- Moją siostrę zna każdy człowiek na świecie. Każdy! – mówi w filmie, jakby ciągle zdziwiony tym faktem, brat Michelle Obamy – Craig Robinson. Jak z dziewczynki z biednej rodziny w Chicago stała się Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych i jedną z najbardziej wpływowych osób na kuli ziemskiej?

Michelle Obama swoją historię opowiedziała w książce „Becoming. Moja historia”. Kiedy tytuł ukazał się na amerykańskim rynku autorka wyruszyła w długą trasę promującą nowość. A z nią – ekipa filmowa. Wydawać by się mogło, że spotkania autorskie to dość monotonny temat jak na dokument, ale w filmie Netfliksa jest to dopiero punkt wyjścia do opowieści.

 

Photo courtesy of the Obama-Robinson Family Archives

Michelle Obama, wspólnie ze swoim sztabem, uznała, że chce wystąpić nie tylko w wielkich halach, na spotkaniach prowadzonych m.in. przez Oprah, ale też dotrzeć do tych osób, które na takie wydarzenia nie mogą sobie pozwolić i zarazem osoby, z którymi Obama chciałaby porozmawiać. Dzięki temu trafiamy z nią na spotkanie z nastolatkami w centrum kulturowym, starszymi kobietami w kościele. Każdy z tych dni i wieczorów prowokuje inne opowieści.


Becoming. Moja historia 
(okładka miękka)

Michelle Obama - film

Widzimy dwa klasowe zdjęcia: na pierwszym – pierwszoklasiści, wśród nich dzieci białe i afroamerykańskie. Na drugim – nastolatki, ale już tylko afroamerykańskie. A to ta sama klasa. Co się stało? Kiedy do południowego Chicago zaczęli przeprowadzać się Afroamerykanie, w tym rodzina Michelle, mieszkający tam od lat sąsiedzi zaczęli się wyprowadzać. Ich strach przed nieznajomymi wzmacniali agenci nieruchomości przewidując, że przez nowych sąsiadów wartość mieszkań w okolicy spadnie.

© David Katz 2004

Wykluczenia były wtedy oczywistością – kiedy zaczęła przygotowywać się na studia – szkolna psycholog powiedziała jej, że mierzy za wysoko. Czy do dzisiejszych czasów zmieniło się to? Niestety nie. Gdy zaczęła się kampania prezydencka – atakowano ją odnosząc się do najgorszych stereotypów. A jednak nie dość, że udało się, to przeszła do historii jako ta pierwsza dama, która zmieniła Biały Dom, uczyniła go bardziej otwartym. Jadąc z Michelle Obamą i jej ekipą po Stanach Zjednoczonych, widzimy, że to wszystko było zasługą ciężkiej pracy, ale też w dużej mierze osobowości pierwszej damy – miłośniczki muzyki, osoby rodzinnej, której oprócz wiedzy towarzyszy zdrowy rozsądek i pamięć o tym świecie, z którego wyszła.

Jak te wszystkie przeszkody udało się jej przełamać? W filmie w reżyserii Nadii Hallgren Michelle Obama przyznaje, że było jedno miejsce, w którym zawsze czuła się na miejscu - przy domowym stole. Stamtąd wykiełkował zalążek przekonania, że wszędzie można być na swoim miejscu.

 

Michelle Obama - nieznane zdjęcia

Nie chcę zdradzać za wiele, ale na pewno warto dodać, że film jest świetnie udokumentowany – materiały z przeszłości, zarówno filmowe jak i zdjęciowe, jeszcze nieporadne pierwsze wystąpienia, zirytowanie godzinami szykowania się, żeby w ogóle móc wyjść z domu czy hotelu. Krok po kroku pokazuje drogę, którą nie tyle przeszła, co stworzyła sobie i potem przeszła Michelle Obama, stając się, jak to mówią Amerykanie - najlepszą wersją siebie. I do tego zachęca innych ludzi, a zwłaszcza inne kobiety. 

Official White House Photo by Chuck Kennedy

- Ten film opowiada moją historię, od dzieciństwa na południowej części Chicago aż do mojego dzisiejszego życia - i upamiętnia historie wielu ludzi, których spotkałam na swojej drodze. Moja podróż nauczyła mnie, że jeśli pozostaniemy otwarci - jeśli będziemy dzielić się tym, co jest dla nas ważne i uważnie słuchać tego, co inni mówią o swoim życiu - odnajdziemy swoją siłę i odnajdziemy swoją wspólnotę. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy przez lata dzielili się ze mną swoją historią. Oni zainspirowali mnie, dali mi siłę i pomogli mi znaleźć drogę. Mam nadzieję, że spodoba Wam się ten film i że przypomina on Wam o sile i znaczeniu Waszej własnej historii – napisała Michelle Obama na swoim Facebooku.


Becoming. Dziennik motywacyjny, który pozwoli ci odnaleźć swój głos 
(okładka twarda)

Książka Michelle Obamy „Becoming. Moja historia” została wydana w 25 językach, w kilkudziesięciu krajach świata. Zaraz po swojej premierze, stała się światowym bestsellerem.

 

Zdjęcie okładkowe: kadr z filmu, mat. promocyjne Netflix