Zanurzenie stóp w miękkim dywanie to prawdziwa przyjemność! Nic dziwnego, że tzw. dywany shaggy, czyli te z długim włosiem, cieszą się tak dużą popularnością. Im dłuższe runo, tym większe wrażenie miękkości i delikatności — zwłaszcza jeśli wykonano je z przyjemnych w dotyku materiałów. Dywan shaggy niewątpliwie gwarantuje komfort — ale czy pasuje do każdego wnętrza?

 

Dywan shaggy STRADO GreyNight, ciemny szary, 160x220 cm

 

Dywan włochaty — jak dopasować go do aranżacji? 

Zarówno nowoczesne wnętrza, jak i te w stylu naturalnym, rustykalnym czy boho, skorzystają na wprowadzeniu do nich takiego detalu. Modele shaggy ocieplają wnętrze — zarówno dosłownie, jak i w przenośni — dzięki czemu świetnie uzupełniają chłodne aranżacje we współczesnym stylu, w których dominują szarości, czernie i metaliczne odcienie. Wbrew pozorom, włochaty dywan pasuje również do industrialnego wystroju — zwłaszcza jeśli dobierzesz model w ciepłym odcieniu.

Dywany shaggy znakomicie komponują się również ze stylem glamour czy boho. Są względnie uniwersalne i w zasadzie nie musisz obawiać się stylistycznego dysonansu, wybierając model do swojego wnętrza. Wystarczy, że dopasujesz odpowiednią kolorystykę.

 

Dywan BELIANI Shaggy Demre, beżowy, 200x200 cm

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając puszysty dywan? 

Wybierając model shaggy, warto przede wszystkim zastanowić się nad preferowaną długością włosia. To od niej w największym stopniu zależy efekt puszystości. Niektóre dywany, mimo tego, że zaliczają się do tej kategorii ze względu na efekt wizualny, nie mają wcale długiego włosia — może mierzyć ono zaledwie kilka milimetrów. Inne z kolei wyposażone są we włosy o długości kilku centymetrów, co skutkuje bardzo puszystym efektem.

Warto również zwrócić uwagę na ogólną grubość modelu i materiał, z którego został wykonany. Zarówno naturalne, jak i sztuczne tkaniny mogą zagwarantować puszystość. To te drugie są jednak łatwiejsze w czyszczeniu, a także szybciej schną. Możesz również wybrać mieszanki — na przykład pół na pół bawełny z poliestrem. Wybierając materiał, warto pamiętać również o alergiach. Reakcje alergiczne na niektóre naturalne materiały są dosyć powszechne, zwłaszcza u dzieci. Równie częsta jest jednak alergia na kurz, dlatego dywan z długim włosiem powinien być właściwie pielęgnowany.

Istotny jest również kolor — nie tylko ze względu na dopasowanie do aranżacji, ale również praktyczność. Jasne odcienie łatwiej się brudzą, ale to właśnie na nich efekt puszystości wygląda najbardziej luksusowo.

 

Dywan koło shaggy DYWANY ŁUSZCZÓW Micro, róż, 80 cm

 

Dywan z długim włosiem — jak go pielęgnować? 

Modele tego rodzaju gromadzą znacznie więcej zanieczyszczeń, niż te o krótkim runie. Między długimi włosami łatwo zbierają się roztocza i drobnoustroje, których na pierwszy rzut oka nie widać. Dlatego częste czyszczenie takiego dywanu to podstawa. Regularne odkurzanie — przynajmniej co 3-4 dni — pomaga zapobiec gromadzeniu się drobnoustrojów. Najlepiej robić to w dwa kierunki, z włosem i pod włos. Dzięki temu usuniesz zanieczyszczenia ze wszystkich stron. Nie należy zapominać również o spodniej warstwie dywanu, która także gromadzi bakterie.

Odkurzanie to nie wszystko. Dywan z długim włosiem warto również od czasu do czasu prać. Dzięki temu zachowa piękny odcień i świeży zapach. Jak to robić? Można wykorzystać maszynę parową, lub zlecić takie czyszczenie specjaliście, zajmującym się czyszczeniem dywanów i tapicerek. Jest też inny sposób, który nie wymaga posiadania specjalnego sprzętu — a mianowicie suchy szampon do dywanów. Pranie z zastosowaniem wody jest raczej niezalecane — a to dlatego, że dywany shaggy bardzo wolno schną z uwagi na długie włosie. Niewłaściwie wysuszone, mogą z kolei nabrać nieprzyjemnego zapachu.

 

Dywan pluszowy MD Shaggy, kremowy, 80x150 cm

 

Dywan shaggy — jaki wybrać? 

Na rynku znajdziesz wiele propozycji o różnym stopniu puszystości i zróżnicowanej palecie barw. Oto kilka wartych uwagi propozycji.

Prostokątne:

  • Dywan shaggy STRADO GreyNight, ciemny szary, 160x220 cm;
  • Dywan STRADO Shaggy, jasnoszary, 160x230 cm;
  • Dywan Berber Cross, B5950, Frędzle shaggy, 80x150 cm;
  • Pluszowy dywan shaggy miękki włos 80x150cm kremowy;
  • Dywan BELIANI Shaggy Demre, beżowy, 200x200 cm;
  • Dywan Berber, FEZ G0535 Frędzle shaggy, 120x170 cm.

 

Dywan Berber, FEZ G0535 Frędzle shaggy, 120x170 cm

 

Okrągłe:

  • Dywan okrągły Shaggy Strado 150x150 CreamBeige (Beżowy);
  • Dywan Berber Agadir, G0522 Frędzle shaggy, 120 cm;
  • Dywan koło shaggy DYWANY ŁUSZCZÓW Micro, róż, 80 cm;
  • Dywan Berber Cross, B5950, Frędzle shaggy, 160 cm.

 

Dywan Berber Cross, B5950, Frędzle shaggy, 80x150 cm

 

Kładąc dywan shaggy w swoim wnętrzu, dodasz mu przytulności niewielkim kosztem. Z przyjemnością też będziesz zanurzać bose stopy w miękkim włosiu, zwiększając komfort swojego mieszkania.

Więcej designerskich inspiracji znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock