystość spożywanej wody. Obecnie wyróżnia się filtry: z siateczki nylonowej (najtańsze i najpopularniejsze, jednak sprawnie wychwytują cząsteczki kamienia), z siateczki stalowej i węglowe (oprócz zanieczyszczeń eliminują także nieprzyjemne zapachy). Popularnym rozwiązaniem jest również zakup czajnika ze zintegrowanym dzbankiem filtrującym.

czajnik elektryczny kolorowy

Kabel

Długość kabla najlepiej dopasować pod kątem dostępnej przestrzeni na blacie. Osoby, które preferują bardziej innowacyjne rozwiązania, mogą zaopatrzyć się w czajnik bezprzewodowy. Brak kabla z pewnością sprawdzi się wtedy, gdy obok miejsca na urządzenie nie ma żadnego gniazdka elektrycznego. Ich działanie opiera się na grzałce połączonej z podstawką zasilającą.

Czajnik elektryczny – dodatkowe funkcje

Wybór czajnika powinien uwzględniać także obecność dodatkowych funkcji. To właśnie one sprawiają, iż sprzęt staje się bardziej innowacyjny i dostosowany do potrzeb użytkowników. Obecnie bardzo pożądanym urządzeniem stał się czajnik elektryczny z funkcją podtrzymywania ciepła. Wystarczy zagotować wodę i nacisnąć przycisk, odpowiedzialny za utrzymywanie stałej temperatury. Rozwiązanie to umożliwia zużywanie ciepłej wody bez konieczności ponownego zagotowania wody.

Czajnik Bosch

Nowoczesnym rozwiązaniem jest także czajnik z funkcją podgrzewania. Polega ona na tym, iż użytkownik może samodzielnie wyznaczyć pożądaną temperaturę cieczy. W kilka chwil czajnik ogrzeje ją, co pozwoli uniknąć konieczności gotowania wody aż do wrzenia, a następnie chłodzenia do czasu osiągnięcia wyznaczonej wartości temperaturowej. Na stronie Empiku dostępny jest także czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury – model, który łączy w sobie dwie nowoczesne funkcje.

Wybór odpowiedniego urządzenia może być inwestycją na wiele miesięcy, a nawet lat. Nie warto zatem oszczędzać na zakupie dobrej jakości sprzętu. Wybierz najlepsze rozwiązanie i ciesz się zawsze gorącą kawą lub herbatą!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w naszych poradnikach AGD! 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock