Zima wcale nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej. Jest mnóstwo sportów pozwalających w pełni cieszyć się piękną zimową scenerią. Nie interesuje cię narciarstwo zjazdowe? Dyscyplin, które możesz wypróbować jako alternatywę, jest wbrew pozorom sporo! Najwięcej nowych adeptów przyciąga snowboarding. Jazda na snowboardzie to świetna zabawa, która gwarantuje prawdziwy zastrzyk emocji, a przy okazji rozwija niemal wszystkie partie mięśni. Jak nauczyć się jeździć na snowboardzie? Nie ma jednej, skutecznej recepty – każdy uczy się we własnym tempie, stosując różne metody. Są jednak pewne zasady, o których warto pamiętać.
Zacznijmy od tego, jak wyglądały początki tego sportu.

 

4F, Kurtka narciarska dziewczęca, H4J19-JKUDN001, multikolor 47A, rozmiar 164

 

Snowboarding – co warto o nim wiedzieć?

Snowboarding to w porównaniu z narciarstwem stosunkowo nowy sport. Pierwsze próby stworzenia snowboardu zanotowano już w latach 20. XX wieku. Za początek historii współczesnego snowboardingu uznaje się jednak lata 60., kiedy to amerykański inżynier, Sherman Poppen, stworzył prototyp snowboardu dla swoich córek, wykorzystując do tego celu dwie związane ze sobą narty. Zabawka, określana mianem „snurfera”, wspaniale się przyjęła, a wkrótce zaczęto organizować zawody z jej wykorzystaniem.

 

Burton, Deska snowboardowa, Instigator, 155 cm

 

Jak nauczyć się jeździć na snowboardzie – z instruktorem czy bez?

Metoda „zrób to sam” w przypadku sportów zimowych zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Dla bezpieczeństwa siebie i innych warto zainwestować w kilka sesji z instruktorem, podczas których nauczysz się podstawowych umiejętności, jak na przykład hamowanie czy skręcanie. To szczególnie ważne w przypadku snowboardingu, który wiele osób uznaje za znacznie trudniejszy sport od narciarstwa. Jest to oczywiście rzecz względna, jednak fakt, że obie nogi przytwierdzone są do jednej deski sprawia, że snowboard wymaga większej koordynacji. Dodatkowo, na desce stoisz bokiem, w związku z czym masz mniejsze pole widzenia.

Nauka jazdy z instruktorem to najlepszy sposób na uniknięcie utrwalenia niewłaściwych nawyków. Bez czujnego oka profesjonalisty, łatwo możesz wykształcić te niepożądane, które utrudniają rozwój bardziej zaawansowanych umiejętności.

Narciarze często zakładają, że nauka jazdy na snowboardzie pójdzie im jak z płatka. Nie jest to jednak wcale tak oczywiste. Co więcej – amatorom narciarstwa, snowboarding często przychodzi znacznie trudniej. Wszystko dlatego, że mają wyrobione nawyki, które utrudniają właściwą jazdę na desce. Dlatego, nawet jeśli na nartach zjazdowych czujesz się jak ryba w wodzie, warto zainwestować w kilka lekcji na samym początku przygody ze snowboardingiem.

 

Firefly, Deska snowboardowa, Junior Delimit 2 296702, r.128

 

Jak jeździć na snowboardzie? Porady

Zastanawiasz się, jak zacząć jeździć na desce snowboardowej? Najlepiej jest zacząć od podstaw. Zastanów się, którą nogę wygodniej będzie ci wpinać do przedniego wiązania deski. Możesz to sprawdzić, gdy spróbujesz się ślizgać jak na lodzie – zapamiętaj, którą nogę wystawiasz wtedy do przodu. Aby uniknąć ewentualnej kontuzji, dobrze jest też zadbać o formę jakiś czas przed planowanym rozpoczęciem nauki na stoku.
Pamiętaj, aby podczas zjazdu pracować nogami. Lekkie uginanie kolan sprawi, że szybciej nauczysz się odpowiednich ruchów i łatwiej pokonasz nierówności oraz zakręty. Jazda na sztywnych nogach to błąd często popełniany przez początkujących snowboardzistów, warto się przed tym ustrzec.

Poniżej znajdziesz opisy podstawowych pozycji, które będziesz przyjmować podczas jazdy. Pomoże ci to przygotować się na każdą ewentualność jeszcze przed pierwszymi próbami na desce.

 

Odlo, Bielizna termoaktywna męska, Active Warm Set 195982, rozmiar XL

 

Hamowanie na snowboardzie

Aby zahamować na snowboardzie, możesz wykorzystać tylną lub przednią krawędź deski. Dla początkujących, pierwsza opcja będzie zdecydowanie łatwiejsza. Hamując, należy przechylić krawędź deski poprzez stopniowe uginanie kolan i schodzenie pośladkami coraz niżej. Pamiętaj, że przy większych prędkościach należy zmniejszyć kąt nachylenia deski do stoku. Nie powinien być on jednocześnie zbyt mały, co może doprowadzić do upadku. Prawidłowe hamowanie to podstawowa umiejętność, zapewniająca bezpieczeństwo na stoku tobie i innym użytkownikom - warto więc dobrze ją opanować, trenując na niezbyt stromym wzniesieniu, zanim zaczniesz wypróbowywać bardziej wymagające trasy.

 

LULLALOVE Czapka Zimowa 100 % Wełna Merino M/L Mango

 

Skręcanie na desce snowboardowej

Ta czynność nie wymaga skomplikowanych umiejętności i wykonywana jest dość intuicyjnie. Początkującym snowboardzistom może jednak sprawić nieco trudności, ponieważ często wykorzystują oni do tego celu przede wszystkim stopy. Tymczasem, aby skręcić, należy wykorzystać całą górną część ciała. Najlepiej wprawić ciało w ruch poprzez skręt bioder, za którym idą również barki i głowa. Skręcając, trzeba również pamiętać o ugiętych kolanach oraz dbaniu o to, aby deska snowboardowa zawsze była ustawiona równolegle do stoku. W przypadku, gdy zacznie przybierać pozycję prostopadłą, może też gwałtownie przyspieszać, co z kolei znacząco utrudni ci skręcanie - zwłaszcza na początku przygody ze snowboardem. Przy skręcaniu trzeba też oczywiście pamiętać o rozglądaniu się dookoła, aby na nikogo nie wpaść.

 

Koszulka męska z długim rękawem z wełny merynosów Brubeck Outdoor Wool Pro - XL

 

Jak wybrać pierwszą deskę snowboardową?

Wybór pierwszej deski snowboardowej to niełatwe zadanie – brak znajomości nomenklatury i znaczenia poszczególnych parametrów skutecznie je utrudnia. Na początek warto wiedzieć, że deski snowboardowe powstają z myślą o różnych stylach jazdy. Wyróżniamy deski typu Freeride, Freestyle, Boardercross oraz AllMountain. Ciebie, jako osobę początkującą, najprawdopodobniej będzie interesować ostatni typ, który jest uniwersalny. Nie sprawdzi się może tak dobrze przy wykonywaniu tricków czy jeździe po bardzo wymagających szlakach, ale na początek będzie to najlepszy wybór. Spełniające te kryteria modele Raven Patrol czy Burton Instigator 2021 to idealne propozycje dla początkujących.

 

Raven, Deska snowboardowa, Patrol, 157 cm

 

Wybierając deskę AllMountain, warto zwrócić uwagę na ślizg (spiekany jest znacznie szybszy niż wtłaczany, ale trudniejszy w utrzymaniu), profil deski, flex oraz środek jej ciężkości. Co ważne, deska snowboardowa powinna być dopasowana również do wzrostu i wagi użytkownika – aby zweryfikować dopasowanie, należy posłużyć się tabelą dostarczaną przez producenta.

Gdy już uda ci się wybrać odpowiednią deskę, możesz wreszcie wprowadzić w życie wskazówki, które właśnie przeczytałeś. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Im częściej będziesz trenować jazdę na desce, tym lepiej opanujesz technikę i udoskonalisz do tej pory zdobyte umiejętności.

Więcej porad znajdziesz w dziale Sporty zimowe.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock