Spis treści:
  1. Jedna słuchawka gra ciszej - co teraz?
  2. Jak czyścić słuchawki douszne?
  3. Jak czyścić słuchawki dokanałowe?
  4. Jak czyścić słuchawki nauszne?
  5. Czyszczenie słuchawek - garść porad

Zabrudzenia słuchawek nie tylko wyglądają nieestetycznie. Brud na urządzeniach jest również niehigieniczny i wpływa negatywnie na możliwości urządzenia. Z czasem nieczyszczone słuchawki mogą brzmieć słabiej. Regularna konserwacja pozwoli zapobiec nieprzyjemnościom, ale nawet kiedy słuchawki będą zbyt brudne nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domowym zaciszu je wyczyścić. Zaprezentujemy, jak krok po kroku przeprowadzić cały proces czyszczenia na różnych typach słuchawek. Jak sami się przekonacie nie jest to trudne zadanie, a znacząco wpłynie na ich brzmienie i higienę korzystania.

 

Słuchawki Jbl Wave 300 Tws, Czarne

 

Jedna słuchawka gra ciszej - co teraz?

Najczęściej o tym, że słuchawki wymagają czyszczenia użytkownicy orientują się odczuwając dyskomfort podczas słuchania. Kiedy jedna ze słuchawek wyraźnie gra ciszej dociera do nas, że coś jest nie tak. Różne źródła podają, że słuchawki należy czyścić co 1-2 tygodnie lub co miesiąc. Tak naprawdę jest to zależne od konstrukcji urządzenia, tego w jaki sposób jest wykorzystywane i transportowane oraz od tak prozaicznej sprawy, jak intensywność wytwarzania woskowiny w uszach użytkownika. Nie ma więc tak naprawdę jednego słusznego grafiku czyszczenia.

W zależności od konstrukcji słuchawek należy wykonać nieco inne czynności serwisowe. Ważne, aby przed przystąpieniem do czyszczenia zapoznać się ze wskazówkami producenta dotyczącymi konkretnego modelu. Te powinny się znaleźć w instrukcji urządzenia. Przyjrzyjmy się ogólnym czynnościom wymaganym przy konkretnych konstrukcjach słuchawek.

 

JBL, Bezprzewodowe słuchawki nauszne Tune 520BT, czarny

 

Jak czyścić słuchawki douszne?

Słuchawki douszne są najprostsze w czyszczeniu i wymagają do tego narzędzi, które prawdopodobnie większość osób posiada w swoim domu. I tak należy mieć pod ręką szczoteczkę, może być do zębów oraz waciki kosmetyczne, alkohol izopropylowy i suchą ściereczkę. Mając te akcesoria wykonujemy następujące kroki:

1.Szczoteczką oczyść na sucho całą powierzchnię słuchawek.

2.Nasącz wacik kosmetyczny alkoholem tak, aby był wilgotny, ale nie mokry.

3.Przetrzyj powoli słuchawki nawilżonym wacikiem tak, aby alkohol miał czas rozpuścić zabrudzenia.

4.Przetrzyj słuchawki suchą ściereczką usuwając rozpuszczone zabrudzenia.

 

Słuchawki bezprzewodowe JBL WAVE 100 TWS dotykowe etui czarne

 

Jak czyścić słuchawki dokanałowe?

Słuchawki dokanałowe czyści się bardzo podobnie, jak douszne. Jednak ze względu na ich konstrukcję wymagają dodatkowej czynności. Modele te wykorzystują silikonowe nakładki, które przed rozpoczęciem czyszczenia należy zdjąć. Oprócz wymienionych w powyższym punkcie akcesoriów potrzebna będzie także miseczka z wodą i mydłem. Cały proces wygląda następująco:

1.Zdejmij silikonowe nakładki ze słuchawek i włóż je do miski z roztworem wody i mydła.

2.Szczoteczką usuń mniej odporny brud ze słuchawek.

3.Namocz wacik w alkoholu izopropylowym tak, aby był wilgotny, ale nie mokry.

4.Przetrzyj słuchawki powoli nawilżonym wacikiem, aby alkohol miał czas rozpuścić zabrudzenia.

5.Przetrzyj słuchawki i nakładki silikonowe suchą ściereczką.

6.Po dokładnym osuszeniu nakładek umieść je w słuchawkach.

 

Słuchawki dokanałowe JBL T110, białe

 

Jak czyścić słuchawki nauszne?

Czyszczenie słuchawek nausznych jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku małych modeli dousznych i dokanałowych. Wynika to z ich konstrukcji i różnego wykończenia urządzeń. W zależności od obicia nauszników należy przygotować środek do czyszczenia skórzanych mebli lub tapicerek. Może też być woda z proszkiem do prania w przypadku materiałowych obić. Oprócz tego przyda się płyn do mycia szyb, ściereczki z mikrofibry i sucha ściereczka. Kolejne kroki wyglądają następująco:

1.Nanieś preparat do czyszczenia skórzanych mebli na ściereczkę z mikrofibry i oczyść obicie ze skóry lub materiału skóropodobnego. W przypadku materiałowych obić, zdejmij je ze słuchawek i wypierz ręcznie w misce z ciepłą wodą i rozpuszczonym proszkiem do prania.

2.Zwilż ściereczkę płynem do mycia okien i przetrzyj pałąk słuchawek oraz pozostałe elementy plastikowe.

3.Przetrzyj wszystko suchą ściereczką.

4.Po wyschnięciu wszystkich elementów złóż słuchawki.

 

JBL, Bezprzewodowe słuchawki nauszne Tune 520BT, fioletowe


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:

Słuchawki bezprzewodowe do 300 zł – ranking!

Dobre słuchawki do muzyki – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jakie słuchawki bezprzewodowe do telewizora?


Czyszczenie słuchawek - garść porad

O czystość słuchawek należy dbać na bieżąco! Regularne czyszczenie nie tylko zwiększa higienę i poprawia brzmienie słuchawek, ale także dba o ich żywotność. Zgromadzone zanieczyszczenia mogą trwale uszkodzić membrany i bezpowrotnie obniżyć jakość dźwięku. Zanim przystąpimy do procesu czyszczenia słuchawek to powinniśmy bardzo dobrze przeanalizować konstrukcję urządzenia i zapoznać się z radami producenta zamieszczonymi w instrukcji. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku słuchawek nausznych, których obicia muszli mogą wymagać różnorodnych środków.

Warto mieć na uwadze, że wiele modeli określanych jako wodoodporne może znieść długotrwały kontakt z potem lub padającym deszczem, ale nadmiar wody i tak im zaszkodzi. Nawet w przypadku takich modeli lepiej nie ryzykować z nadmiarem wody i środków czyszczących. Przed ponownym uruchomieniem słuchawek należy zawsze się upewnić, że wszystkie komponenty są już całkowicie suche. Dobierając szmatki do czyszczenia należy wybrać niepozostawiającą włókien. Nici i paprochy ze szmatek mogą utkwić w słuchawkach i wpłynąć na działanie membran.

 

Słuchawki dla Dzieci Kocie uszy Bluetooth B39 LED ZIELONE Marka:APPIO

 

Wiecie już jak czyścić słuchawki i jak widzicie ten proces jest naprawdę prosty. Warto pamiętać o regularnym dbaniu o swoje urządzenia, dzięki czemu samo czyszczenie będzie też mniej czasochłonne i kłopotliwe.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com