Spis treści:

  1. Dzień Świętego Patryka – najważniejsze informacje
  2. Strój na Dzień św. Patryka
  3. Symbole Dnia św. Patryka – popularne dodatki
  4. Inne symbole Dnia Świętego Patryka

 

Dzień Świętego Patryka to jedno z tych świąt, które hucznie się celebruje w wielu krajach na całym świecie. 17 marca chodzi o to, by wspólnie z przyjaciółmi i rodziną biesiadować, najlepiej przy kuflu typowego irlandzkiego piwa. W tym celu można wybrać się do jednego z licznych, również w naszym kraju, irlandzkiego pubu, gdzie zabawa trwa do białego rana. Ważnym elementem obchodów Dnia św. Patryka jest symbolika, widoczna zwłaszcza w świątecznych stylizacjach. Zielone stroje, wszechobecne koniczynki i zabawne przebrania brodatych skrzatów to dopiero początek, a związane z nimi historie są niezwykle ciekawe. Lista z symbolami św. Patryka zdaje się nie mieć końca!

Dzień Świętego Patryka – najważniejsze informacje

O św. Patryku najwięcej dowiadujemy się z dwóch utworów jego autorstwa: Wyznanie oraz List do żołnierzy Korotyka.

Gdzie urodził się św. Patryk?

Święty Patryk urodził się w rzymskiej części Brytanii, na terenach dzisiejszej Walii. Przyjmuje się, że było to pod koniec IV wieku, ok. 385 roku.

Kim był św. Patryk?

Warto zacząć od tego, że św. Patryk urodził się w duchownej rodzinie. Jego ojciec był diakonem, a dziadek kapłanem. Być może to w pewnym stopniu ukształtowało jego drogę, na którą wstąpił w dorosłym życiu.

Historia świętego Patryka jest burzliwa. W wieku 16 lat został porwany i uprowadzony jako niewolnik do Irlandii. Po kilku latach uciekł na kontynent, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Legenda głosi, że pewnego razu we śnie usłyszał głos, który nakazał mu wrócić do Irlandii, by szerzyć chrześcijaństwo. Tak też zrobił i już jako biskup misyjny przyczynił się do ewangelizacji znacznej części wyspy, a ostatecznie dokonał chrztu Irlandii. Do końca swoich dni św. Patryk wiódł bardzo surowe zakonne życie. Do dzisiaj można usłyszeć o wielu cudach, które dokonał, m.in. wg legend ożywiał zmarłych i przywracał wzrok ślepcom. Nic więc dziwnego, że pośmiertnie uznano go za świętego.

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka?

W Kościele katolickim Dzień Świętego Patryka przypada 17 marca (w dniu jego śmierci). Warto wiedzieć, że Cerkiew prawosławna obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Patryka wg kalendarza prawosławnego, czyli 30 marca .

Strój na Dzień św. Patryka

Kolor zielony jest jednym z najmocniejszych symboli Dnia św. Patryka i to właśnie ta barwa jest motywem przewodnim strojów, które można zobaczyć 17 marca podczas obchodów irlandzkiego święta. Nie ma znaczenia, jaki odcień wybierzesz, chociaż bez wątpienia z irlandzkim świętem najbardziej kojarzy się soczysta, wiosenna zieleń.

Zielona sukienka

Jeśli chcesz wyglądać kobieco i elegancko wystarczy, że założysz zieloną sukienkę na Świętego Patryka. W tym wyjątkowym dniu warto postawić na green total look i do zielonej sukienki dopasować zielone buty oraz dodatki, jak biżuteria np. z koniczynką, która jest kolejnym symbolem świętego Patryka.

 

Zielona sukienka

 

Zielone spodnie

Zielone spodnie zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej to kolejny dobry pomysł na świąteczny strój. Można w nich wygodnie imprezować do białego rana, bawiąc się z przyjaciółmi w pubie z kuflem irlandzkiego piwa, oczywiście w kolorze… zielonym!

 

Zielone spodnie

 

W zależności od stopnia formalności imprezy, panie mogą wybrać eleganckie lub casualowe zielone spodnie jako strój na Świętego Patryka albo przeciwnie – luźne damskie joggery w stylu streetwear. Z kolei dla panów jedną z najlepszych propozycji wydają się być casualowe zielone spodnie chino na Świętego Patryka.

 

zielone spodnie meskie

 

Zielona marynarka

Zielona marynarka w Dniu św. Patryka idealnie sprawdzi się jako wczesnowiosenne okrycie wierzchnie. Panie mogą dopasować ją do spodni, tworząc modny zielony damski garnitur. Ale też marynarka może być jedynym zielonym akcentem stylizacji, np. jako para do klasycznych męskich jeansów.

 

Zielona marynarka

 

Strój Leprechauna na Świętego Patryka

Każdy, kto chce zaszaleć w Dniu Świętego Patryka, może zdecydować się na strój skrzata! Dlaczego akurat właśnie on? Leprechauny to mityczne skrzaty, które od wieków zamieszkują Irlandię. Są raczej mało przyjemne i towarzyskie, ale dobrze wiedzą, gdzie kryje się legendarny skarb. Jak można się domyślać, nigdy nikomu nie wyjawiają tej tajemnicy. Strój skrzata na Świętego Patryka składa się m.in. z zielonego kapelusza i marynarki.

 

Kostium Leprechauna

 

Symbole Dnia św. Patryka – popularne dodatki

Wspomniana już zielona koniczyna i kapelusz to najpopularniejsze symbole Dnia Świętego Patryka. Warto wplatać je do swojego świątecznego stroju.

Koniczyna św. Patryka

Trójlistna koniczyna (shamrock) to nie tylko symbol Dnia Świętego Patryka, ale w ogóle Irlandii. Z tego powodu jest obecna na każdym kroku podczas świętowania, ale też można spotkać ją przez cały rok w kraju, np. jako element logotypu niejednej irlandzkiej firmy. Koniczyna św. Patryka nie jest czterolistna, jak mogłoby się wydawać (w końcu to 4 listki mają przynosić szczęście), ale trzylistna – na znak Trójcy Świętej.

Według legendy taką zieloną koniczyną posłużył się sam św. Patryk podczas jednej ze swoich misji. W Dniu św. Patryka warto wpleść ją do swojego stroju np. jako biżuterię. Szczególnie pokaźna broszka albo komplet biżuterii w kształcie koniczyny św. Patryka będzie pięknie się prezentować. Można postawić też na ubrania ozdobione wzorem koniczyny. A może uda ci się znaleźć torebkę w kształcie koniczyny św. Patryka?

 

Biżuteria koniczyny

 

Kapelusz św. Patryka

Drugi ważny symbol Dnia Świętego Patryka to kapelusz, który nierozerwalnie wiąże się ze skrzatem. Tradycyjnie kapelusz Leprechauna jest cały zielony i bardzo duży, przepasany czarnym paskiem ze złotą sprzączką, za który wetknięta jest trójlistna koniczyna.

 

Kapelusz z klamrą

 

Zielona peruka na Dzień św. Patryka

Dla podkreślenia świątecznego stroju i dodania humorystycznej nuty przebraniu, warto założyć zieloną perukę jako symbol Dnia Świętego Patryka. Szczególnie w parze z przeskalowanym kapeluszem Leprehauna zielone pukle będą prezentować się bardzo efektownie.

 

Zielona peruka

 

Inne symbole Dnia Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka obfituje w liczne ważne symbole. Niektóre z nich są ściśle związane z historią samej Irlandii.

Krzyż św. Patryka

Ważny symbolem św. Patryka jest czerwony krzyż na białym tle, którego ramiona przecinają się po przekątnej. W latach 1820-1922 widniał na fladze Irlandii. Do dziś jest jednym z elementów brytyjskiej flagi (czerwony krzyż św. Patryka z białym konturem).

Dzban św. Patryka

Kolejnym symbolem Dnia Świętego Patryka jest piwo. A jak piwo, to również duży kufel, czyli dzban św. Patryka. W tym wyjątkowym dniu wszystko jest zielone, nawet trunki, dlatego nikogo nie dziwi widok kufla po brzegi wypełnionego zielonym irlandzkim piwem.  

 

Kufel chłodzący

 

Harfa Briana Śmiałego

Harfa w irlandzkiej kulturze jest ważna pod kilkoma względami. Po pierwsze, w herbie kraju znajduje się złota harfa ze srebrnymi strunami na niebieskim tle. Po drugie, harfa była instrumentem bardów. Umilała słuchaczom celtyckie opowieści.

Po trzecie, w kontekście symbolu św. Patryka bierze się pod uwagę harfę irlandzkiego króla Briana Śmiałego. Ów instrument widniał nawet na angielskich monetach bitych w Irlandii w 1207 roku. Elementem stroju na 17 marca może być biżuteria z harfą jako symbolem św. Patryka.

 

Bransoletka z harfą

 

Teraz już wiesz, co założyć, by w Dniu Świętego Patryka nie odstawać od innych uczestników zabawy i godnie uczcić ten ważny w kulturze irlandzkiej dzień.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock