Co najsilniej przykuje uwagę sześcioletniego czytelnika? W dalszym ciągu będą to przygody rówieśnicze odnoszące się do codziennego życia, bajki, tematyka związana z osobistymi fascynacjami jak dinozaury czy pieski. Będziemy też obserwować coraz poważniejsze zainteresowanie przyrodą – nie tylko tym, co można zobaczyć na spacerze, ale bardziej odległymi procesami np. zmiany pogody, fauna i flora z odległych miejsc, oceanów, spod ziemi, kosmos itd. W kręgu zainteresowań starszego przedszkolaka znajdą się abstrakcyjne pojęcia, ale też emocje czy budowanie relacji.

W tym okresie życia dziecka możemy zaobserwować dużą wrażliwość na litery i cyfry. Warto jest je wykorzystać i wprowadzić kilka razy w tygodniu naukę czytania, liczenia, pierwszych podejść do zapisywania wyrazów czy działań matematycznych. To naprawdę cenne, gdy dziecko może uczyć się w przyjaznych warunkach domowych.

Jeśli chodzi o teksty do głośnego czytania przez opiekuna, to mogą być one już wyraźnie dłuższe, ale nadal wybieramy książki z dużymi i licznymi ilustracjami.

Po jakie książki dla 6-latka warto sięgnąć? 

  • „Miś zwany Paddington”

Jeśli naszym celem jest bestseller w książkach dla 6-latka, to dobrym pomysłem będzie opowieść o Paddingtonie. Tego znanego od 60 lat na całym świecie misia spotykamy, gdy przybywa po trudnych przeżyciach z Peru i nieco zagubiony znajduje się na stacji… Paddington. Pomoc oferuje mu pewna rodzina, która zgadza się przyjąć go tylko na jeden nocleg. Czy noc wystarczy by zdobyć serca nowych przyjaciół?
 

Paddington książka
 

  • „Plastik fantastik?”

Jeśli chodzi o książki edukacyjne dla 6-latka, to bardzo cennym tematem jest szeroko pojęta ekologia oraz wpływ człowieka na środowisko. I nie chodzi tylko o budowanie świadomości naszych dzieci. Już niedługo każda dziedzina życia będzie wymagała specjalistów znających rozwiązania proekologiczne, warto więc wspierać rozwój dzieci w tym kierunku. Polecony tytuł świetnie wyjaśnia fakty i mity na temat plastiku.
 

plastik fantastik
 

  • „Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt”

Z jednej strony mamy tu wciągającą opowieść, z drugiej dużą dawkę ciekawej wiedzy przyrodniczej. Kot Homer bardzo chce mieć przyjaciela, dlatego postanawia go znaleźć. Wyrusza na poszukiwania w których poznaje wiele różnych i nieoczywistych przyjaźni z otaczającego nas świata natury.  Ilustracje wyszły spod ręki jednej z najlepszych polskich ilustratorek – Emilii Dziubak.
 

niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt
 

  • „Nie tylko robale”

Czy to się podoba rodzicom, czy nie, ciekawe książki dla 6-latka, to często te, które mają w sobie choć mały element obrzydliwości. „Robale” brzmią w sam raz by przyciągnąć uwagę przedszkolaka. Tymczasem na kartach książki kryje się kilkanaście gatunków latających, pełzających, pływających stworzeń, które możemy spotkać dookoła nas. Ten tytuł to dobre ilustracje i masa wiedzy oraz ciekawostek przyrodniczych.
 

Nie tylko robale książka
 

  • „To pestka. Czyli ogrodnictwo dla dzieci”

Jedna z najładniejszych i najciekawszych premier ostatnich miesięcy. W dodatku bardzo na czasie nie tylko z powodu ciepłych miesięcy, ale też trendu na przydomowe, balkonowe hodowle roślin. Podstawy ogrodnictwa narysowane i opisane tak, jakby były najlepszą zabawą. Uprzedzam, że skutkiem ubocznym może być kupienie donic i sadzonek. Czy to nie brzmi jak pomysł na cudowne, rodzinne hobby?
 

ogrodnictwo dla dzieci
 

  • „W deszczu. Czyli, co się dzieje, kiedy pada”

Przepięknie ilustrowana, duża i świetnie napisana książka dla 6-latka, która opowiada nie tylko o tym, skąd bierze się deszcz. Znajdziecie tu informacje o zmianach pogodowych, fakty przyrodnicze i wiedzę, jak na nasze życie wpływa to, czy świeci słońce, czy pada. A że dobrych tytułów o pogodzie jest nadal niewiele, to tym bardziej polecam „W deszczu” jako książki do przedszkola dla 6-latków na zakończenie roku.
 

co się dzieje kiedy pada
 

  • „Erin. Giganci. Tom 1”

Ponieważ bez komiksu nie ma dobrego zestawiania książek dla dzieci, polecam dziś świetną, francuską serię. Jest to doskonale narysowane fantasy z motywem, który dzieci bardzo lubią – oto nasi niedorośli bohaterowie pochodzący z czterech różnych zakątków świata są obdarzeni niecodziennymi zdolnościami. Przygodę zaczynamy z tytułową Erin, niezwykłą ogrodniczką, a dalej robi się tylko ciekawiej!
 

Erin giganci komiks
 

  • „Nauka czytania”

Dlaczego rodzice tak często pytają o książki do nauki czytania dla 6-latków? Ponieważ najstarsze grupy przedszkolne poznają literki. To dobry moment by pobawić się w domu w szkołę i zmierzyć z umiejętnością składania wyrazów. Ta książka została specjalnie przygotowana do tego etapu rozwoju dziecka. Jedną z jej zalet są pełne ciekawostek teksty o naturze, zwierzętach, roślinach itd.
 

nauka czytania dla dzieci
 

  • „Nauka liczenia”

Jeśli już jesteśmy przy nauce 6-latków, to zatrzymajmy się od razu przy liczeniu. Ten tytuł pomoże ją wspaniale uporządkować nawet, jeśli rodzic nie wie, jak wprowadzić edukację matematyczną. Książka składa się z 5 działów: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i różności matematyczne, w których dziecko oswaja się z ułamkami, odczytywaniem godziny na zegarze, a także szacowaniem długości. Rewelacyjna pomoc do nauki w domu.
 

nauka liczenia dla dzieci
 

  • „Moje pierwsze czytanki”

Jeśli chodzi o książki dla 6-latka do samodzielnego czytania, to powinniśmy korzystać tylko z tych, które są do tego specjalnie przygotowane. Chodzi o dużą czcionkę, długość słów oraz kolejność wprowadzania liter (proste, zmiękczenia, wieloznaki). „Moje pierwsze czytanki” to zbiór ponad 100 odpowiednio przygotowanych tekstów a jednocześnie opowieści o życiu piątki przyjaciół. Naukę umilają zabawne ilustracje.
 

elementarz moje pierwsze czytanki
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com