Każdy użytkownik drewnianego tarasu doskonale wie, że regularna pielęgnacja to najlepszy sposób na nienaganny wygląd przez długi czas. Jeśli używasz do tego profesjonalnych środków, twój taras na długo będzie w idealnym stanie.

Impregnowanie tarasu – od czego zacząć? 

Aby prawidłowo przeprowadzić impregnację tarasu drewnianego, musisz się do tego odpowiednio przygotować:

  1. Zastosuj środki ochrony osobistej, takie jak rękawiczki.
  2. Zaopatrz się w specjalne preparaty do czyszczenia i impregnaty przeznaczone do zewnętrznych powierzchni drewnianych.
  3. Oprócz tego będziesz potrzebować szczotki i pędzli, którymi rozprowadzisz preparat.
  4. Do prac na tarasie wybierz pogodny, lecz niezbyt słoneczny dzień.

W jaki sposób przygotować podłogę tarasu do impregnacji? 

Czynnością poprzedzającą odświeżenie drewnianej podłogi zawsze powinno być dokładne wyczyszczenie powierzchni. Dobrze mieć to na uwadze i regularnie czyścić taras, pozbywać się z niego zalegającego śniegu, deszczu oraz innych zanieczyszczeń. Polecana kolejność przy pracach na tarasie to:

  • dokładne czyszczenie,
  • naprawa (np. wymiana uszkodzonych desek),
  • impregnacja.

Jak skutecznie wyczyścić deski tarasu? 

Czyszczenie obejmuje usuwanie nadmiaru wilgoci, ale też piasku i liści. Jeśli na twoim tarasie zauważyłeś ślady mchu, glonów lub porostów, usuń je za pomocą specjalnych preparatów biobójczych. Najlepiej jest przeprowadzić dokładne szorowanie tarasu zaraz po stopnieniu śniegu. Do tego celu użyj twardej i solidnej szczotki. Możesz też zmyć pozostałości zanieczyszczeń przy pomocy myjki ciśnieniowej.

Naprawy wykonuj na bieżąco oraz co roku na początku sezonu 

Gdy powierzchnia tarasu drewnianego jest wyczyszczona, pora na dokonanie jego przeglądu. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek uszkodzenia, poluzowane lub pękające deski, wykruszone fragmenty drewna – na tym etapie jest czas na naprawy. Jeśli trzeba, wymień elementy mocujące, gwoździe lub śruby. Możesz też spróbować zeszlifować zniszczoną zewnętrzną warstwę drewna, jeśli deski nie są rowkowane. Taki zabieg pomoże też usunąć starą warstwę lakieru przed przeprowadzeniem impregnacji tarasu drewnianego.

Następnym krokiem jest nałożenie specjalnego biodegradowalnego preparatu do czyszczenia i odszarzania. Używaj go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po odczekaniu odpowiedniego czasu spłucz środek wodą.

Taras drewniany – impregnacja i jej efekty 

Regularna impregnacja tarasu drewnianego jest kluczowym zabiegiem przedłużającym czas użytkowania tarasu wykonanego z drewna. Wynika to ze specyficznych warunków, na jakie są narażone deski przez cały rok. Zalegający śnieg, deszcz, wiatr, duże zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne niszczą zewnętrzną warstwę tarasu. Traci ona swój atrakcyjny kolor, staje się szara, wygina się, pęka i zaczyna łuszczyć.

Oprócz pogorszenia wyglądu desek efektem zaniedbań jest ich zmniejszona odporność na uszkodzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drewnianych mebli oraz wszystkich powierzchni, które znajdują się na zewnątrz.

Korzyści wynikające z regularnej impregnacji tarasu 

Prawidłowo i regularnie impregnowany taras ładnie wygląda, ale też jest bardziej odporny na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Jeśli pamiętasz o tym, żeby 1-2 razy w roku zaimpregnować taras i czyścisz go w miarę potrzeb, możesz być pewny, że długo zachowa on doskonałą kondycję. Najważniejsze jest przeprowadzenie czyszczenia i olejowania tarasu przed rozpoczęciem sezonu.

 

Koncentrat do mycia drewnianych tarasów Starwax, 1 l

 

Jak prawidłowo przeprowadzić olejowanie tarasu i po co to robić? 

Na odpowiednio przygotowanej powierzchni impregnowanie tarasu powinno przebiegać szybko i sprawnie. Zacznij od zabezpieczenia desek podłogi bezbarwnym impregnatem przeznaczonym do zewnętrznych powierzchni. Użycie tej warstwy zapobiega postępującej degradacji biologicznej.

Następnie przejdź do olejowania desek. Użycie oleju pozwala na głębokie wnikanie preparatu w strukturę drewna, wydobywa jego naturalny urok oraz sprawia, że słoje są doskonale widoczne. Podczas tego zabiegu używaj czystego szerokiego pędzla o twardym włosiu. Nadmiar oleju należy usunąć, a przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekać czas zalecany przez producenta. Po nałożeniu drugiej warstwy i jej wchłonięciu, które zwykle następuje po dwóch dobach, olejowanie jest skończone. Pamiętaj, aby olej nanosić podczas pogodnego i niezbyt słonecznego dnia na suche i nienagrzane deski tarasu.

 

Impregnat do mebli ogrodowych SASKA GARDEN, 500 ml

 

Skuteczny impregnat na balkony i tarasy – który wybrać? 

Aby szybko i skutecznie wyczyścić twój taras, użyj koncentratu do mycia drewnianych tarasów, np. Starwax. Idealnie nadaje się on do mycia powierzchni z drewna egzotycznego i krajowego. Preparat nadaje się do zmywania zanieczyszczeń powstałych podczas grillowania, a także do usuwania widocznych śladów rozwoju grzybów, pleśni i mchu. Zastosowanie tego produktu przywraca naturalny blask i kolor materiału, z którego został wykonany taras.

Gdy podłoga będzie gotowa, nie zapomnij o przeprowadzeniu impregnacji mebli ogrodowych. One również są narażone na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Wybierz specjalny środek do impregnacji mebli ogrodowych, taki jak Saska Garden. Po przeszlifowaniu powierzchni mebli za pomocą papieru ściernego zabezpiecz stoły i krzesła, rozprowadzając preparat za pomocą czystego pędzla – do trudno dostępnych miejsc użyj wąskiego pędzla o sztywnym włosiu.

Regularne czyszczenie, naprawa, impregnacja i olejowanie to podstawowe czynności, które należy wykonać co najmniej raz w roku jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, aby twój taras przez cały sezon prezentował się znakomicie i dobrze ci służył przez wiele lat. Potem, pozostaje tylko cieszyć się pięknym latem i przyjemnie spędzać czas na tak przygotowanym do wakacji tarasie!

Więcej porad znajdziesz w dziale Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock