Dzień singla to oryginalne święto, funkcjonujące od 2005 roku, znane inaczej jako „antywalentynki” lub „faustynki” – od patrona samotnych serc, czyli św. Faustyna. Jego inicjatorem był Trevor Mcwanda, który postanowił uczcić swój stan bycie singlem. W początkowych założeniach dzień ten miał być żartem, ale jego niezobowiązująca forma szybko spodobała się przeciwnikom Walentynek i zyskała dużą popularność. Obecnie, najchętniej obchodzą go Włosi – przekornie do stereotypu, że to najbardziej romantyczny i rodzinny naród.

W innych krajach świętowanie dnia singla nie jest jeszcze bardzo popularne, chociaż statystyki wyraźnie pokazują, że grupa osób bez pary stale się powiększa. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego z 2017 roku jednoosobowe gospodarstwa domowe w Europie stanowią aż 33,6%. Współcześnie, coraz więcej osób za swój priorytet uznaje rozwój kariery zawodowej i pasji, świadomie przekładając lub rezygnując z założenia rodziny, obierając sobie inne priorytety.

 

Jak świętowany jest dzień singla na świecie?

W Europie coraz więcej miejsc promuje to nietypowe święto, a także na co dzień stara się dostosowywać do singli – ich potrzeb i wymogów. Wiele barów, pubów i kin organizuje specjalne wydarzenia z myślą o osobach stanu wolnego. Tematyczne imprezy dla tej grupy do dobra okazja, aby pobawić się w gronie osób, wyznających podobne życiowe poglądy. Nowym trendem jest także umieszczanie pojedynczych stolików w restauracjach – w Holandii kilka lat temu powstała cała taka restauracja. W Stanach Zjednoczonych od kilku lat popularność zyskują imprezowe wycieczki dla singli do Brazylii, w której nie obchodzi się walentynek, a dodatkowo w tym czasie trwa tam karnawał. Inaczej, sytuacja wygląda w Azji, a szczególnie w Chinach, gdzie dzień singla obchodzony jest 11 listopada. Dlaczego akurat wtedy? Bo w dacie 11.11. występują cztery „samotne” jedynki. Określa się go dodatkowo nazwą Double 11 lub 11.11 Global Shopping Festival. Jego idea przypomina amerykański Black Friday i Cyber Monday – przede wszystkim lansowane jest szaleństwo zakupów. To właśnie tego dnia organizowane są wielkie wyprzedaże, z których chętnie korzystają klienci z całego świata.

 

Jak świętować dzień singla?

Dzień singla to dobry pretekst do sprawienia przyjemności samemu sobie. W codziennym biegu często staramy się spełniać wiele oczekiwań innych, że zapominamy o tym co tak naprawdę sprawia nam radość. Czasem małe rzeczy, takie jak wizyta u kosmetyczki czy masaż, potrafią szybko i skutecznie poprawić nastrój i doładować nas energią. Dobrą opcją jest także wieczór z filmami, które podkreślają uroki bycia niezależną jednostką stanu wolnego. Co obejrzeć?

 

  1. „Jak to robią single” – zabawny obraz, udowadniający, że bycie singlem ma wiele plusów.
  2. „Seks w wielkim mieście” – serial, którego bohaterki potrafią żyć jak singielki nawet wtedy, kiedy są w związkach.
  3. „Droga do szczęścia” – to film dla wszystkich singli, którzy pragną sobie przypomnieć dlaczego zrezygnowali z bycia w związku.
  4. Dzika droga – inspirujący film drogi, mówiący o tym, jak ważne jest poznanie samego siebie.
  5. „Przyjaciele” – kultowy serial, który podkreśla moc przyjaźni i pokazuje, że często czas z grupą ulubionych osób jest o wiele przyjemniejszy niż randkowanie.

To jak zamierzasz dzisiaj świętować?