Kosmetyki do włosów zasadniczo kupujemy w drogeriach. Okazuje się jednak, że również w kuchni możesz znaleźć produkty, które świetnie sprawdza się przy pielęgnacji. Wiele artykułów spożywczych ze względu na swoje właściwości znakomicie sprawdza się do przeprowadzania „rytuałów” kosmetycznych dzięki zawartości określonych składników aktywnych, w tym tych, niezbędnych do utrzymania właściwej równowagi PEH – stosunku protein, emolientów i humektantów. Proteiny znajdują się choćby w produktach zbożowych czy jogurtach, chętnie wykorzystywanych jako składniki domowych masek. Bogatym źródłem humektantów – czyli substancji nawilżających – są z kolei miody czy syropy fruktozowe, jak na przykład syrop z agawy.

Oliwa z oliwek – korzyści dla zdrowia

Emolientów nie brakuje również w kuchni – są nimi różne spożywcze oleje, z których chętnie korzystamy np. podczas przygotowywania posiłków. Mowa tu między innymi o oleju słonecznikowym, rzepakowym, sezamowym, arachidowym, sojowym, z czarnuszki, lnianym czy oczywiście oliwie z oliwek. Ta ostatnia jest uznawana za jeden z najzdrowszych olejów – sekret długowieczności mieszkańców rejonów śródziemnomorskich. Jej regularne spożywanie obniża ryzyko miażdżycy, zakrzepicy, spowalnia procesy starzenia się oraz detoksykuje. A jak jest w przypadku pielęgnacji?

kallos silk

Oliwa z oliwek w kosmetyce – jak się ją wykorzystuje?

Ten dobroczynny olej roślinny pełen witamin, skwalenu oraz jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, jest bardzo chętnie wykorzystywany jako składnik kosmetyków. Świetnie sprawdza się w kremach i balsamach, a także produktach do włosów. Oliwa działa dobroczynnie na ciało, regenerując komórki skóry, wygładzając cerę i głęboką ją nawilżając. Jednocześnie, pozostawia na niej ochronny filtr.

W naszej ofercie znajdziesz nie tylko produkty do ciała, ale również kosmetyki z oliwą z oliwek przeznaczone stricte do włosów. Składnik ten:

  • wzmacnia cebulki włosowe;
  • pobudza porost włosów;
  • nawilża;
  • nabłyszcza;
  • ochrania;
  • zapobiega puszeniu się.

Oliwa z oliwek na włosy – jaka porowatość?

Ze względu na swoją budowę cząsteczkową i właściwości, oliwę z oliwek poleca się przede wszystkim do włosów średnioporowatych – czyli lekko falowanych, o dość dużej objętości, z tendencją do puszenia się. Nie polecamy jej do pielęgnacji włosów niskoporowatych ze względu na duże ryzyko obciążenia skutkującego utratą objętości. Niemniej, wysokoporowate, kręcone kosmyki również mogą się z nią polubić – nie bez powodu stosuje się ją również w szamponach do loków. Najlepiej ocenić to samemu, wykonując jeden zabieg z jej wykorzystaniem.

Jak wykorzystać oliwę w pielęgnacji włosów?

#1 Stosowanie szamponów mających w składzie oliwę

Szampony z oliwą z oliwek ma w swojej ofercie między innymi marka Numero. Polecane są one do pielęgnacji włosów falowanych i kręconych. To remedium na problemy z puszeniem się i brakiem blasku.

numero

#2 Stosowanie odżywek i masek z oliwą z oliwek

Jeśli chcesz zregenerować swoje włosy, polecamy na przykład maskę Planeta Organica z linii Toscana, zawierająca w swoim składzie nie tylko oliwę z oliwek, ale również wyciąg z trawy cytrynowej i olej z pestek winogron. Sprawia to, że świeży aromat kosmetyku przywodzi na myśl pełnię toskańskiego lata.

planeta organica

Maski do włosów zawierające ten składnik znajdziesz również w ofercie H&B – marki oferujących naturalne produkty do włosów pozbawione siarczanów i innych wysuszających składników. Maseczka do włosów H&B z oliwą i miodem to świetny sposób na dostarczenie kosmykom optymalnej dozy humektantów oraz emolientów, które domkną je w strukturze włosa.

H&B

Do zadań specjalnych wybierz maskę Numero Elasticizing & Frizz, zapobiegającą puszeniu się. Dla miłośników maksymalnej naturalności polecamy z kolei maseczkę Macrovita z oliwą z oliwek i olejem laurowym.

Oliwa z oliwek na włosy - uelastyczniająca maska

#3 Używanie mydła savon noir na włosy

Oliwa z oliwek jest bazowym składnikiem savon noir, czyli czarnego mydła marokańskiego. Oprócz niej wykorzystuje się do jego produkcji oliwkową pastę. Tak powstaje stuprocentowo naturalny produkt, który znakomicie oczyszcza i pielęgnuje. Poleca się go przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Sprawdza się jednak nie tylko do mycia ciała. Możesz myć nim również włosy, zwłaszcza jeśli mierzysz się z problemami dermatologicznymi skóry głowy. Hipoalergiczne, delikatne mydło jej nie zaszkodzi, a przy tym przysłuży się również twoim włosom, dostarczając im niezbędnej dawki emolientów.

bioline

#4 Olejowanie włosów oliwą z oliwek

Świetny sposób na dopełnienie świadomej pielęgnacji włosów. Oliwę z oliwek polecamy do olejowania włosów średnioporowatych. Olejować możesz na sucho, na mokro lub z wykorzystaniem mgiełki. W pierwszym wypadku wystarczy wetrzeć olej we włosy, a w drugim i trzecim należy przygotować roztwór wodny. Możesz zanurzyć w nim włosy bądź rozprowadzić z wykorzystaniem atomizera. Następnie pozostaw oliwę przez minimum 30 minut.

marcovita

#5 Wcierka z oliwą z oliwek

Wcierki stosuje się głównie po to, aby pobudzić cebulki włosowe. Czy oliwa z oliwek na porost włosów to dobry pomysł? Jak najbardziej, jeśli zastosujesz ją w formie wcierki, czyli kosmetyku aplikowanego na skórę głowy, u nasady włosów. Trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ nałożenie zbyt dużej ilości może je zbytnio obciążyć.

h&b maska

Wybierz odpowiednie produkty z oliwą, zastosuj je na włosy i ciesz się pięknymi, odżywionymi kosmykami!

 

Więcej porad kosmetycznych znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock