Czasami zdarza się, że podczas różnych prac remontowych uwzględniających malowanie coś pójdzie nie po twojej myśli. Jeśli farba odchodzi od ściany wraz z taśmą, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, co jest tego przyczyną, aby móc uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.

 

Taśma malarska – do czego służy i jak jej używać?

Niepozorna taśma malarska to przydatny gadżet ułatwiający malowanie. Przydaje się wtedy, gdy zależy ci na tym, aby uzyskać estetyczne i równe brzegi powierzchni pokrytej farbą oraz gdy chcesz zabezpieczyć podłogę lub listwy przed przypadkowym zachlapaniem. Należy ją naklejać na powierzchnię, ale pamiętać też o tym, by zbytnio jej nie dociskać ani nie naciągać. Sposób odklejania zależy od rodzaju taśmy, ponieważ są takie, które ściąga się wtedy, gdy farba lekko przeschnie, a inne powinno się zdjąć z jeszcze wilgotnej powierzchni.

 

Jaką taśmę wybrać? Przydatne informacje

Główne rodzaje taśm malarskich łatwo jest rozróżnić po kolorze. Niebieskie są bardziej odporne na działanie promieni słonecznych, można je odklejać po upływie dłuższego czasu, do 14 dni. Takie taśmy sprawdzą się wtedy, gdy musisz nałożyć kilka warstw farby i czekać na ich wyschnięcie oraz do malowania powierzchni drewnianych, metalowych i szklanych. Modele żółte z kolei powinieneś usunąć ze ściany w miarę szybko, najpóźniej 48 godzin po malowaniu. Charakteryzują się one w miarę słabym klejem i używa się ich głównie przy pokrywaniu farbą ścian i sufitów.

co zrobić kiedy taśma malarska odchodzi z farba

 

Na opakowaniach znajdziesz potrzebne informacje, dzięki którym dowiesz się, do czego służy dany model. Na rynku są specjalne taśmy nadające się do oklejania krzywizn, zewnętrzne, karbowane, a także PCV. Zwróć uwagę na opis, w którym zawarte będzie, do jakich prac przeznaczona jest dana taśma. Znajdziesz tam też jej szerokość i długość. Dzięki temu obliczysz, ile opakowań będziesz potrzebował do planowanego remontu. Szukaj też informacji o tym, przez ile dni taśma może pozostać na powierzchni.

Zbyt mocno trzymająca taśma może zostawić ślady kleju przy próbach jej usunięcia, a także uszkodzić warstwę farby. To pierwszy krok do nieudanego malowania, błędów i mankamentów, które potem czasami bardzo trudno jest naprawić. W niektórych sytuacjach zamaskowanie odprysku jest zupełnie niemożliwe i całą pracę trzeba wykonywać jeszcze raz.

 

Co zrobić, gdy farba odchodzi z taśmą?

Odchodzenie warstwy farby wraz z taśmą to jeden z częstszych problemów spotykanych podczas prac remontowych. W niektórych przypadkach może to wynikać ze złej techniki przyklejania taśmy. Farba odchodzi z taśmą również wtedy, gdy podczas malowania podcieka ona pod źle naklejoną taśmę. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby była ona przyklejona precyzyjnie i w prawidłowy sposób. Taśma powinna przylegać wystarczająco dobrze, aby stanowić barierę mechaniczną dla farby, ale nie na tyle mocno, żeby odchodzić wraz z jej zewnętrzną warstwą.

co zrobic gdy farba odchodzi z tasma

 

Najlepiej, gdy niezbyt mocno przylega ona do powierzchni. W zupełności wystarczy przymocowanie do ściany jednej krawędzi taśmy. Taki sposób przyklejenia ułatwia również nieco kłopotliwy proces odklejania. Aby uniknąć zbyt mocnego przyklejania taśmy, nie zapominaj także o odpowiednim przygotowaniu ściany oraz prawidłowym zagruntowaniu jej. Jeśli zauważysz, że farba odchodzi wraz z taśmą malarską, staraj się zachować zimną krew. Nerwowe szarpanie nie tylko sprawi, że taśma będzie się urywać, ale też spowoduje więcej szkód niż pożytku. Przeanalizuj możliwe powody, dla których warstwa odpada. Być może wystarczy zmienić nieco taktykę odklejania taśmy. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest spokojne i zdecydowane usuwanie taśmy. Uszkodzone powierzchnie musisz pomalować od nowa.

 

Właściwe przygotowanie powierzchni kluczem do sukcesu

Przed przystąpieniem do pracy musisz najpierw odpowiednio przygotować miejsce, do którego planujesz przykleić taśmę. Powierzchnia musi być bezwzględnie czysta, wolna od zapylenia i nierówności. Do czyszczenia najlepiej jest użyć zwykłej ściereczki lekko zmoczonej wodą.


Przeczytaj także:


Prawidłowa metoda przyklejania taśmy malarskiej

Podczas przyklejania taśmy zwróć uwagę, aby była ona dość napięta. Zacznij od przyklejenia w jednym punkcie, a następnie rozwijaj taśmę w niezbyt długich odcinkach i prowadź ją wzdłuż linii. Postaraj się, aby nie powstawały pęcherze uwięzionego pod taśmą powietrza. Bardzo ważne jest staranne przyklejenie krawędzi. W trudniejszych miejscach, np. w rogach ściany, możesz dodatkowo pomóc sobie, przyciskając taśmę szpachelką.

 

Kiedy najlepiej odkleić taśmę malarską?

Aby bezproblemowo usunąć taśmę i uniknąć przykrych niespodzianek, pamiętaj, aby rozpocząć odklejanie, zanim farba przeschnie. Zdecydowanie złym pomysłem jest odrywanie taśmy w momencie, gdy ściana jest już zupełnie sucha, ponieważ właśnie wtedy wyschnięta warstwa jest najbardziej podatna na oderwanie. Dlatego najlepiej taśmę odrywać na mokro, chyba że producent na opakowaniu sugeruje inaczej.

 

Skuteczna metoda odrywania taśmy zabezpieczającej

Idealnie będzie, gdy uda ci się przeprowadzić ten zabieg jednym płynnym ruchem. W celu uzyskania lepszej precyzji podważaj przyklejoną taśmę malarską np. przy pomocy czystej szpachelki lub nożyka tapicerskiego. Taśmę odrywaj delikatnie i z wyczuciem, ruchami od dołu do góry i prostopadle do krawędzi roboczej. Unikaj pośpiechu i gwałtownych ruchów, aby nie urwać kawałków taśmy.

 

Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 25 mm
Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 25 mm Happy Color
4/5
4,99 zł
Promocja
8,35 zł (-40%)  najniższa cena

8,35 zł (-40%)  cena regularna

Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 40 mm
Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 40 mm Happy Color
5/5
5,99 zł
Promocja
8,57 zł (-30%)  najniższa cena

8,57 zł (-30%)  cena regularna

Happy Color, Pędzel Gąbkowy Okrągły, Do Tapowania, Mix 4 Wielkości
Happy Color, Pędzel Gąbkowy Okrągły, Do Tapowania, Mix 4 Wielkości Happy Color
5/5
12,99 zł
Promocja
15,42 zł (-15%)  najniższa cena

15,42 zł (-15%)  cena regularna

Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 75 mm
Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 75 mm Happy Color
0/5
5,99 zł
Promocja
9,15 zł (-34%)  najniższa cena

9,15 zł (-34%)  cena regularna

Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 50 mm
Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 50 mm Happy Color
0/5
5,99 zł
Promocja
8,93 zł (-32%)  najniższa cena

8,93 zł (-32%)  cena regularna

Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 65 mm
Pędzel gąbkowy płaski Happy Color 65 mm Happy Color
0/5
5,99 zł
Promocja
9,04 zł (-33%)  najniższa cena

9,04 zł (-33%)  cena regularna

WAŁEK SZNURKOWY 24cm
WAŁEK SZNURKOWY 24cm KAEM
0/5
15,44 zł
Megacena

Taśma do oklejania mebli – korzyści z zastosowania

Kluczem do sukcesu podczas zabezpieczania elementów stolarki podczas malowania ścian jest użycie właściwej taśmy. Żółta papierowa taśma do oklejania mebli jest dość delikatna, więc nie powoduje uszkodzeń powierzchni drewnianych. Taką taśmę łatwo jest nakleić oraz zdjąć, dlatego nie powoduje dużego ryzyka uszkodzenia warstwy farby przy jej usuwaniu. Nie tylko chroni ona meble, futryny i listwy przed przypadkowym zabrudzeniem farbą podczas remontu, a także pozwala na precyzyjne i dokładne malowanie sąsiadujących powierzchni.

taśma do malowania

 

Zapamiętaj powyższe wskazówki i dobrze zaplanuj cały proces malowania ścian. Przede wszystkim pamiętaj, aby zaopatrzyć się w odpowiednią taśmę malarską: żółtą do powierzchni ścian oraz sufitów lub bardziej uniwersalną niebieską także do różnych powierzchni, np. drewnianych, metalowych i szklanych. Wkrótce po pomalowaniu powierzchni (w przypadku żółtej taśmy) lub po odczekaniu, aż farba wyschnie (jeśli użyłeś niebieskiej), zdecydowanym i jednostajnym ruchem delikatnie usuń taśmę. Potem pozostaje już tylko cieszyć się efektem swojej pracy. Dzięki wiedzy, którą właśnie zdobyłeś, nie będziesz musiał się zastanawiać nad tym, co zrobić, gdy farba odchodzi z taśmą.

Sprawdź inne artykuły z kategorii Poradniki.

Zdjęcia - źródło: Shutterstock