Empik jest dzisiaj rozpoznawalną marką, ale nie wszyscy wiedzą, jak długą i bogatą historią pochwalić może się ta z pozoru zwyczajna nazwa. Powstał w powojennej, zrujnowanej Warszawie, w PRL-u kojarzył się z powiewem Zachodu i możliwością obcowania z niedostępnymi na co dzień dobrami kultury; po zmianie ustroju stając się nowoczesnym centrum rozrywki, czerpiąc jednocześnie z bogatej przeszłości.

 

W 1948 roku przy warszawskim Placu Unii Lubelskiej otwarto pierwszy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki – w skrócie KMPiK, nazywany również Klubem MPiK. Kolejne otwierano w większych miastach całego kraju; do 1976 roku funkcjonowało 69 klubów, z czego 11 w samej Warszawie. KMPiK-i dla Polaków były często jedyną szansą na urozmaicenie szarej, przewidywalnej rzeczywistości realnego socjalizmu – za sprawą kolorowych, zachodnich czasopism, spotkań z artystami, a także kursów językowych czy wystaw. Mimo konieczności zmagania się z ówczesną rzeczywistością i wiecznymi brakami niemalże wszystkiego, w ciągu pierwszych trzydziestu lat działalności sieci Klubów udało się zorganizować w całej Polsce niezliczone imprezy kulturalno-naukowe.

Po transformacji ewoluował również KMPiK, którego nazwa uległa dużym przeobrażeniom, zmieniając się na dzisiajszy Empik - większość ludzi i tak w ten sposów wymawiała ten skrót. W 1991 roku powołano do życia spółkę Empik, uwzględniającej nie tylko zmiany kulturowe, ale i technologiczne, a także otwierając się na świat rozrywki cyfrowej. Wtedy też, po ponad 40 latach, zaprezentowano nowy logotyp, stanowiący dziś wierny obraz epoki, w której powstał – kolorowych, nieco krzykliwych, „kanciastych” lat 90.

Zmieniono go trzy lata później, unowocześniając identyfikację graficzną marki i zbliżając się do estetyki, którą znamy dzisiaj. Obecnie używane logo – uproszczone, z charakterystycznym przecinkiem zamiast kropki w „i”, wprowadzono w 2007 roku.