Lodówka turystyczna to sprzęt, w który zdecydowanie warto zainwestować jeśli często wyjeżdżasz na wakacje i chcesz mieć nieograniczony dostęp do zimnych napoi i przekąsek oraz świeżych owoców i warzyw. Sprawdzi się również podczas pikników  na łonie natury, wypadów na plażę lub nad jezioro, a także, gdy przewozisz zamrożone potrawy, surowe mięso lub produkty garmażeryjne gotowe do bezpośredniego spożycia. W ich przypadku istnieje większe ryzyko, że mogą zepsuć się po drodze, dlatego najlepszym wyjściem jest zaopatrzenie się w praktyczną lodówkę turystyczną.

 

LODÓWKI TURYSTYCZNE

 

Jaki format powinna mieć lodówka turystyczna?

Na rynku znajdziesz różne modele, choć najpopularniejszym formatem jest prostopadłościan. Lodówki pasywne termiczne często przybierają również formę pojemnej torby, wykonanej z miękkiego materiału. Takie modele są znacznie lżejsze, przez co łatwiej przenosić je z miejsca na miejsce, jednak nie zapewniają chłodzenia przez długi czas i nie chronią zawartości w takim stopniu, co lodówki w twardej obudowie.

Jak wybrać lodówkę turystyczną? Aspekty, na które warto zwrócić uwagę

#1 Rozmiar

Dobra lodówka turystyczna powinna być dopasowana rozmiarem do twoich potrzeb. Zastanów się w jakich sytuacjach będziesz najczęściej korzystać z takiego udogodnienia – czy potrzebujesz niewielkiego i poręcznego pojemnika na sporadyczne wyjścia w plener czy dużej przestrzeni do spakowania jedzenia i napoi dla całej rodziny. W pierwszym przypadku sprawdzi się mała lodówka o pojemności 20 litrów, z wytrzymałym regulowanym paskiem na ramię. Lodówka turystyczna o pojemności 30 l to standard, który umożliwia zabranie ze sobą dań i napojów na jednodniowy wyjazd. Dobrze, aby znalazła się w niej półeczka, na której można  ułożyć potrawy.

 

Lodówka turystyczna Adler AD 8078 30 L

 

#2 Uchwyty

Wybierając lodówkę turystyczną, zwróć uwagę na ten element, ponieważ jest to akcesorium, które często przenosimy z miejsca na miejsce, a jednocześnie obciążamy je zawartością. Jeśli planujesz  często się przemieszczać lub pokonywać dłuższe dystanse piechotą, dobrym pomysłem będzie wybór modelu z uchwytem na ramię. Sprawdzi się on lepiej w przypadku mniejszych lodówek i toreb termicznych. Decydując się na urządzenie o dużych gabarytach sprawdź czy uchwyt do przenoszenia lodówki jest odpowiednio wytrzymały i stabilny. Dobrym udogodnieniem jest również blokada zabezpieczająca przed niekontrolowanym otwarciem pokrywy.

 

Lodówka turystyczna Peme Ice-on iOG-30L Adventure Orange + pasek na ramię

 

#3 Tryb funkcjonowania

Duża część lodówek turystycznych dostępnych na rynku to modele pasywne. Oznacza to, że funkcjonują niezależnie od dostępu do źródeł zasilania, gwarantując schłodzonym już produktom termoizolację przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Aby przedłużyć czas chłodzenia, należy wykorzystać specjalne wkłady, które przed użyciem umieszcza się na kilka godzin w zamrażalniku.

Bardziej nowoczesne modele można podłączać do sieci elektrycznej i korzystać z nich jak z lodówek tradycyjnych. Doskonale sprawdzą się na przykład w domkach campingowych pozbawionych dostępu do klasycznej lodówki. Zwróć uwagę na ten typ lodówek turystycznych jeśli często i dużo podróżujesz samochodem (dzięki wyposażeniu w odpowiednie kable i gniazdka, w każdym momencie możesz podłączyć urządzenie do gniazda zapalniczki samochodowej lub wykorzystać podłączenie za pomocą kabla USB).

 

Lodówka turystyczna, samochodowa, Berdsen, 12v/230v Usb, 32L

 

#4 Materiał wykonania

Na rynku można znaleźć modele materiałowe, wykonane z nieprzemakalnego, trwałego poliestru, jak również lodówki w twardej obudowie. W tej kategorii dominuje plastik, ale często powstają modele na bazie tworzywa ABS lub polipropylenu. W miarę możliwości wybierz polipropylen ze względu na najwyższy poziom odporności na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia.

 

Lodówka Turystyczna Dometic Cool-Ice Wci 13

 

#5 Ilość i rodzaj gniazd zasilających

Jak już wspominaliśmy, niektóre lodówki nadają się do użytku w samochodzie dzięki wyposażeniu w gniazdo z wejściem dla zapalniczki samochodowej. Dzięki temu można swobodnie je ładować w trakcie jazdy. Z kolei te ze standardowymi gniazdami można podłączyć do sieci na kempingach lub w innych miejscach gwarantujących dostęp do prądu. Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdej sytuacji możesz wybrać lodówkę z dwoma gniazdami.

 

Lodówka turystyczna, grafitowy, Eldom, 25L

 

#6 Możliwość ustawienia temperatury chłodzenia

Opcja ustawienia temperatury to ważny parametr, dzięki któremu będziesz mieć możliwość dostosowania poziomu chłodzenia do aktualnych potrzeb. W niektórych modelach można znaleźć również wbudowany w pokrywę wentylator, zapewniający cyrkulację powietrza wewnątrz komory chłodzącej. Zyskujesz tym samym pewność, że wszystkie produkty znajdujące się w środku zachowają jednakową temperaturę.

 

BERDSEN, Lodówka turystyczna samochodowa, 12/230, 27 l

 

#7 Opcja grzania

Nie każdy wie, że wiele modeli lodówek turystycznych posiada także funkcję grzania. Jeśli przewozisz dania serwowane na ciepło, jak choćby wszelkiego rodzaju placki, potrawy jednogarnkowe czy pierogi, wystarczy zmienić tryb i skorzystać z urządzenia w celu stałego podgrzewania potraw lub podtrzymania ich temperatury.

 

Lodówka przenośna z kompresorem, Yeticool, TX50

 

#8 Integracja z innymi urządzeniami

Zaawansowane technologicznie lodówki turystyczne posiadają funkcje, umożliwiające zarządzanie ich ustawieniami z poziomu smartfona, dzięki połączeniu bluetooth. Z kolei gniazdo USB w lodówce umożliwia podładowanie innych urządzeń elektronicznych – wtedy lodówka może służyć jako awaryjny powerbank.

 

Malatec, Lodówka samochodowa, 12/220 10204, biały, 26L

 

Jeśli rozważasz, jaką lodówkę turystyczną kupić, zastanów się przede wszystkim nad tym, w jakich okolicznościach zamierzasz jej używać. Przemyśl, czy będziesz mieć możliwość zasilania lodówki podczas podróży oraz jak długiego i intensywnego chłodzenia zazwyczaj potrzebujesz.

Sprawdź inne artykuły z kategorii Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock