Okulary posiadają różne rodzaje szkieł 

To jaką masz wadę – na pewno wiesz już od lekarza okulisty. Ale zanim zakupisz okulary warto, byś znał jeszcze kilka faktów. Warto sobie uświadomić , że wyróżnia się kilka rodzajów soczewek. Istnieją okulary jednoogniskowe i są to typowe okulary do czytania. Są w stanie skorygować niewielką wadę wzroku, zarówno jeśli chodzi o dalekowzroczność, jak i krótkowzroczność. W tym pierwszym przypadku należy wybrać okulary do bliży, czyli tak zwane plusy, które umożliwią prawidłowe odczytanie liter z książki oraz ostre widzenie przedmiotów do odległości około 45 centymetrów. Z kolei, jeśli cierpisz na krótkowzroczność, powinieneś wybrać okulary jednoogniskowe do dali, czyli minusy. Pomogą ci w przeczytaniu szyldów, napisów do filmu czy też liter zapisanych na tablicy.

Z kolei okulary dwuogniskowe świetnie sprawdzą się, kiedy potrzebujesz tak zwanych szkieł 2w1, czyli takich, które nadadzą się zarówno do czytania książek, jak i pomogą w wyraźnym zobaczeniu przedmiotów, znajdujących się w oddali. Taki rodzaj okularów możesz jednak dobrać jedynie w salonie optycznym. Jeżeli zastanawiasz się przy tym, czy okulary do czytania można nosić na co dzień albo czy okulary do bliży można nosić na stałe, to odpowiedź brzmi: nie. Zostały one stworzone wyłącznie do pomocy w czynnościach, które wymagają wyraźnego widzenia z bliska.

Okulary mogą posiadać powłoki progresywne oraz antyrefleksyjne  

Wybierając odpowiedni model okularów, warto sprawdzić, jakie dodatki będą dla nas przydatne. Na przykład te z warstwą progresywną przydadzą się osobom po 40. roku życia. Wtedy właśnie soczewka traci naturalną giętkość, przez co mięśnie są zmuszone do wytężonej pracy, żeby zapewnić oku odpowiednią akomodację. Dlatego można odczuwać wzmożone zmęczenie oczu, co często przekłada się również na bóle głowy. Szkła progresywne sprawią, że twoje oczy odpoczną. Dzięki nim jest też możliwe wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, dlatego nie musisz posiadać kilku par okularów. Niezbyt nadadzą się jednak dla osób, u których rozbieżność widzenia jest duża, oraz dla tych pracujących przy komputerze, ponieważ zawężają pole widzenia.

Z kolei soczewki antyrefleksyjne sprawiają, że dany model to idealne okulary do czytania i komputera. Polecane są zwłaszcza osobom, które słabo widzą z bliskiej odległości oraz tym, które pracują przed monitorem. Powłoka ta sprawia również, że nie oślepią cię żadne odblaski, dzięki czemu oczy będą mniej zmęczone po całym dniu pracy.

Powłoki oleofobowa i hydrofobowa pomogą w zachowaniu czystości okularów 

Dobrze jest sprawdzić, czy gotowe okulary do czytania posiadają warstwę oleofobową oraz hydrofobową. Ta pierwsza ochroni szkła przed osiadaniem na nich tłuszczu. Z pewnością dobrze wiesz, że czasem łatwo jest przypadkiem dotknąć soczewki palcem i zostawić na niej odcisk opuszka. Z kolei druga powłoka zapobiega osiadaniu pary na okularach. Będzie więc przydatna zwłaszcza zimą i jesienią, gdy różnica temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczenia jest duża. Na pewno wiesz, jak nieprzyjemnie jest wejść do autobusu i natychmiast przestać widzieć pojawiającą się na okularach parę.

Okulary z fotochromami oraz filtrem światła niebieskiego to duże udogodnienie 

Szkła fotochromatyczne przydadzą się również w okularach do czytania. Sprawiają one, że twoje oczy chronione są przed szkodliwymi promieniami UV. Powłoka, dzięki swojej budowie, reaguje na zmianę oświetlenia i dzięki temu odpowiednio zaciemnia się lub rozjaśnia. Są świetną alternatywą dla okularów przeciwsłonecznych. Możesz z powodzeniem używać ich, gdy czytasz na balkonie lub w ogrodzie w czasie letniego dnia. W ten sposób nie będziesz musiał zmieniać okularów do czytania na te przeciwsłoneczne, gdy zrobi się za jasno.

Z kolei szkła z filtrem światła niebieskiego polecane są osobom, które na co dzień mają duży kontakt z elektroniką. Używanie smartfona, czytanie na tablecie, czy używanie komputera wpływa szkodliwie na wzrok. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć się przy wykonywaniu tych czynności. Jak działa taka powłoka? Pochłania nadmiar światła niebieskiego, które emitują ekrany. Dzięki tej ochronie twoje oczy nie zmęczą się nadmiernie, a cała praca czy korzystanie z urządzeń, będą bardziej komfortowe.

Wybierając okulary do czytania, powinieneś patrzeć przede wszystkim na ich funkcjonalność 

Okulary marki Aleszale o mocy +2.5 świetnie nadadzą się do czytania, a przy tym mają modny wzór. Dodatkowo posiadają system FLEX, który poprawia komfort noszenia. Inny model tej samej firmy przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

 

Okulary MOTO dymne flex korekcyjne +2,5

 

Moc +1.0 sprawia, że doskonale nada się do czytania książek, jak i do innych czynności, w których wymagane jest wyraźne widzenie z bliska. Soczewki wyprodukowane zostały ze szkła, natomiast ramki z dobrej jakości metalu.

 

Okulary GLASS szklane szkło +1, OK-GLSS+1

 

Z kolei okulary powiększające ZOOM od Senior Home Life powstały z myślą o starszych osobach, którym trudność sprawia już nawleczenie igły na nitkę czy przeczytanie małego druku na etykiecie. Model ten dopasowuje się do każdego kształtu twarzy. Silikonowe noski sprawiają, że oprawki nie zsuwają się. Zauszniki są wygodne i nie uwierają.

 

OKULARY POWIĘKSZAJĄCE ZOOM /Senior Home Life

 

Natomiast okulary do czytania Living Design mają modne oprawki w eleganckim czarnym kolorze. Soczewki wykonane są z poliwęglanu i posiadają moc +2.5.

 

Living Design, Okulary do czytania, +2,5, czarne

 

Linia okularów do czytania Living Vanity to modele o mocy +1.5 w odważnych kolorach, między innymi czerwonym, fioletowym i zielonym.

 

Living Vanity, Okulary do czytania, +1,5, czerwone

 

Wybierając okulary do czytania, musisz zdecydować, czy potrzebujesz ich do zapoznania się z książkami, czy też na przykład z napisami do filmu. W zależności od tego, do jakiej czynności będziesz je zakładał, w poradzie od lekarza dostałeś plusy lub minusy. Modne ramki są oczywiście ważne, żeby noszenie okularów sprawiało ci przyjemność, ale warto zwracać większą uwagę na dodatki, takie jak na przykład filtr światła niebieskiego. Dzięki niemu możesz używać tej samej pary okularów do czytania i do pracy na komputerze.

Więcej porad znajdziesz w Poradnikach w sekcji Zdrowie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.