Karnawał to doskonała okazja do tego, aby puścić wodze fantazji i zaszaleć. Huczne imprezy odbywają się przez kilka tygodni w styczniu i w lutym. W tym czasie można brać udział w klubowych imprezach, przebieranych domówkach i wytwornych balach. Na całym świecie ludzie w różny sposób świętują ostatni czas zabawy, tuż przed nadejściem Wielkiego Postu. Poznaj ich tradycje i daj się nimi zainspirować, gdy będziesz tworzyć swój strój na jedną z karnawałowych imprez.

Miasta, które słyną na całym świecie ze szczególnie hucznych karnawałów, to:

  1. Rio de Janeiro
  2. Wenecja
  3. Nowy Orlean
  4. Kolonia
  5. Patras

Karnawał w Rio de Janeiro

Karnawał w Rio de Janerio jest jednym z najsłynniejszych na świecie, a jego historia sięga XVII wieku. Długo sposoby świętowania przypominały portugalskie entrudo, podczas którego przechodnie byli oblewani kolorowym atramentem, a w powietrzu fruwały woskowe kule wypełnione perfumami lub wodą. Od XIX wieku karnawał w Rio zaczął przybierać bardziej ucywilizowaną formę. W wyższych klasach społecznych modne stało się organizowani balów maskowych inspirowanych stylem francuskim. Wtedy też pojawiły się pierwsze przemarsze ulicami miasta, a ich uczestnicy wkładali fantazyjne przebrania. Obok bogatych marszów istniały również cordões (sznury) i bloki utworzone z lokalnych społeczności, również tych najbiedniejszych (bloki brudasów, blocos de sujos). Z tego środowiska wywodzą się słynne dziś szkoły samby, których nie może zabraknąć podczas żadnego brazylijskiego karnawału. Pierwsze pokazy z konkursami szkół zrodziły się dopiero w latach 20. XX wieku, a największą sławę zyskały w latach 50. Współcześnie parada szkół samby na Sambodromie jest głównym wydarzeniem karnawału w Rio de Janerio, a w całym marszu bierze udział wiele bloków, które rywalizują między sobą liczbą uczestników, kreatywnymi przebraniami i oryginalnymi nazwami.


Czy wiesz, że…

  • Pierwszy kankan odtańczony podczas karnawału w Brazylii w 1890 roku został uznany za skandaliczny.
  • Dopiero od 1932 roku brazylijski karnawał stał się legalny.
  • Tylko w samym Rio de Janerio podczas karnawału obecnych jest ok. 400 bloków ulicznych.
  • Sambodrom dosłownie oznacza drogę samby (samba i droga) i ma formę olbrzymiej platformy, poruszającej się ulicami miasta w trakcie karnawału.

Stylizacja inspirowana karnawałem w Rio

Dużo wszystkiego – tak w skrócie można powiedzieć o stylizacji inspirowanej Rio de Janerio. Strzałem w dziesiątkę będą multikolorowe spodnie typu kuloty w parze z dopasowanym crop topem, odsłaniającym brzuch. Klasyczne duże kolczyki koła, do tego kilka bransoletek na obu nadgarstkach i duży wisiorek dopełnią look w stylu Rio. Buty, które będą do niego pasować to sandały na koturnie z wiązaniem wokół kostki. W takim stroju podbijesz niejedną karnawałową imprezę.
 

Kolczyki srebrne koła
 

Karnawał w Wenecji

Kolejnym najsłynniejszym karnawałem jest ten, odbywający się w Wenecji. Bez wątpienia uchodzi za jeden z najoryginalniejszych, choćby dlatego, że odbywa się w mieście na wodzie, tradycyjne przebrania nie zmieniły się od setek lat, a jego symbolem są bajecznie zdobione maski. Karnawał w Wenecji swoje początki miał już w XI wieku. Od początku chodziło w nim przede wszystkim o dobrą zabawę dostępną dla wszystkich. Dzięki maskom, zapewniającym anonimowość, każdy, bez względu na swój status społeczny i majętność mógł pozwolić sobie na więcej, przekraczać granice, również te moralne, i zatracić się w zabawie. Dawniej Wenecja uchodziła za miasto rozpusty. Nie brakowało w nim luksusowych domów publicznych i kurtyzan, których jednak nie należy mylić z pospolitymi prostytutkami. Ta strona miasta ożywała szczególnie w czasie karnawału.

Oprócz charakterystycznych masek zakładano fantazyjne, bogato zdobione stroje, ale też zabawne przebrania. W tym temacie panowała duża swoboda i np. mężczyźni z radością zamieniali się w brzydkie stare kobiety na czas karnawału. Dla Wenecji typowych było kilka elementów stroju:

  1. czarny płaszcz tabarro, trójkątny kapelusz trikorn oraz maska bauta lub larva, zasłaniająca górną część twarzy i mająca charakterystyczny wydłużony podbródek przypominający dziób;
  2. kobieca czarna, satynowa, owalna maska moretta z drewnianym kołkiem przytwierdzonym od wewnętrznej strony, który wkładało się do ust, by w ten sposób utrzymać maskę (to oczywiście skutecznie uniemożliwiało picie, jedzenie i rozmowę);
  3. owalna maska volto na całą twarz, ale z otworami na oczy.

Od lat 70. XX wieku każdego roku karnawał w Wenecji ma motyw przewodni lub patronuje mu słynna postać.


Czy wiesz, że…

  • Konkurs na Marię karnawału (Festa delle Marie) to konkurs piękności, obowiązkowy podczas weneckiego święta. Jego tradycja sięga początków włoskiego karnawału.
  • Tradycyjna maska bauta dawniej była prosta, surowa, biała. Dziś często jest złocona.
  • Najsłynniejszą tradycją jest Lot Anioła (Volo dell’Angelo) z XVI wieku, dziś wykonywany przez kobietę (najczęściej Marię poprzedniego karnawału) – to widowiskowy zjazd po linie z dzwonnicy.
  • Od 1797 roku do lat 70. XX wieku, czyli od okupacji napoleońskiej, karnawał w Wenecji nie istniał.

Stylizacja inspirowana karnawałem w Wenecji

Jeśli wybierasz się na imprezę karnawałową, zainspiruj się weneckimi strojami. Postaw na stylizację, która przykuwa wzrok. Idealna będzie sukienka maksi. Wybierz fason, który dodatkowo podkreśli kobiecą sylwetkę np. za sprawą dopasowanej góry. Natomiast spódnica może być uszyta z lejącej tkaniny. Do tego srebrne szpilki na nogi, wiszące kolczyki z drobnych kryształów i, jako stylowy rekwizyt, bogato zdobiona maska na oczy. Koraliki, cekiny, piórka – wszystko jest dozwolone. Efekt WOW! gwarantowany.

maska wenecka empik

Karnawał w Nowym Orleanie

Również Amerykanie wiedza, jak dobrze się bawić. Najsłynniejszy w USA jest karnawał w południowym Nowym Orleanie. Najważniejsza impreza przypada na ostatni dzień przed Wielkim Postem, to tzw. Mardi Gras, czyli Tłusty Wtorek (polskie ostatki), ale zabawa trwa przez kilka tygodni w styczniu i lutym. Historia karnawału  w Nowym Orleanie sięga XVII wieku. Ulicami miasta odbywa się barwna parada, nad którą czuwają krewes. Są to kluby i stowarzyszenia, w których udział jest odpłatny. Ich zadaniem jest przygotowanie tematycznych platform, tzw. wozów alegorycznych, i bloków maszerujących uczestników, podobnie jak w przypadku parady w brazylijskim Rio de Janerio. Jedną z tradycji parad w Nowym Orleanie jest rzucanie z wozów w tłum kolorowych fantów - throws. Najczęściej są to naszyjniki z plastikowych koralików, drobne zabawki, plastikowe monety okolicznościowe itp. Z kolei tradycyjnym karnawałowym przysmakiem jest King cake, odwołujący się do Święta Trzech Króli. Przysmak ma charakterystyczny kształt pierścienia i jest zdobiony lukrem w 3 kolorach: żółtym, fioletowym i zielonym. W jego wnętrzu ukryta jest fasolka (dawniej mogła to być również metalowa figurka dziecka, ale ze względów bezpieczeństwa coraz częściej rezygnuje się z tego pomysłu). Ten, kto ją znajdzie, zostaje królem Mardi Gras.


Czy wiesz, że…

  •  Najstarsza krewe, Mystick Krewe of Comus, powstała w 1856 roku.
  • Dziś w Nowym Orleanie jest ponad 70 krewes.
  • Centrum karnawałowej zabawy w Nowym Orleanie jest dzielnica French Quarter (Francuska Dzielnica) – najbardziej malownicza i rozrywkowa.
  • Oficjalne kolory Mardi Gras to zielony, fioletowy (purpurowy) i żółty (złoty). Na czas karnawału przystrojone są nimi ulice miasta.
  • Symbolem Mardi Gras są naszyjniki z kolorowych koralików.

Stylizacja inspirowana karnawałem w Nowym Orleanie

Jak na karnawał przystało, stylizacja na imprezę powinna być kolorowa. Jeśli inspiracją dla ciebie jest nowoorleański Mardi Gras, postaw na trzy kolory: fioletowy, żółty (złoty) i zielony, które wykorzystasz w stylizacji. Może to być np. kombinezon w szerokie barwne pasy. Nie może też zabraknąć symbolu karnawału w Nowym Orleanie, czyli naszyjnika z kolorowych koralików.

naszyjnik koraliki

Karnawał w Kolonii

W niemieckiej Kolonii najważniejsze wydarzenia karnawału odbywają się w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. W tym czasie dni tygodnia zyskują nowe imiona: Goździkowa Sobota, Tulipanowa Niedziela, Różany Poniedziałek, Fiołkowy Wtorek. W Różany Poniedziałek ma miejsce największa parada. Jedną z tradycji jest obcinanie krawatów miejskim urzędnikom, ale też wszystkim innym panom, przez kobiety, które szturmują ratusz. W ten sposób udaje im się zyskać klucz do bram miast i symbolicznie objąć władzę na jeden dzień. Wieczorem świętowanie przenosi się do pubów, klubów i restauracji.


Czy wiesz, że…

  •  Mieszkańcy Kolonii nazywają karnawał piątą porą roku.
  • Wielokilometrowy pochód ulicami miasta trwa ok. 5 godzin.
  • Obcinanie krawatów mężczyznom ma symbolizować odebranie im władzy w mieście.

Stylizacja inspirowana karnawałem w Kolonii

Uczestnicy karnawału w Kolonii puszczają wodze fantazji i przebierają się za postacie z bajek, filmów i z własnej wyobraźni. Możesz się nimi zainspirować, wybierając się na maskaradę. Na tę jedną noc można stać się kimś, lub czymś, zupełnie innym.
 

Strój na karnawał
 

Karnawał w Patras

Grecja również ma swoje karnawałowe święto, które słynie z ciekawych tradycji. Najhuczniej świętuje się w Patras na Peloponezie, trzecim największym mieście w kraju, które na miesiąc staje się karnawałową stolicą Grecji. Najważniejsza impreza zaczyna się wieczorem w ostatnią sobotę przed Środą Popielcową i trwa aż do późnej niedzielnej nocy. W tym czasie wiele się dzieje: ulicami miasta odbywa się wielka parada z kolorowymi platformami i pokazami zorganizowanych grup, są liczne potańcówki, koncerty i konkursy. W niedzielę wieczorem impreza przenosi się do portu, gdzie na morzu pojawia się platforma z królem karnawału. Kulminacyjnym punktem obchodów jest podpalenie kukły króla, któremu towarzyszy pokaz fajerwerków.


Czy wiesz, że…

  •  Podczas karnawału w Patras wszyscy zakładają przebrania, które można kupić na licznych straganach.  
  • Bourboulia – ciekawy zwyczaj, który dotyczy kobiet. Panie, zamaskowane i ubrane w długie czarne stroje, przychodzą na potańcówki, koniecznie bez partnerów. W trakcie zabawy same wybierają sobie tancerzy.
  • Platformy na paradzie są tematyczne i nawiązują do ważnych wydarzeń z ubiegłego roku.

Stylizacja inspirowana karnawałem w Patras

Możesz zainspirować się strojami kobiet, biorących udział w Bourbouliach. Załóż klasyczne czarne szpilki i długą czarną sukienkę, która będzie symbolizować ich szaty. Jako element dekoracyjny stylizacji wykorzystaj elegancką czarną maskę, zakrywającą oczy.
 

Szpilki czarne damskie
 

Który słynny karnawał najbardziej cię zaintrygował? Daj znać w komentarzu! Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Moda

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com